28. srpna 2018 Nemoci a diagnózy

Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří kapénkami, vzduchem, nebo přímým kontaktem s nemocným. Onemocnění se projeví asi 10–12 dní po nákaze zvýšenou teplotou, kašlem rýmou, zarudnutím a slzením očí, následně po dalších asi 3–7 dnech i červenou vyrážkou, která přetrvává asi týden. Nejdříve se vyrážka objevuje v oblasti hlavy a krku a postupně postupuje na trup a končetiny. Můžeme pozorovat též drobné skvrnky na sliznici dutiny ústní. Lze říci, že nekomplikovaný průběh onemocnění spalničkami se jeví jako celkem banální onemocnění. Bohužel až ve 30 % se mohou objevit velmi nebezpečné komplikace. Mohou to být kožní hnisavé infekce (druhotná infekce narušené kůže bakteriemi), infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí nebo dokonce zánět mozku, který může skončit i smrtí.

Symptomy:
 • Kašel
 • Rýma
 • Zánět spojivek
 • Zvýšená teplota až horečka (často i 40 st. C)
 • Drobné skvrnky na sliznici dutiny ústní
 • Následná vyrážka postupně na obličeji, krku, dále směrem na trup a končetiny
 • Zvětšené mízní uzliny
 • Bolest v krku, bolesti svalů
 • Zánět průdušek
 • Nechutenství
 • Průjem
V případě komplikace onemocnění (až ve 30% případů):
 • Infekce uší
 • Zápal plic
 • Akutní zánět mozku (encefalitida)
 • Onemocnění očí s možným následkem oslepnutí
Výskyt spalniček v České republice

V České republice se opakovaně setkáváme s onemocněním spalničkami, může se  jednat o ojedinělé případy či onemocnění  i stovek osob (např. v létě 2018 na  Slovensku v oblasti Michalovců kvůli šířícímu se onemocnění spalniček místní úřady vyhlásily mimořádnou situaci - bylo zjištěno přibližně 200 případů onemocnění). V České republice bylo již v červnu 2018 zjištěno více případů spalniček než za celý rok 2017.

Onemocnění spalničkami  se nám v minulosti díky očkování vakcínou podařilo v České republice téměř vymýtit. Současnému šíření onemocnění napomáhají dva faktory – odmítání očkování částí naší populace a fakt, že ochranné protilátky po více než 20 letech u řady očkovaných lidí mizí. 

Část naší populace tedy je v riziku onemocnění. Pokud se současný stav nezmění, bude se onemocnění stále lokálně objevovat a šířit. Statistiky ukazují, že nejvíce nemocných se dnes vyskytuje mezi lidmi nad 30 let věku, u kterých se po letech snížila hladina ochranných protilátek. Pro zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutný podíl proočkovaných lidí nad 95 %, pak se nemoc již nešíří a chráněni jsou tak i lidé neočkovaní. V současnosti se podíl očkovaných V ČR pohybuje kolem 90 %, riziko lokálního výskytu spalniček včetně možných komplikací onemocnění tedy trvá.

Konzultace s lékařem a vyšetření protilátek v laboratoři

Komplikace spalniček jsou velice nebezpečné, proto bychom se s rizikem, které spalničky představují,  neměli smiřovat či jej podcenit. Svůj konkrétní stav můžete konzultovat se svým lékařem, který doporučí další postup vyšetření. Zda pacient má  dostatek protilátek v krvi, pak zjistí velmi rychle laboratoř. Jedná se o vyšetření hladiny IgG protilátek, které nám značí již dříve prodělané onemocnění nebo ochranné protilátky po očkování vakcínou. V případě podezření na probíhající onemocnění se vyšetřují i protilátky třídy IgM a v případě jejich pozitivity je vzorek odeslán k potvrzení Národní referenční laboratoří SZÚ.

Vyšetření protilátek proti spalničkám lze domluvit i v odběrových centrech laboratoří, a to i bez doporučení lékaře za nevysokou úhradu.

Související články

Více článků

Čím dříve odstraníte přisáté klíště, tím více snižujete riziko nákazy boreliózou

Bolest zad nemusí být váš problém

Dvě třetiny melanomů se objeví ve zdravé kůži

Klíšťová encefalitida