Svědění – příznaky a léčba

01. prosince 2020

Svědění – příznaky a léčba

Svědění kůže je nepříjemný pocit, který může být způsobený různými příčinami, a podle toho se liší i jeho léčba. Nejčastěji se jedná o alergickou reakci (na materiál oblečení, pyl, prach, zvířata, jídlo), kožní onemocnění, poštípání nebo pokousání hmyzem, nedostatek vitamínů či minerálů, psychické problémy nebo hormonální změny. Může však signalizovat také onemocnění štítné žlázy, ledvin, žlučníku, krvetvorby a mnohé další.

Příznaky onemocnění

Svědění můžete cítit na místech, na kterých došlo k poškození kůže ve formě vyrážky, zarudnutí, pupínků či je zde kůže suchá. Na postiženém místě však nemusí být také vůbec žádné viditelné změny.

 

Léčba

Pro úspěšnou léčbu je stěžejní identifikace příčiny svědění. Obvykle se léčí krémy či mastmi, případně se pak užívají léky na konkrétní nemoc. Pokud sami s jistotou nevíte, jakého původu svědění je, obraťte se raději na odborníka. Aplikací nevhodných přípravků můžete své kůži spíše ublížit. Využít můžete konzultaci s našimi lékaři online. Ti diagnostikují příčinu svědění a doporučí léčbu, případně vás odkáží na vhodného specialistu.

 

Rizika neléčení svědění

Ve většině případů svědění neodezní samo a bez adekvátní léčby může dojít ke zhoršení stavu (infekce, rozšíření na další místa na těle). Pokud se jedná o příznak vážnější choroby, hrozí také rozvinutí této nemoci.

 

Obvyklá medikace

Výběr léků závisí na příčině svědění. Mnohé produkty lze zakoupit i bez lékařského předpisu, ať už jde o přípravky na ekzém a suchou kůži či na štípance od hmyzu. Pokud si však nejste příčinou jistí nebo pokud se váš stav nezlepší, konzultujte výběr co nejdříve s lékařem.

Trápí vás svědění? tento problém, stejně jako mnoho dalších, můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články