Spála – příznaky a léčba

03. června 2021

Spála – příznaky a léčba

Spála (scarlatina) je infekční onemocnění způsobené streptokoky skupiny A. Nejčastěji postihuje děti předškolního a školního věku, přenáší se kapénkami a hlavním příznakem je typická „spálová“ vyrážka. V 19. století byla spála ještě smrtelnou chorobou, a i dnes může mít neléčená spála vážné následky. Jak dojde k nákaze, jak se spála projevuje a jak se léčí?

Typickým pacientem bývá dítě ve věku 3 až 10 let, inkubační doba je 2–5 dnů.

Původce spály

Spálu způsobuje bakterie Streptoccocus pyogenes ze skupiny A.  K nákaze dochází   kapénkovou infekcí, ale také kontaminovanými předměty. Velmi vzácně může dojít k nákaze skrze otevřenou ránu. V tomto případě se onemocnění označuje jako tzv. ranná spála.

Bakterie uvolňují do krevního oběhu toxiny, které mají na svědomí vyrážku, horečku a další příznaky.  Protože existuje více druhů (podtypů) těchto streptokoků, může se spála opakovat.

Spála u dětí a inkubační doba nemoci

Spála se nejsnáze přenáší vzduchem (kapénkami) nebo dotykem infikovaných předmětů – mikroskopické částice se mohou držet až několik dnů na rukách či na předmětech, což v dětských kolektivech mohou být např. společné hračky, nádobí, oblečení atd. Typickým pacientem bývá dítě ve věku 3 až 10 let, inkubační doba je 2–5 dnů,“ vysvětluje MUDr. Martina Spaziererová, dětská lékařka z EUC Kliniky Kladno. 

Příznaky spály a průběh nemoci

Spála začíná obvykle horečkou, zimnicí, nevolností, rozvojem anginy. Časté jsou i bolesti hlavy, břicha, zvracení, zduření uzlin na krku. Jazyk bývá bílý, povleklý. Během 2 dnů dojde k postupnému výsevu vyrážky, která se šíří od podbřišku na trup a na vnitřní strany stehen.  V obličeji pozorujeme zarudnutí tváří s vyblednutím kolem úst.

Zarudnutí tváří může být příznakem spály. Foto: Estreya, Wikimedia Commons

Ačkoliv spála působí jako celkem snadno zvládnutelná nemoc, mohou se objevit i vážnější komplikace. Proto je vždy nezbytné včas vyhledat lékaře, který zahájí vhodnou léčbu.

Diagnóza spály je pro zkušeného lékaře většinou snadná a není potřeba dalších vyšetření nebo odběrů.

Vyrážka může být zpočátku zaměnitelná se spalničkami, zarděnkami, jiným virovým exantémem nebo alergií, obzvlášť pokud ostatní příznaky nejsou výrazné. 

Spálová vyrážka

Typická spálová vyrážka je krupičková – drobounké pupínky zbarvené dočervena (foto spálové vyrážky níže), které jsou na pohmat hrubé („jako rozsypaná krupice“).

Výsev se objevuje na břiše, hrudi, vnitřní straně stehen, v tříslech. Vyrážka nesvědí a není potřeba ji nějak ošetřovat. Po několika dnech léčby vyrážka mizí a kůže se olupuje.

Foto spálové vyrážky. Foto: Estreya, Wikimedia Commons

Léčba spály

Léčba je možná pouze antibiotiky. Pochopitelně zde platí, že čím dříve je léčba zahájena, tím snáze se pacient s nemocí vyrovná a jen vzácně se objeví komplikace.

Nemocný by měl být izolován alespoň 7 dní od vypuknutí nákazy, jelikož zhruba tak dlouho může být infekční. Základními medikamenty jsou antibiotika penicilinové řady po dobu 10 dnů. Na vyrážku není potřeba aplikovat žádné léky, teplotu a bolesti je vhodné snižovat paracetamolem a ibuprofenem.

Důležitý je klid na lůžku po celou dobu (i po pocitovém zlepšení), dodržovat dostatečný pitný režim a volit vhodný jídelníček. Při nechutenství či silné bolesti v krku je na místě spíše kašovitá a chladnější strava. Možno doplňovat vitamíny, hlavně C a B. U těžších forem nemoci je nutná hospitalizace. Při nedostatečné léčbě hrozí závažné komplikace.

TIP: Během užívání antibiotik je podpora střevní mikroflóry obzvlášť důležitá. Přečtěte si detailně o účincích a vhodném výběru probiotik v našem starším článku.

Komplikace při spále

Komplikace se mohou objevit jak při nemoci, tak po ní. K těm časným patří například zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin a dalších orgánů. Po prodělání spály se může objevit zánět ledvin, většinou až za 2–4 týdny po uzdravení, nebo revmatická horečka postihující srdce a klouby.

Nakažlivost spály a prevence onemocnění

Spála je velmi nakažlivá a velice snadno se šíří v dětských kolektivech – ve škole, na táboře.  Proti spále nemáme očkování, protože je mnoho typů tohoto streptokoka, a i když si vytvoříme protilátky proti jednomu, je jich ještě mnoho dalších, kterými se můžeme znovu infikovat. Naštěstí je však spála dobře rozpoznatelná a dobře léčitelná. Komplikacím zabráníme včasnou a důslednou antibiotickou léčbou.

Máte obavy z onemocnění spálou? Můžete se poradit s lékaři ze sítě EUC:

Praktičtí lékaři EUC

 

Související kategorie:

Související články