Zarděnky – příznaky, průběh onemocnění, léčba a prevence

30. července 2020 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence

Zarděnky – příznaky, průběh onemocnění, léčba a prevence

MUDr. Martina Spaziererová, EUC Klinika Kladno

 

Infekční onemocnění rubeola představuje velké riziko pro těhotnou ženu (těžké poškození plodu). Zrádné je, že člověk je nakažlivý pro své okolí již několik dnů před propuknutím příznaků a že onemocnění může probíhat i zcela bezpříznakově.

Dětská nemoc se projevuje vyrážkou

Zarděnky jsou rozšířené po celém světě.  U nás se dnes díky plošně zavedenému očkování (v r. 1986) setkáváme jen s velmi ojedinělými případy (dříve to byly statisíce ročně). Patří mezi šest nejběžnějších dětských infekčních onemocnění s horečkou a kožní vyrážkou. Dalšími jsou spalničky, spála, pseudospála a pátá a šestá nemoc.

Jak můžete zarděnkami onemocnět?

Původcem je virus, přenos nastává kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s nemocným. Inkubační doba onemocnění je 2 až 3 týdny. Nakažlivost zarděnek je dlouhá, začíná již týden před propuknutím nemoci a trvá pak ještě týden od objevení vyrážky.

Příznaky zarděnek

Onemocnění obvykle nemá závažný průběh, začíná zduřením uzlin vzadu na šíji a za ušima, horečkou, následně se objevuje drobounce skvrnitá až pupínková růžovočervená vyrážka, která začíná v obličeji a postupuje na krk a trup. Na končetinách bývá méně výrazná. Onemocnění může probíhat i skrytě (pacient nemá žádné příznaky ani vyrážku, ale je plně nakažlivý). Jako komplikace se vzácně mohou vyskytnout záněty kloubů, mozku, poruchy krevních destiček. Prodělané onemocnění zanechává celoživotní imunitu.

 

Zarděnky se projevují výraznou vyrážkou. Foto: Wikimedia Commons

 

Zarděnky a těhotné ženy

Nemoc představuje závažné riziko pro gravidní ženy především v prvních měsících těhotenství, kdy je riziko poškození plodu až 50 %.  Virus může vyvolat potrat nebo nevratně poškodit orgány plodu a zanechat dítěti trvalé následky (nejčastěji srdeční vady, slepota, hluchota).  Postižení mozku má za následek mentální retardaci.  

Informace pro těhotné: „Pokud víte, že jste se dostala do kontaktu s nemocným, je třeba laboratorně ověřit, zda máte dostatečné protilátky. V případě, že ano, jste vy i plod chráněna. Nejohroženější je první trimestr gravidity, pak se riziko poškození snižuje. V našich laboratořích provedeme bezpečně a rychle testy na protilátky, které se objevují brzy po vzniku infekce a doporučíme další postup,“ vysvětluje MUDr. Martina Spaziererová, pediatr z EUC Kliniky Kladno.

Léčba zarděnek

U zarděnek je velice důležité navštívit lékaře co nejdříve. Objednejte se raději telefonicky, aby se zabránilo nakažení lidí v čekárně. Onemocnění podléhá povinnému hlášení. Pacient zůstává v domácí izolaci po celou dobu onemocnění. Domácí léčba spočívá v klidovém režimu a případném mírnění příznaků (analgetika, antipyretika).

Prevence onemocnění zarděnkami

Jedinou prevencí je očkování. V ČR je povinné očkování proti zarděnkám (rubeole) v rámci kombinované vakcíny, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek (MMR vakcína, trivakcína). První dávku podává pediatr po dosažení 13. měsíce věku, přeočkování je pak v 5 letech.  Je možné očkovat i v dospělém věku. Ochrana je dlouhodobá.

Vzhledem k celosvětovému výskytu zarděnek a možností zavlečení infekce je nutné udržovat 100% proočkovanost populace.

Hledáte pomoc a péči nejen při dětských onemocněních? Rádi vám pomohou odborníci z EUC:

 

Pediatři v EUC

 

Související články