Zánět průdušek neboli bronchitida je zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Rozlišujeme akutní a chronickou formu, přičemž obě se projevují především nepříjemným kašlem. Každá z nich má však zcela jiné příčiny i způsoby léčby.
Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění
Zánět průdušek je respirační onemocnění, při kterém na sliznici průdušek nejdříve dojde ke vzniku zánětlivého edému, pak se začne produkovat hlen – exudát. S rozvojem zánětu jsou průdušky drážděné ještě víc, produkují větší množství hlenu, což posléze vyvolává silný kašel a šíření zánětu. Nakažlivost (infekciozita) je zde minimální. Bronchitida se vyskytuje v akutní a chronické formě.
Akutní zánět průdušek – příznaky a příčiny
Akutní zánět průdušek se rozvíjí náhle, zpravidla po prodělaném nachlazení. Je pro něj na začátku typický suchý kašel a horečka. Na vzniku této formy onemocnění se silně podílí virová či bakteriální infekce, která následně způsobuje hromadění hlenů a s tím spojený nepřetržitý kašel. Inkubační doba akutní bronchitidy se pohybuje mezi 1 až 3 dny a příznaky zánětu průdušek bývají následující:
suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
bolest na hrudi/za hrudní kostí,
vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
horečka/zimnice,
rýma a bolest v krku,
bolest hlavy,
dušnost a dýchací obtíže,
značná únava a celková slabost.
Akutní bronchitida může vážně ohrozit hlavně děti a starší osoby, dále jedince trpící srdeční chorobou, onemocněním plic nebo astmatem bronchiale. Léčba zánětu průdušek běžně trvá 7 až 10 dní, může se však protáhnout i na několik týdnů. V některých výjimečných případech přechází akutní zánět průdušek do chronické podoby.
Chronický zánět průdušek – příčiny a příznaky
Chronická bronchitida je definovaná jako chronický produktivní kašel trvající alespoň 3 měsíce ve 2 po sobě jdoucích letech a zároveň jsou vyloučeny jiné možné příčiny kašle.
Tato forma vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest, případně při opakovaných zánětech průdušek a respiračního systému. Sliznice dýchacích cest je podrážděná, tudíž se infekce v těle šíří rychleji. Mezi příčiny chronického zánětu průdušek řadíme kouření,prach nebo znečištěné ovzduší, opakované respirační infekce. V krajních případech může chronická bronchitida zapříčinit zápal plic a následně trvale poškodit plíce a průdušky. Mezi další příznaky této formy patří:
vykašlávání žlutého až zeleného hlenu,
nechutenství,
dušnost,
silná únava.
Akutní i chronická forma zánětu průdušek se projevují dráždivým kašlem. Foto: Annie Spratt, Unsplash
Léčba zánětu průdušek
Akutní bronchitida – léčba spočívá především v dodržování klidového režimu. Na produktivní kašel přes den se podávají léky na podporu vykašlávání (expektorancia a mukolytika), při suchém dráždivém kašli antitusika, dále se podávají léky potlačení horečky. Pokud má nemoc bakteriální původ, předepisují se antibiotika, stejně tak u pacientů s diabetem nebo chronickým plicním či srdečním onemocněním.
Chronická bronchitida – zde je nejdůležitější vyvarovat se kouření, pobytu v zakouřených prostorách a obecně látkám, které mohou průdušky dráždit. Léčba tkví v podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty a usnadňují tak dýchání. U pacientů s dechovou nedostatečností se navíc podává kyslík.
Domácí léčba a babské rady na zánět průdušek
Při akutním zánětu průdušek je nezbytné dodržovat pravidelný pitný režim. Dočasně je také třeba vyhnout se používání různých aerosolů (sprejů a deodorantů), nekonzumovat mléčné produkty, rafinované cukry, bílé pečivo a nadýmavé druhy zeleniny.
Domácí léčbu zánětu průdušek lze podpořit například bezinkovým (snížení horečky), zázvorovým či mátovým čajem (proti dráždění v krku). Může pomoci například pití Vincentky, inhalace výluhu z heřmánku a další bylinkové čaje a směsi. Při vlhkém kašli babičky doporučují také vymačkanou cibulovou šťávu na lžičce s medem či domácí sirup proti kašli (med, jablečný ocet, drcený pepř a zázvor). A dětem pomáhá například čerstvě vymačkaná ananasová šťáva.
Nezapomínejte však, že pokud je průběh nemoci těžší, případně nedochází ke zlepšení stavu, je nezbytné obrátit se na lékaře – a to zejména u kojenců, dětí, astmatiků a starších či oslabených osob.
Zánět průdušek u dětí
Příznaky bronchitidy u dětí jsou podobné jako u dospělých. Objevuje se velmi obtížné dýchání, suchý dráždivý kašel a průdušky se plní hlenem. Může přijít i horečka, často však probíhá zánět průdušek bez teplot.
U malých pacientů se bronchitida zpravidla objevuje v akutní formě. K zánětu průdušek jsou náchylnější děti trpící i jiným onemocněním dýchacích cest (astma bronchiale, senná rýma, některé druhy alergií). Dále jsou ohroženější předčasně narozené a nikdy nekojené děti a děti vystavované tabákovému kouři. O vhodné léčbě se vždy raďte s pediatrem.
Zánět průdušek u dětí způsobuje suchý a později vlhký kašel. Foto: Semevent, Pixabay
TIP: Kromě předepsaných léků může ulevit zábal z eukalyptového a kokosového (příp. olivového) oleje. Jako vhodná podpora léčby se doporučuje také zvlhčovač vzduchu.
Zánět průdušek u kojenců a batolat
Zde se často vyskytuje tzv. obstruktivní bronchitida vyvolaná zánětlivými změnami v oblasti dolních cest dýchacích. Malé pacienty tak může trápit dráždivý kašel, únava, horečky i dušnost. Kvůli hlenu usazenému v průduškách, který překáží proudícímu vzduchu, je typické také hvízdání při výdechu. Zánět průdušek u tak malých pacientů lze leckdy těžko rozlišit od astmatu. V každém případě je vždy nezbytné vyhledat odbornou pomoc.
Zánět průdušek v těhotenství
Při standardní bronchitidě s mírným průběhem netřeba panikařit, v takovém případě není plod ohrožen. Každá těhotná by se však o vhodné léčbě měla poradit s lékařem, a to hlavně z hlediska nevhodnosti většiny obvykle předepisovaných léků.
Opakované a silné záchvaty dráždivého kašle ve vyšších stádiích těhotenství, ale mohou způsobit vážné komplikace – v nejtěžších případech dokonce vyvolat předčasný porod. Proto je vždy nutné léčbu speciálně upravit.
Průduškové astma
Průduškové astma (asthma bronchiale) je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Vyznačuje se zvýšenou průduškovou reaktivitou. Pokud jsou průdušky vystaveny vlivu různých rizikových faktorů, to vede k bronchokonstrikci – zúžení průdušek, které pak jsou i obturované a mají omezenou průchodnost kvůli přítomnosti hlenových zátek. To se projevuje pískoty, vrzoty, chrčením na průduškách, sevřením na hrudi, kašlem a dušností. Spouštěčem záchvatu může být infekce dýchacích cest, námaha, změna počasí, konkrétní potraviny i emoční stres. Existují dostupné léky ovlivňující reaktivitu průdušek i zánětu, které pomáhají předcházet záchvatům a mohou tak astmatikům zajistit plnohodnotný život.
Není kašel jako kašel
„Zánět průdušek dělíme na akutní a chronický. Každá z forem má jiné příčiny a způsoby léčby, přičemž obě se projevují zejména nepříjemným kašlem. Bronchitida mívá zpravidla mírný průběh a léčba trvá okolo 1 týdne. Není však radno toto onemocnění podceňovat, jelikož zanedbání léčby může vést například k zápalu plic. Doporučuji tedy neodkládat návštěvu či konzultaci s lékařem, zvláště pak u kojenců, dětí, astmatiků a starších či oslabených osob,“ upozorňuje MUDr. Andrij Karašivskyj z plicního oddělení EUC Kliniky Praha – Malešice.
Kašlete a domníváte se, že máte zánět průdušek? Můžete se poradit s lékaři ze sítě EUC:
Akutní zánět středního ucha je nejčastější onemocnění sluchového ústrojí, které postihuje zejména děti v kojeneckém a batolecím věku. Mívá rychlý nástup a obvykle začíná respiračním virovým onemocněním horních cest dýchacích, na nějž může nasedat jako bakteriální superinfekce. Jaké jsou zde příznaky a průběh, jak se nemoc diagnostikuje, léčí a jak rozpoznat, kdy se vydat na pohotovost?
Nespavost je nejčastěji se vyskytující spánkovou poruchou, jejíž hlavním příznakem bývá neschopnost usnout, přerušované spaní, časné buzení či náhlé narušení spánku doprovázené úzkostí. Nespavost se může vyskytovat samostatně, ale často za ní stojí jiné onemocnění (psychiatrické, kardiovaskulární, neurologické…). V článku si definujeme pojem nespavost, stručně popíšeme proces spánku, možné příčiny nespavosti i způsoby, jakými lze tento problém léčit.
Downův syndrom patří mezi nejčastější syndromy způsobené početní chromozomální anomálií spojené s mentální retardací a typickým vzhledem – tvoří více než 5 % všech mentálních retardací. Díky moderním metodám prenatální diagnostiky lze dnes tento syndrom většinou odhalit již během těhotenství, neexistuje však žádný lék. Jak Downův syndrom vzniká, jak se projevuje a jaké jsou možnosti cílené péče pro kvalitnější život s touto diagnózou?
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.