Senná rýma – příznaky, příčiny, komplikace a léčba

13. října 2023

Senná rýma – příznaky, příčiny, komplikace a léčba

Senná neboli alergická rýma je nejčastějším projevem alergie na horních cestách dýchacích. Negativně ovlivňuje kvalitu života a je rizikovým faktorem pro vznik bronchiálního astmatu. Léčba alergické rýmy je komplexní, dlouhodobá a vedle farmakoterapie zahrnuje i režimová opatření, případně též specifickou alergenovou imunoterapii. Koho senná rýma postihuje nejčastěji, jaké jsou příčiny, projevy, komplikace a možnosti léčby či prevence?

Senná rýma je tedy patologická imunitní reakce organismu na běžné podněty. V tomto případě jde nejčastěji o určité pyly, ale též o jiné alergeny jako prach, roztoče, zvířecí srst či některé potraviny.

Alergie aneb Úvod do senné rýmy

Zkraje si stručně vysvětlíme, co je vlastně alergie. Jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému na jisté cizorodé látky, které se běžně vyskytují v okolí – alergeny. Lidské tělo má proti choroboplodným zárodkům velmi účinnou obranu, tou je imunitní systém. I ten je však náchylný k poruchám, které se pak mohou projevit právě jistou formou alergie.

„Senná rýma je tedy patologická imunitní reakce organismu na běžné podněty. V tomto případě jde nejčastěji o určité pyly, ale též o jiné alergeny jako prach, roztoče, zvířecí srst či některé potraviny. Lidové pojmenování senná rýma je tedy v tomto ohledu nesprávné – nejedná se o alergickou reakci konkrétně na seno, ale hlavně na zmíněné pyly a jiné alergeny,“ říká MUDr. Martin Hospodka, vedoucí specializace alergologie z Canadian Medical.

 

Výskyt senné rýmy

Alergická rýma patří k nejčastějším chronickým onemocněním dýchacích cest. Podle kvalifikovaných odhadů se prevalence pohybuje mezi 10 a 30 %. Nejčastěji bývají postiženy děti starší 5 let a dospělí v produktivním věku.Riziko onemocnění nosní sliznice je pak vyšší u obyvatel měst a průmyslových oblastí.

Alergická rýma má negativní vliv na kvalitu života pacientů, zejména jsou-li nosní příznaky dlouhodobé. Celosvětově trpí některou formou hyperreaktivní rýmy cca 200 milionů lidí, ale jen zhruba u poloviny z nich je podchycena a léčena.

 

Příčiny senné rýmy

Příčinou této rýmy je vrozená predispozice v kombinaci s vnějšími faktory. Hlavním vyvolavatelem alergické rýmy je pak alergen v mnoha podobách, nejčastěji tedy pylová zrna (resp. konkrétní součásti pylových zrn), dále pak roztoči v domácím prachu, plísňové spory či domácí zvířata, především jejich chlupy, sliny a kůže.

Foto: Freepik.com

 

Příznaky senné rýmy

Alergen působí na imunitní buňky v nosní sliznici. Ty začnou produkovat látky, které pak způsobí její podráždění. Výsledkem jsou typické příznaky:

 • hojná vodnatá sekrece z nosu
 • svědění nosní sliznice
 • kýchání (často záchvatovité)
 • zduření nosní sliznice s následkem zhoršené nosní průchodnosti

Tyto příznaky se však mohou měnit – záleží na délce trvání rýmy i na konkrétním typu vyvolávajícího alergenu. Některé alergeny vyvolají spíše vodnatou sekreci a kýchání, jiné ucpání nosu.

Pro sezónní alergickou rýmu způsobenou pyly je např. též velmi typické svědění a slzení očí a otoky očních víček. U celoroční rýmy způsobené alergeny z domácího či pracovního prostředí není postižení očí tak časté, hlavním příznakem bývá spíše neustále ucpaný nos. Při rozšířenější alergické reakci se pak dále může vyskytovat:

 • svědění úst, vzácně i svědění uší
 • svědění patra, pocit překážky a bolesti v krku, dráždění k suchému kašli
 • příznaky astmatu či zvýšené reaktivity bronchů (dráždivý kašel, namáhavý dech)
 • kožní projevy
 • celkové příznaky jako bolest hlavy, ospalost, porucha koncentrace, někdy zvýšená teplota, migrény, poruchy spánku či koncentrace, někdy dokonce deprese

 

Rozdělení senné rýmy

Alergickou rýmu lze hodnotit dle závažnosti příznaků jako mírnou, středně silnou a silnou. Dle délky přetrvávání potíží se alergická rýma dělí následovně:

 1. Intermitentní (sezónní) rýma – obtíže se vyskytují jen v pylové sezóně, často se připojuje postižení oční spojivky, kýchání, zvýšená sekrece z nosu, svědění, někdy i přidružená alergie na ovoce, zeleninu či některé koření.
 2. Perzistující (celoroční) rýma – má dlouhodobý charakter, obtíže se vyskytují celoročně, převažují otoky sliznice.

Pacienty s alergickou rýmou lze tedy rozdělit na 2 skupiny:

 

Kýchači (angl. sneezers)

Chronické obtíže se dosud nevyskytují, jelikož jsou závislé na okamžitém styku s alergenem a jeho aktuální koncentraci v ovzduší. Pokud tedy nedojde ke styku s alergenem, příznaky se neobjeví. Pokud ano, objevuje se hlavně záchvatovité kýchání, vodnatá sekrece z nosu, svědění nosní sliznice a oční příznaky. Obtíže se často zmírňují v noci, kdy koncentrace alergenu v okolí klesá.

 

Zablokovaní (angl. blockers)

Obtíže jsou často chronické a způsobené zánětlivými procesy v nosní sliznici. Pro tyto pacienty je typická hustá hlenovitá sekrece ztěžující nosní průchodnost. Ucpaný nos je tak nejcharakterističtějším příznakem, ostatní projevy alergické rýmy mnohdy chybí. Obtíže ve formě blokace nosu se pak často zhoršují v noci.

 

Diagnostika senné rýmy

Při podezření na alergickou rýmu lékař obvykle navrhne léčbu příznaků. Pokud se obtíže zmírňují a pacient na léčbu reaguje, může to přispět k potvrzení diagnózy. Alergická rýma je diagnostikována zejména dle charakteristických obtíží pacienta, dále dle vzhledu nosní sliznice a výsledků alergologických testů. Mezi nejčastější vyšetření zde tedy patří:

 • celkové lékařské vyšetření a podrobný rozbor pacientových obtíží
 • alergologické kožní testy
 • laboratorní vyšetření krve
 • spirometrie
 • ORL vyšetření

O vhodnosti konkrétních vyšetření rozhoduje lékař, stejně jako o vhodné léčbě. Její zanedbání pak může vést k poškození nosní sliznice a zhoršení fyziologické funkce nosu. To znamená, že není-li alergická rýma pod kontrolou, nadále stoupá reaktivita nosní sliznice i reaktivita průdušek, což vede ke zvýšenému riziku vzniku astmatu.

Foto: Freepik.com

 

Alergická rýma je geneticky podmíněné onemocnění, léčba je tedy dlouhodobá. Cílem je zabránit zhoršování choroby a zmírnit akutní příznaky.

Senná rýma – léčba

Alergická rýma je geneticky podmíněné onemocnění, léčba je tedy dlouhodobá. Cílem je zabránit zhoršování choroby a zmírnit akutní příznaky. Základním předpokladem úspěchu je pak zamezení kontaktu s alergenem a důsledná edukace. Proto je třeba poznat konkrétní alergen způsobující obtíže a tomu se vyhýbat, což ovšem není vždy možné. Mezi obecná opatření tedy patří:

 • vyhýbat se rozkvetlým loukám atp.
 • za letních nocí se nedoporučuje větrat – kvůli pylovým částicím ve vzduchu
 • vyvarovat se např. sekání trávy
 • zavírat okna automobilů a zvážit nákup pylového filtru
 • vyhýbat se kontaktu s domácími zvířaty a dalšími zdroji domácích alergenů
 • často a důkladně luxovat a pečovat o lůžkoviny
 • sledovat pylové zpravodajství

 

Farmakoterapie aneb Senná rýma a léky

Antihistaminika ve formě nosních sprejů – antihistaminika blokují účinek histaminu (látka zapojená do alergických reakcí). Nosní spreje s jejich obsahem tak rychle zmírňují svědění, kýchání a vodnatou sekreci, méně pak ucpaný nos. Působí rychleji než tablety a roztoky a používají se při mírných projevech senné rýmy.

Antihistaminika ve formě tablet a roztoků – odstraňují většinu příznaků. Používají se při kombinaci nosních a očních příznaků, u dětí spíše ve formě roztoků. Lze je používat dlouhodobě, většina z nich je volně prodejná, o dlouhodobém podávání však rozhoduje lékař. Moderní antihistaminika obvykle únavu nezpůsobují, u citlivých osob se však může projevit při současné konzumaci alkoholu.

Nosní spreje s kortikosteroidy – zmírňují nosní symptomy jako svědění, kýchání, vodnatou sekreci, ucpaný nos, též snižují zánětlivou reakci v nosní dutině i oční příznaky. Nástup účinku bývá v řádu dnů až týdnů, nepotlačí tedy akutní potíže. Spreje se často kombinují s perorálními antihistaminiky a většina z nich je na lékařský předpis.

Oční kapky – oční kapky s obsahem antihistaminik se používají při akutních potížích pro rychlou úlevu. Účinek nastupuje v rámci minut, mohou se používat i pravidelně. Na předpis jsou pak dostupné oční kapky s obsahem stabilizátorů žírných buněk, které brání uvolňování histaminu.

Mezi další nosní spreje pak patří volně dostupná dekongestiva, která snižují prokrvení sliznice a otok. Podávání by nemělo překročit týden, při dlouhodobé aplikaci hrozí rozvinutí tzv. léky navozené rýmy. Dále jsou k dostání různé solné vody, které lze používat dlouhodobě k prevenci rýmy a oplachu nosní sliznice.

Léčba závažnějších příznaků alergické rýmy patří výhradně do rukou lékaře. Patří sem např. systémové kortikosteroidy nebo inhalátory na léčbu astmatu. Aktuálně se využívá i tzv. specifická alergenová terapie(alergenová imunoterapie), což je jediná cílená forma léčby alergické rýmy.

Foto: Freepik.com

 

Komplikace senné rýmy

Několikrát zmíněné bronchiální astma je nejzávažnější komplikací chronické alergické rýmy. Astma či známky bronchiální hyperreaktivity má až 40 % pacientů s alergickou rýmou, naopak přes 90 % astmatiků má současně i projevy alergického postižení nosní sliznice.

Většinou zde rýma předchází astmatu, proto je považována za preastmatický stav. Zvýšené riziko rozvoje astmatuje např. u jedinců s ekzémem či potravinovou alergií v kojeneckém věku a u pacientů s pozitivní rodinnou alergologickou anamnézou. Záleží i na typu senzibilizace pacienta – rizikové jsou hlavně inhalační alergeny v podobě roztočů, plísní a kočičích alergenů.

Dále mezi možné komplikace alergické rýmy patří konjunktivitida (zánět spojivek), což je typický průvodní znak sezónní alergické rýmy. Velmi častá je u alergiků i chronická nebo recidivující sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), která představuje pokračování zánětu sliznice z nosu do přilehlých dutin.

 

Senná rýma není banalita

„Toto zdánlivě banální onemocnění je dnes již chápáno jako součást systémového onemocnění se známými riziky. Chronická rýma totiž často bývá článkem v řetězci dalších alergických chorob, které se objevují souběžně či postupně, omezují pacienta při běžných činnostech a zhoršují kvalitu jeho života. Diagnostice a léčbě příznaků je zde proto nutné věnovat pozornost ze strany zdravotníků i pacienta. Při podezření na alergickou rýmu u vás či vašich dětí tudíž vždy vyhledejte lékařskou pomoc,“ uzavírá MUDr. Hospodka.

Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Lékaři a ordinace EUC

 

Často kladené otázky

Senná rýma je nejčastějším projevem alergie na horních cestách dýchacích. Nejde však o patologickou imunitní reakci organismu konkrétně na seno, ale hlavně na rostlinné pyly a jiné alergeny (např. na prach, roztoče, plísně, zvířecí srst apod.), proto je lidové pojmenování senná rýma nesprávné. Alergická rýma negativně ovlivňuje kvalitu života a je rizikovým faktorem pro vznik bronchiálního astmatu.

Typicky vodnatá sekrece z nosu, svědění nosní sliznice, kýchání a zduření nosní sliznice s následkem zhoršené nosní průchodnosti. Příznaky se však mohou měnit – záleží na délce trvání rýmy i konkrétním typu vyvolávajícího alergenu. U sezónní alergické rýmy je např. časté i svědění a slzení očí či otoky víček. U celoroční rýmy bývá hlavním příznakem spíše ucpaný nos.

K léčbě alergické rýmy se běžně využívají antihistaminika ve formě nosních sprejů a tablet, steroidní nosní spreje nebo oční kapky. Mezi další nosní spreje pak patří volně prodejná dekongestiva či solné vody. U závažnějších příznaků se využívají např. systémové kortikosteroidy, inhalátory na léčbu astmatu, případně alergenová imunoterapie.

Související články