Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Zánět šlach: Příznaky, příčiny a léčba

18. listopadu 2021

Zánět šlach: Příznaky, příčiny a léčba

Zánět šlach a šlachových úponů vzniká nejčastěji v důsledku jednostranného mechanického zatěžování. Toto onemocnění se může objevit prakticky u všech druhů sportovních, ale i pracovních činností (při chybějící nebo narušené adaptaci tkání na tahový stres). Často tak bývají postiženy svaly a šlachy předloktí a rukou. Jaké jsou příznaky a příčiny zánětu šlach, jak probíhá léčba a jaká je prevence? Dozvíte se v článku.

Počínající zánět šlach se rozvíjí většinou velmi pozvolna, tudíž si ho člověk nemusí hned všimnout. Někdy ovšem stačí jen jednodenní nezvykle vysoká pracovní nebo sportovní zátěž.

Co je šlacha a jakou má funkci

Šlacha je tkáň zajišťující připojení svalu ke kosti. Její hlavní funkcí je přenos svalové síly, tedy rozpohybování dané části těla.

Šlacha je vlastně druh vazivové tkáně, skládá se z kolagenních vláken, buněk, elastických vláken a dalších složek podle lokalizace. Pro větší kluznost mají často šlachy nějaký obal a ten bývá také postižen zánětem. Díky velkému počtu kolagenních vláken jsou šlachy velmi pevné. I proto při extrémní a náhle vyvinuté síle dojde spíše k poranění svalu než šlachy či jejího úponu. Ovšem pevnost svalů i šlach závisí i na věku a zdravotním stavu – třeba užívání anabolik nebo kouření. V mládí se spíše vytrhne šlacha z úponu, ve stáří spíše praskne sval. Všechny tyto tkáně pak mohou být postižené zmíněným jednostranným zatěžováním“, vysvětluje MUDr. Lucie Horáková z Centra sportovní medicíny EUC Kliniky Ústí nad Labem.  (viz část Příčiny zánětu šlach).

Šlachová onemocnění lze rozdělit dle postižené anatomické struktury. Onemocnění šlachových obalů označujeme jako peritendinitidu, tenosynovitidu nebo tendovaginitidu. 

V případě postižení šlachové tkáně v místě úponu šlachy do kosti jde o tzv. entezopatie. Pro celou tuto skupinu onemocnění je společná souvislost s mechanickou zátěží

Jak a kde se zánět šlach projevuje

Počínající zánět šlach se rozvíjí většinou velmi pozvolna, tudíž si ho člověk nemusí hned všimnout. Někdy ovšem stačí jen jednodenní nezvykle vysoká pracovní nebo sportovní zátěž.

Příznaky typické pro toto onemocnění se většinou objevují v následující posloupnosti:

  • zvýšená citlivost (bolestivost) a svědění v místě vznikajícího zánětu,
  • otok a zarudnutí postižené oblasti, místo bývá na pohmat teplejší a citlivější,
  • bolest se následně objevuje hlavně při pohybu, někdy však i v klidu.

Přestože má zánět šlach často pomalý start, jeho následný průběh bývá velmi bolestivý. Zánět většinou postihuje některou z končetin, zejména pak šlachy na ruce a šlachy dolních končetin, (ovšem méně často kotníku či kolene).

Typy zánětu šlach

Mezi nejčastější typy zánětu šlach tedy patří:

  • zánět šlach v ruce – v předloktí / v zápěstí,
  • zánět šlach na noze – zánět Achillovy šlachy / šlach na nártu.

V případě zánětu šlach zápěstí, nebývá problém přímo ve šlachách, ale spíše ve svalovém bříšku konkrétních svalů. V těch se nacházejí tzv. trigger body, které jsou posléze zdrojem přenesených bolestí. Způsobují zkrácení svalových vláken, silný tah na úponu svalu a také bolest celého zápěstí nebo ruky.

Při zánětu šlach na chodidle mohou být příznaky různé. Zprvu se většinou projevují problémy s Achillovou šlachou, někdy však bolestí klenby při došlapu. Takové záležitosti často trápí sportovce, hlavně pak profesionální běžce i amatéry bez správné techniky.

Zdroj: Bigstock

Příčiny zánětu šlach

Jak již padlo, hlavní příčinou zánětu šlach bývá opakované mechanické přetěžování bez dostatečné regenerace. Na vině tedy nutně nemusí být sport, nýbrž v podstatě jakákoliv manuální práce – např. práce na počítači.

Akutní forma pak bývá provázena zánětlivými změnami obalu šlachy, což ve velké míře způsobuje bolest šířící se do úponů a přítomnou i v klidu. V případě hnisavého zánětu šlach bývá příčinou sdružené onemocnění jinde v těle – viz jednotlivé typy zánětů níže:

  • Hnisavý zánět šlach – ten způsobují pyogenní bakterie, které dělají neplechu někde jinde v těle nebo na šlachu přecházejí z okolí. Tento typ zánětu se může rozšířit na další místa a způsobit až odumření postižené šlachy.
  • Revmatický zánět šlach – podobá se revmatické artritidě, což je onemocnění postihující hlavně velké klouby. Takto postižené klouby bývají bolestivé, skoro nepohyblivé a zduřelé.
  • Tenisový loket – zde se obvykle jedná o přetížení svalů v oblasti přední strany předloktí způsobený nadměrným zatížením. Bolí pak jejich společný úpon v oblasti loketního kloubu. Setkávají se s ním sportovci, ale i manuálně a rutinně pracující osoby, což zahrnuje i práci na počítači, časté psaní atp.
  • Lupavý prst – je zlidovělý název pro Tendovaginitis stenosans. Toto onemocnění nejvíce postihuje prsty na rukou, nejčastěji pak šlachy palců. Pokud pak v těchto šlachách vznikne zánět, obaly zbytní a je omezen jejich pohyb skrz poutka, kterými jsou šlachy připevněny ke kostem. Pohyb palcem je pak neplynulý, trhavý, až skákavý.
TIP: O tenisovém lokti si můžete detailně počíst v našem starším článku.

 

Léčba zánětu šlach

Obvykle se doporučuje omezení pohybu svalu, jehož šlacha je postižena. K tomu lze využít tejpování, ortézy nebo v krajním případě i sádrové fixace. Léčba může být podpořena i fyzikální terapií jako je ultrazvuk, laser, méně pak rázovou vlnou. Vše působí na snížení zánětlivé reakce a úpravu svalového napětí.

Jako doplněk terapie lze dále aplikovat různé hojivé a protizánětlivé masti a gely proti zánětu šlach, např. Veral gel, Heparoid krém nebo Lioton gel. Pomáhá i injekční aplikace kolagenu, eventuálně kortikoidů.

Rehabilitace ve formě cvičení postižené končetiny je taktéž důležitou součástí léčby, ovšem až po odeznění zánětu. Pomůže obnovit správnou funkci dané oblasti a zabránit návratu zánětu. Dále je nutné zaměřit se na pohybové stereotypy, jejichž poruchy pravděpodobně vedly k přetížení dané oblasti.

Jak dlouho se léčí zánět šlach?

Délka léčby vždy záleží na konkrétním případě, přičemž kromě rozsahu postižení zde má vliv také včasná návštěva odborníka. V rámci léčby se spíše výjimečně přistupuje k chirurgickému zákroku, při němž se odstraní postižená část šlachy.

Zdroj: Towfigu Barbhuiy, Unsplash

Babské rady na zánět šlach

Předepsanou léčbu od lékaře lze doplnit i přírodními recepty. Jelikož je jejím cílem regenerace postižené tkáně, obecně se doporučuje konzumovat více bílkovin, hořčíku, draslíku a vápníku. Oblíbený je též zábal z tvarohu či různé bylinné zábaly. Pomoci může též koupel z borovicového jehličí či zvýšená konzumace kustovnice čínské. Doporučuje se také chladivý obklad, ovšem zde je vždy důležité mít potvrzenou diagnózu přímo od lékaře. Bolest ruky při pohybu či dlouhodobá bolest zápěstí totiž může značit i syndrom karpálního tunelu či artrózu – a těm studené obklady naopak škodí. Pro odbornou diagnózu tedy doporučujeme navštívit odborného lékaře (chirurg, ortoped nebo rehabilitační lékař).

Komplikace a prevence zánětu šlach

Zánět šlach je velmi nepříjemné onemocnění, jehož léčbu se nevyplácí podceňovat. Neléčený zánět se může rozšířit i do okolních šlach či kolagenních vláken, v nejhorších případech pak způsobit jejich odumření. Myslete tedy na to, že zánětu šlach lze celkem snadno předejít – stačí namáhané části těla po fyzické aktivitě dopřát dostatečný odpočinek. Manuálně pracujícím prospívá občasné protažení svalů a pravidelný pohyb.

Pokud pociťujete příznaky zánětu šlach, můžete se obrátit také na odborníky z klinik EUC.

Ortopedi EUC

Související články