Úpal a úžeh jsou nemoci způsobené působením vysokých teplot. Zatímco při úžehu dochází pouze k přehřátí mozku, úpal se týká celého organismu. Kvůli podobným příčinám a příznakům bývají často zaměňovány nebo dokonce považovány za stejné onemocnění. Někdy mohou navíc zaútočit společně. Jak od sebe úpal a úžeh odlišit a jakou podle toho zvolit první pomoc?
Úpal nebo úžeh?
Úpal je onemocnění způsobené horkem a nedostatkem čerstvého vzduchu. Může k němu dojít nejen při pobytu na slunci, ale také v přetopených, nevětraných nebo vlhkých místnostech. Vliv má i nedostatečný pitný režim. V důsledku těchto faktorů tělo nezvládá vytvořit dostatek potu pro své ochlazení a dochází k přehřátí organismu.
Úžeh lze definovat jako přehřátí mozku a na rozdíl od úpalu za ním vždy stojí sluneční záření. Postihuje proto osoby po delším pobytu na slunci (zejména v tropických oblastech). Dá se mu předcházet zvýšenou opatrností – nošením pokrývky hlavy, dostatečným příjmem tekutin a vyhýbáním se slunci kolem poledne, kdy je jeho vliv nejsilnější.
Příznaky úžehu se někdy mohou objevit až s několikahodinovým zpožděním. Pokud na sobě tedy pozorujete výše uvedené symptomy pár hodin po pobytu na slunci, velmi pravděpodobně se jedná právě o úžeh.
Zdroj: Unsplash
Jak dlouho trvá úpal a úžeh
Díky včasné první pomoci při úpalu a úžehu trvají akutní příznaky obvykle jen několik hodin. Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.
TIP: Ačkoli úpal a úžeh lze často zvládnout bez pomoci lékaře, závažnější průběh ohrožuje životní funkce. Zejména při ztrátě vědomí, neustávající horečce, zvracení a v případě úžehu i při tuhnutí šíje proto na nic nečekejte a kontaktujte lékaře či záchrannou službu.
Léčba úpalu a úžehu
„Léčbu mírnějších projevů úpalu a úžehu lze zvládnout díky rychlé první pomoci spočívající zejména v ochlazení organismu a zajištění dostatečného příjmu tekutin (ovšem po malých dávkách, aby nevyvolávaly zvracení). Zejména úpal vyžaduje větší pomoc okolí. Odveďte nemocného na chladné místo a zajistěte mu dostatečný přísun vzduchu otevřením okna a uvolněním oblečení u krku. Pomozte mu do polohy vleže se zdviženýma nohama a zajistěte chlazení těla – nejlépe chladnou koupelí nebo otíráním chladnou vodou. Pokud však teplota neklesá nebo nemocný neustále zvrací či ztrácí vědomí, úpal nepodceňte a vyhledejte ihned lékařskou pomoc,“ upozorňuje Lucie Michalů, vedoucí sestra lékařské služby první pomoci z EUC Kliniky Praha – Šustova.
První pomoc při úžehu
Také při úžehu je potřeba nemocného dostat do chladnějšího prostředí (z dosahu slunečního záření), zajistit přísun tekutin a ochlazení, a to ve formě studených obkladů přikládaných na hlavu.
Z nápojů se hodí zejména čistá voda, černý čaj, iontové či mineralizované nápoje nebo případně rehydratační roztok. Horečku lze mírnit podáním analgetik, spálení od slunce přípravky s obsahem panthenolu a vitaminu E. Nepoleví-li horečka do 24 hodin nebo pokud úžeh doprovází ztráta vědomí či trnutí šíje, je opět potřeba neprodleně kontaktovat lékaře.
Zdroj: Pixabay
TIP: Při úpalu pomáhají také vlažné zábaly celého těla, například do mokré osušky nebo prostěradla. Hrozí při nich však podchlazení, a tak je zároveň potřeba kontrolovat tělesnou teplotu nemocného a hned po jejím snížení zábal odstranit.
Úpal a úžeh u dětí
K rizikovým skupinám ohrožovaným úpalem a úžehem patří děti. Důvodem je nedovyvinutá termoregulace těla a nezkušeností daná neschopnost odhadnout vhodnou dobu pro pobyt na slunci. V zápalu hry si děti také často neuvědomí pocit žízně a snadno u nich dojde k dehydrataci. Postup při léčbě je obdobný jako u dospělých. Lékaře vyhledejte v případě, že dítě ztrácí vědomí, je zmatené, odmítá tekutiny nebo se jeho stav do hodiny nezlepší.
Prevence úpalu a úžehu
Předcházet úpalu a úžehu u dětí musí pomoct dospělí. Zejména je potřeba připomínat pitný režim, vybrat oblečení adekvátní teplému počasí (volné, z přírodních materiálů) a dohlédnout, aby měly při pobytu na slunci vhodnou pokrývku hlavy. V čase od 11 do 15 hodin by se pak měly děti (ale i dospělí) přímému slunečnímu záření vyhýbat. Z hlediska rizika úpalu a dalších zdravotních komplikací nesmí dítě nikdy zůstávat samotné zavřené v autě, protože v něm v teplých dnech prudce stoupá teplota, a i pár minut může vést k fatálním následkům.
Pokud máte příznaky úžehu, můžete problém konzultovat s našimi lékaři online:
Úpal je onemocnění způsobené horkem a nedostatkem čerstvého vzduchu. Úžeh lze definovat jako přehřátí mozku a na rozdíl od úpalu za ním vždy stojí sluneční záření.
K typickým příznakům úpalu i úžehu patří bolest hlavy, nevolnost a někdy také horečka či zvracení.
Léčbu mírnějších projevů úpalu a úžehu lze zvládnout díky rychlé první pomoci spočívající zejména v ochlazení organismu a zajištění dostatečného příjmu tekutin (ovšem po malých dávkách, aby nevyvolávaly zvracení). Zejména úpal vyžaduje větší pomoc okolí. Odveďte nemocného na chladné místo a zajistěte mu dostatečný přísun vzduchu otevřením okna a uvolněním oblečení u krku. Pomozte mu do polohy vleže se zdviženýma nohama a zajistěte chlazení těla – nejlépe chladnou koupelí nebo otíráním chladnou vodou.
Ženská prsa se v průběhu let přirozeně mění. Nejde však jen o vzhled – ženy by si měly všímat především toho, zda jsou zdravá. S přibývajícími lety se totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Od 20 let věku se proto doporučuje začít s pravidelným samovyšetřením, které by kolem třicítky již každá žena měla mít v malíčku. Na přelomu čtyřicítky přichází na řadu mamografické vyšetření, které je od 45 let věku hrazené ze zdravotního pojištění. Bezpečné je i pro ženy se silikonovými implantáty.
Centrum hojení chronických ran EUC Kliniky Plzeň prošlo úspěšně náročným akreditačním procesem a získalo Certifikát garance kvality od odborné České společnosti pro léčbu rány.
Praktická lékařka MUDr. Kateřina Kučerová se stará o své pacienty nejen v ordinaci, ale i ve vyhrazených online ordinačních hodinách. Jak takové vyšetření probíhá a proč je telemedicína výhodná pro pacienty i lékaře, představila v reportáži České televize.
Novým předsedou představenstva EUC a. s. se stane od 1. 12. 2022 MUDr. Michal Bednář, MBA, který na této pozici vystřídá Ing. Václava Vachtu, MBA. MUDr. Bednář je ve společnosti od roku 2015 a doposud působil na pozici výkonného ředitele EUC Klinik a člena představenstva. Pod jeho vedením by zdravotnická skupina EUC měla dále růst a zaměřit se na inovace v oblasti medicíny i technologií.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.