Bolest v krku – příznaky a léčba

20. února 2021

Bolest v krku – příznaky a léčba

S bolestí v krku se setkáváme v průběhu celého roku. Doprovází řadu virových a bakteriálních onemocnění, ale může být také projevem alergie. Na léčbu fungují podle příčiny volně prodejné léky, antibiotika i babské rady.

Rozeznat infekci od alergie může být zpočátku složité, protože příznaky jsou velmi podobné.

Projevy a příčiny bolesti v krku

Bolest v krku může být různého charakteru. Pociťujeme ji jako pálení či škrábání, bolest při polykání, bolest vystřelující do ucha nebo bolest zvětšených krčních uzlin projevující se při doteku. Liší se také svou intenzitou a dobou trvání. Bolest v krku často doprovází i rýma, kašel, chrapot, zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů či únava.

Bolest v krku málokdy přichází sama, ale bývá spíše příznakem jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o nachlazení, záněty dýchacích cest (zejména hltanu, hrtanu a průdušek), angínu či alergickou reakci. Bolestí v krku se může projevovat také COVID-19. Bakteriální infekci někdy doprovází jednostranná bolest v krku, kdy pociťujeme obtíže jen v pravé nebo naopak v levé části krku.

„Rozeznat infekci od alergie může být zpočátku složité, protože příznaky jsou velmi podobné. Při alergii se však neobjevuje horečka a bolest svalů. Sliznice je navíc bledá, zatímco při zánětu zčervená. Přesto je obtížné to rozlišit. Pokud však celkové obtíže neustupují, je důležité se nechat vyšetřit. I lékaři ve službě Lékař online 24/7 vám v tomto případě mohou pomoci, protože ze zaslané fotografie a rozboru příznaků mohou stanovit diagnózu a doporučí další postup. V každém případě je bolest v krku stav, který vyžaduje pozornost,“ uvádí MUDr. Martin Kalenda, praktický lékař pro dospělé, který působí také v rámci služby Lékař online 24/7.

TIP: Bolest v krku může vysvětlit také psychosomatika. Podle jejího vysvětlení se bolest objevuje v situacích, kdy nám činí obtíže mluvit na rovinu nebo když se cítíme pod tlakem. Pokud už jste bezvýsledně vyzkoušeli všechny možné léky a absolvovali různá vyšetření, zamyslete se ještě nad tím, jestli vás netrápí něco takového.

Co pomáhá na bolest v krku

Léčba bolesti v krku obvykle není složitá. Stačí dodržovat klidový režim, zvýšit příjem tekutinvitamínů. Dále se na bolest v krku využívají volně prodejné léky ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel. V případě vícera příznaků chřipky nebo nachlazení lze sáhnout po komplexních lécích tlumících i ostatní projevy nemoci (například Paralen Grip). Pokud je původcem bolesti v krku alergie, odezní po užívání léků na alergii a díky vyhýbaní se alergenu.

Bolest v krku si žádá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a vitaminů a léčbu léčivy nebo obklady. Foto: Anastasia Gepp, Pixabay

Jinak je tomu při bakteriální infekci. Její léčba se neobejde bez lékařem předepsaných antibiotik. Lékaře kontaktujte také tehdy, když bolest v krku trvá déle než 4 dny nebo se často vrací (tzv. chronická bolest v krku). V ten moment je potřeba zapátrat po přesné příčině a zvolit podle ní adekvátní léčbu.

Babské rady na bolest v krku

Na bolest v krku pomáhá také řada přírodních zdrojů. K základním pomocníkům patří vitamín C. Jeho nejlepším zdrojem jsou černý rybíz, papája, citrusy, rakytník, šípky, petrželová nať, paprika, květák, brokolice či medvědí česnek. Získat ho lze také z doplňků stravy. Dalšími prospěšnými látkami jsou echinacea a zinek. Echinaceu seženete jako sušenou bylinu, ve formě pastilek nebo sirupů. Bohatým zdrojem zinku jsou hovězí a vepřové maso, sýry, fazole a ořechy. Také zinek lze doplnit uměle ve formě tablet, ale jejich užívání se nedoporučuje dlouhodobě.

K nejznámějším babským radám na léčbu bolesti v krku se řadí Priessnitzův obklad. Kousek látky (například kapesník či šátek) namočíte do vlažné vody a přiložíte na krk. Mokrou látku překryjete igelitovým sáčkem a celý zábal na závěr obvážete a zpevníte silnější látkou. Osvědčenou metodou je také tvarohový zábal, kde místo spodní vrstvy látky využijete tvaroh.

Logickou cestou k léčbě bolesti v krku je přímé působení na sliznici. Antibakteriálně působí konzumace česneku, na kloktání se doporučuje odvar ze šalvěje či heřmánku.

Bolest v krku v těhotenství

Podobně jako u ostatních léčiv je v těhotenství potřeba i s léky na bolest v krku nakládat opatrně. Hodí se využít Priessnitzův obklad či tvarohový zábal, které nemají na těhotenství žádný vliv. Opatrnost je na místě i při výběru kloktadel. Například šalvěj je pro těhotné ženy naprosto nevhodná, protože může způsobit překrvení pánve a vést k potratu. Pokud nepomůže přírodní léčba, můžete léčit bolest v krku tabletami a spreji s lokálním účinkem. O konkrétním výběru je však lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

Bolest v krku u dětí

Také u dětí je lepší bolest v krku řešit nejprve přírodní cestou. Kromě zábalů se hodí jitrocelový sirup nebo šťáva z cibule. Tu získáte tak, že nakrájenou cibuli zasypete cukrem a necháte přes noc vylouhovat. Cibule pustí šťávu, kterou lze ještě dochutit medem. Případně lze podávat dětem i léky na bolest v krku vhodné podle věku, opět dle rady pediatra či lékárníka.

Bolest krku z klimatizace

Bolest v krku a nemoci tohoto druhu si obvykle spojujeme s chladnějším počasím. Ve skutečnosti se však bolesti v krku nezřídka objevují právě v létě. Na vině je zejména nepoměr mezi vysokými teplotami a snahou o zmírnění jejich dopadu – popíjením ledových nápojů, použitím klimatizace apod. Abyste v létě snížili riziko bolesti v krku, nastavujte na klimatizaci maximálně o 5 stupňů nižší teplotu, než je ta venkovní, a nevystavujte se přímo foukajícímu vzduchu. Snažte se také minimalizovat četnost přechodů z ochlazené místnosti do venkovního vedra. Nápoje upřednostňujte vlažné nebo teplé.

Trápí vás bolesti v krku? Tento problém můžete řešit s našimi lékaři online i v ordinaci:

Lékař online 24/7  

Praktičtí lékaři EUC

Často kladené otázky

Bolest v krku málokdy přichází sama, ale bývá spíše příznakem jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o nachlazení, záněty dýchacích cest (zejména hltanu, hrtanu a průdušek), angínu či alergickou reakci. Bolestí v krku se může projevovat také COVID-19. Bakteriální infekci někdy doprovází jednostranná bolest v krku, kdy pociťujeme obtíže jen v pravé nebo naopak v levé části krku.

Léčba bolesti v krku obvykle není složitá. Stačí dodržovat klidový režim, zvýšit příjem tekutin a vitamínů. Dále se na bolest v krku využívají volně prodejné léky ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel.

Abyste v létě snížili riziko bolesti v krku, nastavujte na klimatizaci maximálně o 5 stupňů nižší teplotu, než je ta venkovní, a nevystavujte se přímo foukajícímu vzduchu.

Související články