Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Bolest v krku – příznaky a léčba

24. listopadu 2020

Bolest v krku – příznaky a léčba

Bolest v krku je nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí. Virová infekce mívá mírnější průběh a lze ji zvládnout bez návštěvy lékaře, bakteriální se neobejde bez antibiotik. K nejčastějším nemocem doprovázeným bolestí v krku patří zánět hltanu, zánět hrtanu, zánět průdušek a angína.

Příznaky onemocnění

Bolest v krku může mít různou intenzitu. Často ji doprovází bolest při polykání a může vystřelovat až do uší. Přidruženými příznaky onemocnění horních cest dýchacích pak bývají rýma, kašel, zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů a únava. Při angíně jsou navíc běžné zvětšené a zarudlé mandle pokryté bílým či žlutavým povlakem, typická je horečka.

Léčba

Virová infekce ustoupí obvykle při důkladném dodržování klidového režimu, doplňování tekutin a vitamínů a s pomocí zábalů a léků na potlačení příznaků. Bolest krku způsobená bakterií vyžaduje konzultaci s lékařem a léčbu antibiotiky. S kontaktováním lékaře neotálejte zejména v případě, že se po použití volně prodejných léků váš stav nezlepší nebo dokonce zhorší. Pomohou vám i naši lékaři online, kteří vám prostřednictvím chatu či videohovoru diagnostikují původ bolesti v krku a doporučí vhodnou léčbu. V případě závažnějších nebo nejasných obtíží vám pak doporučí návštěvu našich klinik.

Rizika neléčení bolesti v krku

Neléčením bolesti v krku se prodlužuje trvání bolesti. Pokud je bolest způsobená angínou, hrozí její častá návratnost, ale také akutní selhání ledvin, revmatická horečka a poškození kloubů a srdce. Přecházený zánět průdušek může vyústit v zápal plic.

Obvyklá medikace

Na virové onemocnění lze využít řadu volně prodejných léků ve formě sprejů, tablet nebo kloktadel. Bakteriální infekce se neobejde bez lékařem předepsaných antibiotik.

Bolí vás v krku? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články