Zánět dutin: Příznaky, léčba a nakažlivost

05. prosince 2021

Zánět dutin: Příznaky, léčba a nakažlivost

Zánět dutin se často objevuje jako komplikace běžné rýmy a je způsoben poškozením sliznice nosu virovou nebo bakteriální infekcí. Právě podle příčiny se odvíjí jeho léčba, kterou se nevyplatí podceňovat. Neléčený zánět dutin může vést totiž k závažným obtížím, jako jsou zánět průdušek, zápal plic, poškození oka, kostí či mozku.

Příčiny zánětu dutin

Při zánětu vedlejších nosních dutin dochází k poškození sliznice nosu a přilehlých dutin lebky. V nich se následně tvoří hnisavý sekret ucpávající dutiny. Na vině je obvykle bakteriální nebo virová infekce, ale někdy jde o zcela jiný problém:

  • zánět dutin pocházející od zubu – v případě infekce zubu v horní čelisti,
  • alergická rýma,
  • úraz hlavy,
  • nadměrné užívání některých léků,
  • vrozené vady.

Příznaky zánětu dutin

Hlavním příznakem zánětu dutin je rýma, nejprve vodnatá a později hnisavá. Pro zánět „čelních“ dutin je typická také bolest hlavy způsobená ucpanou dutinou. Nemoc mohou doprovázet i další příznaky jako teplota až horečka, slabost, únava, bolest svalů, bolest v krku či bolest zubů.

Orientačně lze rozpoznat zánět nosních dutin od běžné rýmy poklepáním v oblasti postižené dutiny. Navíc se bolesti zhoršují při předklonu hlavy. Pokud je poklepání bolestivé, může to signalizovat právě zánět dutin. Postupující nemoc se někdy projevuje i dočasnou ztrátou čichu.

Lze mít zánět dutin i bez rýmy?

Zánět dutin se obvykle nedostaví bez rýmy. Někdy však rýma „zastydne“ a pro uzdravení je potřeba jí pomoci ven vhodnými kapkami, spreji či roztoky.

Zdroj: Bigstock

Co na zánět dutin

Léčba zánětu dutin závisí na původu onemocnění. Virový zánět se léčí tlumením příznaků (léky na rýmu, bolest a horečku) a posilováním imunity konzumací ovoce a zeleniny či doplňků stravy. Nutné je také dodržování klidového režimu.

Antibiotika se na zánět dutin předepisují pouze tehdy, je-li infekce bakteriálního původu. V případě závažnějšího průběhu se provádí tzv. punkce dutiny, při níž se odsaje sekret z dutin pomocí jehly. Příčinou zánětu dutin může být i alergie, pak se volí léky proti alergii.

Ačkoli je řada léků na zánět dutin dostupná bez lékařského předpisu, při podezření vždy konzultujte svůj stav s lékařem. „Pro účinnou léčbu je stěžejní správná diagnostika a určení původu nemoci. Užívání antibiotik v případě virové infekce se míjí účinkem. Neléčený nebo nevhodně léčený zánět dutin může mít přitom dalekosáhlé důsledky. Často způsobuje zánět průdušek či zápal plic nebo trvalé poškození okolních kostí, oka či mozku,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Čiefová, internistka a všeobecná praktická lékařka pro dospělé z EUC Kliniky Praha – Šustova.

Nakažlivost zánětu dutin a jak dlouho trvá

Zánět dutin virového či bakteriálního původu je nakažlivý podobně jako další onemocnění tohoto typu. K přenosu dochází kapénkami nebo přímým kontaktem. Inkubační doba nemoci se pohybuje od několika hodin do dvou dnů. Podle příčiny se liší také doba, jak dlouho trvá zánět dutin vyléčit. V případě virového onemocnění zabere léčba zánětu dutin několik dnů, u bakteriálního i více než týden.

K preventivním opatřením proti zánětu dutin patří zejména prevence proti virovým a bakteriálním nákazám. Doporučuje se posilovat imunitu, jíst hodně ovoce a zeleniny a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob v období chřipkové epidemie. Proti chřipce se lze navíc také očkovat.

Chronický zánět dutin

Za chronický zánět dutin se označuje takový, který trvá déle než tři měsíce. K léčbě se podle příčiny využívají silnější antibiotika, kortikosteroidy, antihistaminika (v případě alergie) či mukolytika snižující viskozitu hlenu. Pokud léky na chronický zánět dutin nezabírají, přistupuje se k chirurgickému řešení metodou funkční endoskopické chirurgie dutin.

Zdroj: Kelly Sikkema, Unsplash

Přírodní léčba zánětu dutin

Léčba zánětu dutin se neobejde bez vhodné medikace, ale urychlí ji i babské rady. Základním principem přírodní léčby je zvlhčení, prohřátí a prokrvení dutin. K tomu dobře poslouží inhalace. Využít můžete přímo inhalátor, ale postačí hrnec nebo lavor. Do něj nalijte horkou vodu, nakloňte se nad něj, přikryjte hlavu ručníkem a pomalu několik minut vdechujte výpary. Účinek zesílíte přidáním esenciálního oleje nebo inhalujte přímo odvar z bylin. Na léčbu zánětu dutin se hodí eukalyptus, máta, světlík lékařský, šalvěj, lipový květ nebo kopřiva.

Sáhnout můžete také po homeopaticích. Univerzálně působí na zánět dutin Pyrogenium 9CH. Podle konkrétních projevů pak ulevují homeopatika Hepar sulfuris 9CH, Kalium biochromicum 9CH či Lachesis mutus 5CH.

Zánět dutin v těhotenství

Hlavním problémem zánětu dutin v těhotenství je omezení ve výběru léků. Pro těhotné ženy se proto hodí spíše právě přírodní léčba. Blahodárně a neškodně působí roztoky se solí, jako jsou rozprašovače s mořskou vodou. Vyzkoušet lze také nosní sprchu (konvičku) nebo inhalaci osolené vody. O jakýchkoli dalších lécích se je vždy potřeba poradit s lékařem.

Máte problém s dutinami? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online.

Lékař online 24/7

Často kladené otázky

Při zánětu vedlejších nosních dutin dochází k poškození sliznice nosu a přilehlých dutin lebky. V nich se následně tvoří hnisavý sekret ucpávající dutiny. Na vině je obvykle bakteriální nebo virová infekce, ale někdy jde o zcela jiný problém.

Hlavním příznakem zánětu dutin je rýma, nejprve vodnatá a později hnisavá. Pro zánět „čelních“ dutin je typická také bolest hlavy způsobená ucpanou dutinou. Nemoc mohou doprovázet i další příznaky jako teplota až horečka, slabost, únava, bolest svalů, bolest v krku či bolest zubů.

Léčba zánětu dutin závisí na původu onemocnění. Virový zánět se léčí tlumením příznaků (léky na rýmu, bolest a horečku) a posilováním imunity konzumací ovoce a zeleniny či doplňků stravy. Nutné je také dodržování klidového režimu.

Související články