Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Štítná žláza – vyšetření funkce a případných poruch

04. srpna 2020 Moderní léčba a prevence Nemoci a diagnózy

Štítná žláza – vyšetření funkce a případných poruch

Malý nenápadný orgán tvaru motýla ovlivňuje činnost hormonů a metabolismus celého organismu. Navenek se onemocnění štítné žlázy může projevit řadou vnějších příznaků, např. změnou hmotnosti nebo změnou vnímání tepla a zimy. Má ale i výrazný vliv na činnost srdce nebo vývoj plodu v těhotenství. Jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy?

Co je štítná žláza?

Štítná žláza se řadí mezi endokrinní žlázy a tvoří ji dva laloky. Jsou umístěné podél hrtanu a horní části průdušnice. Funkční jednotkou štítné žlázy jsou malé uzavřené folikuly. Jejich výplň tvoří koloid, v němž jsou obsaženy hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin. Ve žláze se tvoří ještě třetí hormon – kalcitonin.

Štítná žláza ovlivňuje metabolismus i nervovou soustavu
„Mezi základní činnosti hormonů štítné žlázy patří zvyšování metabolické aktivity buněk, ovlivňuje metabolismus sacharidů (cukrů), tuků i bílkovin, má vliv na oběhovou soustavu, tedy především na činnost srdce a na centrální nervovou soustavu,“ vysvětluje MUDr. Karolína Drbalová, endokrinoložka a internistka z kliniky Canadian Medical.

Příznaky onemocnění štítné žlázy (snížené či zvýšené produkce hormonů)

 • Nepravidelný, zrychlený či zpomalený srdeční rytmus,
 • zvýšený cholesterol v krvi,
 • výrazné snížení tělesné hmotnosti,
 • kolísání hladiny cukru v krvi u diabetiků,
 • zvýšená únava,
 • zhoršení paměti a soustředění,
 • padání vlasů,
 • nervozita, třes,
 • nespavost,
 • silné pocení,
 • poruchy vyprazdňování,
 • osteoporóza.

Onemocnění štítné žlázy se může projevit i poruchami spánku či zvýšenou únavou. Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Jednotlivé typy vyšetření štítné žlázy: Jak probíhají?

 • Odebrání anamnézy – zjištění výskytu autoimunitního onemocnění u členů rodiny, tedy nemocí štítné žlázy, nadledvin, diabetu, vitiliga.

 

 • Laboratorní vyšetření – tedy krevní testy. „Laboratorní stanovení jednotlivých hormonů a protilátek je pro ověření funkce štítné žlázy velmi důležité. Mezi nejzákladnější patří stanovení dvou hormonů – tyreotropního (TSH) a volného tyroxinu (fT4). Mezi oběma hormony je úzký vztah. I malý pokles tyroxinu způsobí násobné zvýšení tyreotropního hormonu. TSH je tedy velmi citlivým parametrem funkce štítné žlázy. Odběr krve pro laboratorní vyšetření tyreoidálních hormonů můžeme, je-li pacient bez medikace, provádět kdykoli během dne. Pokud je pacient léčen, je potřeba se o přípravě k odběru krve poradit s lékařem,“vysvětluje MUDr. Petr Podroužek z EUC Laboratoří.

 

 • Zobrazovací metodysonografie (ultrazvuk) je zcela bezbolestné a rychlé vyšetření, které patří k běžné rutině. Zjistí případné změny tkáně štítné žlázy (uzly, prokrvení, zvětšení). Výrazně zvětšená štítná žláza se nazývá struma. Ultrazvuk trvá několik minut, provádí se přímo v ordinaci a nevyžaduje žádnou přípravu. Scintigrafie (snímkování) se provádí na odděleních nukleární medicíny, před snímkováním se do žíly aplikuje kontrastní látka, která se následně vyloučí močí. Vyšetření nezatěžuje organismus a je bezbolestné. CTpočítačová tomografie se provádí u velkých strum a využívá rentgenové záření. Magnetická rezonance, jejíž výhodou je, že nepoužívá rentgenové záření, zobrazuje též zvětšenou žlázu a případné postižení lymfatických uzlin.

 

 • Biopsie (punkce)– je odběr vzorku tkáně štítné žlázy tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou. Vzorek je odeslán k cytologickému vyšetření.

Jednou z metod vyšetření štítné žlázy je odběr krve a porovnání hladin hormonů. Foto: Pranidchakan Boonrom, Pexels

Nemoci štítné žlázy

 • Strukturální změny – ložiskové změny nezhoubného či zhoubného charakteru, cysty,
 • poruchy funkce – nedostatečná či nadměrná produkce hormonů.

Nadměrná činnost štítné žlázy

Štítná žláza při tomto druhu onemocnění produkuje větší množství tyreoidálních hormonů. Nejvíce se lékaři setkávají s Gravesov-Basedowovou chorobou. „Pacienti s nadměrnou činností štítné žlázy mohou být více podráždění, nervózní, nesoustředění a trpí nespavostí. Trápí je bušení srdce, potí se a netolerují teplo. Příznakem této choroby může být i jemný třes rukou, průjmy a při dlouhodobém trvání i osteoporóza,“ popisuje příznaky nadměrné činnosti štítné žlázy MUDr. Karolína Drbalová z Kliniky Canadian Medical.

Nedostatečná činnost štítné žlázy

Nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy má různé příčiny. Patří k nim dědičné dispozice, autoimunitní procesy, pooperační stavy, ozáření krku, druhotný efekt některých léků či nedostatek jódu. Nemocný je unavený, malátný, trpí zácpou, zimomřivostí a má sklon k depresím. Cítí bolesti svalů, kloubů, má suchou kůži a mohou se objevit otoky.

Štítná žláza během těhotenství

Správná činnost štítné žlázy je v těhotenství velmi důležitá. „Hormony štítné žlázy se podílí na vývoji nervové soustavy dítěte v děloze. Nejpodstatnější období je první trimestr těhotenství, kdy dítě ještě nemá vlastní štítnou žlázu a je závislé na hormonech matky. V dalších měsících gravidity je správná činnost štítné žlázy nutná i pro kvalitu placenty. Snížená činnost může vyvolat potrat či předčasný porod,“ konstatuje MUDr. Drbalová z kliniky Canadian Medical.

Onemocnění štítné žlázy u dětí

Dítě trpí stejnými příznaky, které vykazuje dospělý pacient, navíc se u něj nedostatek hormonů štítné žlázy může projevit zpomaleným fyzickým i mentálním vývojem, nedostatečným růstem a v neposlední řadě nesoustředěností a zhoršením školního prospěchu. Rodiče by měli při zjištění symptomů navštívit dětského lékaře, který je odkáže na specializované pracoviště. Při pravidelných kontrolách vyšetřuje pediatr pohmatem i velikost štítné žlázy. Struma bývá často prvním příznakem při nedostatečné i nadměrné funkci.

Vyskytují se u vás některé z projevů onemocnění štítné žlázy? Můžete se nechat otestovat v EUC Laboratořích.

Chci se nechat otestovat na onemocnění štítné žlázy

Často kladené otázky

Nadměrná činnost štítné žlázy znamená, že produkuje větší množství tyreoidálních hormonů. Nejvíce se lékaři setkávají s Gravesov-Basedowovou chorobou - podráždění, nervozita, neschopnost se soustředit a nespavost. Dalšími faktory jsou bušení srdce, pocení se a netolerance tepla.

Vyšetření štítné žlázy probíhá buď odebráním anamnézy (zjištění výskytu autoimunitního onemocnění u členů rodiny), laboratorním vyšetřením (krevní testy), pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk) nebo pomocí biopsie (punkcí) (odběr vzorku tkáně štítné žlázy tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou).

Správná činnost štítné žlázy je v těhotenství velmi důležitá. Hormony štítné žlázy se podílí na vývoji nervové soustavy dítěte v děloze. Nejpodstatnější období je první trimestr těhotenství, kdy dítě ještě nemá vlastní štítnou žlázu a je závislé na hormonech matky. V dalších měsících gravidity je správná činnost štítné žlázy nutná i pro kvalitu placenty. Snížená činnost může vyvolat potrat či předčasný porod.

Správnou fukčnost štítné žlázy si můžete nechat otestovat například v EUC Laboratořích.

Jedná se o tyreotropní hormon (TSH). Je to velmi citlivý parametr funkce štítné žlázy při laboratorním vyšetření.

Související články