Žlučníkové kameny: Příčiny, příznaky a léčba

09. února 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Žlučníkové kameny: Příčiny, příznaky a léčba

Žlučníkové kameny jsou nejčastějším onemocněním žlučových cest, které vzniká důsledkem nepoměru koncentrací jednotlivých složek žluči. Přítomnost kamenů bývá často bezpříznaková, ale může také způsobovat kruté bolesti, kolikový záchvat, žloutenku či zánět slinivky. Jaké jsou příčiny vzniku žlučových kamenů, jak se dělí, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby? Dozvíte se v článku.

Co je žlučník a k čemu slouží

Žlučník je dutý vakovitý orgán sloužící na skladování žluči, kterou tvoří játra. Je uložený na spodní straně jater, s nimiž je anatomicky i funkčně spojen. Žluč z jater je vylučována do dvanáctníku (část tenkého střeva), kde napomáhá trávení potravy, vstřebávání tuků a vitamínů v tucích rozpustných. Působí vlastně jako emulgátor – trávicí enzymy se pak snadněji k tuku v potravě dostanou. Samotný žlučník žádnou žluč neprodukuje, proto jeho případné odstranění nemá na produkci žluči žádný vliv.

Jak a proč vznikají žlučové kameny

Žlučníkové kameny (cholelithiáza) se vyskytují zejména ve žlučníku a jeho vývodu, ale mohou doputovat i jinam. Nejčastěji postihují pacienty středního a vyššího věku, přičemž u žen se objevují až čtyřikrát častěji.

„Tvoření žlučníkových kamenů je podmíněné chorobnými změnami ve žlučníku a játrech, přičemž existuje řada faktorů, které tyto změny značně ovlivňují. Jak již padlo, žlučníkové kameny se objevují důsledkem nerovnováhy složení látek tvořících žluč, a to srážením jednotlivých složek. Jejich molekuly se shlukují a tvoří tzv. krystalizační jádra (nejčastější složkou bývá cholesterol), kolem nichž se nabalují další molekuly a postupně vzniká kámen. To se ale nemusí stát vždy – může se také utvořit tzv. písek neboli žlučové bláto, který umí působit stejné potíže jako kameny,“ vysvětluje MUDr. Petra Rycková z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Stav mohou negativně ovlivnit také některá onemocnění jako cukrovka, cirhóza jater, cystická fibróza či zvýšená hladina krevních tuků. Dále mohou být kameny příčinou i důsledkem zánětu a cholestázy (městnání žluči v játrech). Pacienti bývají často obézní a mají zvýšený cholesterol, není to však pravidlem. Vliv mohou mít též užívané léky (hypolipidemika, estrogen, progesteron) či pacientovy návyky. Mezi hlavní rizikové faktory tedy řadíme:

 • vysoký obsah tuků ve stravě (cholesterolové kameny),
 • obezita,
 • hemolytické stavy (černé pigmentové kameny),
 • těhotenství,
 • diabetes,
 • špatné stravovací návyky a pitný režim,
 • nedostatek pohybu a stres.
TIP: Tzv. 5F je pomůcka pro zapamatování si základních rizikových faktorů – fat (obezita), female (žena), forty (věk nad 40 let), fertile (plodnost/těhotenství), fair (světlovlasý). Některé studie navrhují přidání šestého F, a to family history (rodinná anamnéza).

Zdroj: Unsplash

Druhy žlučových kamenů

Žlučové kameny mohou mít různý původ, tvar a látkové složení. Sestávají ze složek bilirubin, žlučové kyseliny a kalcium a dle převahy té které složky se dělí na následující druhy:

 • Cholesterolové – jsou solitární, kulovité, zhruba velikosti třešně, mívají žlutohnědou barvu a vznikají při zvýšené koncentraci cholesterolu ve žluči, jež bývá způsobena konzumací stravy s vysokým obsahem tuků.
 • Pigmentové – vyskytují se vzácněji, zejména u pacientů s chronickými onemocněními žlučníku a jater a dále dělí následovně:
  • černé – bývají tuhé, mnohočetné a objevují se ve žlučníku hlavně při žloutence,
  • hnědé – bývají mazlavé a objevují se ve žlučovodech při cholestáze a zánětu.
 • Smíšené – ty jsou u nás nejčastějším druhem. Bývají mnohočetné, fasetované a vyskytují se zejména v chronicky zánětlivě změněném žlučníku. Jejich přítomnost je považována za prekancerózu (stav předcházející vzniku zhoubného nádoru).

Dle tvaru se pak žlučové kameny dělí na písek neboli žlučové bláto a větší kameny – solitární či mnohočetné, které mají jakési plošky v místech vzájemného styku (fasetované kameny).

Příznaky žlučových kamenů dle jednotlivých forem

Žlučníkové kameny dokáží způsobit silné bolesti, ale často o nich pacienti vůbec neví. Dle příznaků rozlišujeme 3 formy žlučových kamenů, které si včetně jejich příznaků popíšeme níže.

Asymptomatická forma

Bezpříznaková verze žlučníkových kamenů je nejčastější (60 až 80 % všech případů). Přítomnost kaménků zde zpravidla nezpůsobuje žádné vážné komplikace a většinou je zjištěna až při vyšetření či operaci z jiného důvodu, případně při pitvě.

Menší kameny se mohou odloučit a projít žlučovodem až do střeva, kde jsou zpracovány a bez problémů vyloučeny stolicí. Někdy však mohou působit potíže i nepohyblivé kameny, pak dochází k rozvoji dyspeptických (trávicích) problémů.

Zdroj: Pixabay

Dyspeptická forma

Zde se objevují různé nespecifické příznaky a celá řada obtíží, které pacient nemusí hned zaznamenat a přiřknout právě žlučovým kamenům. Tyto příznaky jsou krátkodobé a zpravidla souvisí s jednorázovou konzumací příliš tučné stravy. Projevit se mohou tyto:

 • tlak v nadbřišku,
 • nauzea a zvracení,
 • říhání a zvýšená plynatost,
 • pocit napětí po tučném jídle,
 • citlivost v pravém podžebří,
 • bolest při nádechu během hlubokého pohmatu pod pravým žeberním obloukem (Murphyho znamení),
 • nechutenství,
 • průjmy a nepravidelná stolice.

Kolikovitá forma

Nejvíce se projevují kameny větších rozměrů, které se po tučném jídle při větším odtoku žluči uvedou do pohybu a zaklíní se ve vývodu žlučníku. Nastává tedy žlučníková kolika neboli žlučníkový záchvat. Tehdy vzniká bolest náhle, ve vlnách, bývá krutá a může trvat několik minut i hodin. Navíc se záchvaty mohou opakovat.

Nejčastěji se tak stává po požití tučného a mastného jídla, případně po psychických otřesech či rozčilení. Příznaky takového záchvatu jsou:

 • náhlé bolesti v pravém podžebří / v nadbřišku (vystřelují pod pravou lopatku),
 • bolest, která nutí hledat úlevovou polohu,
 • někdy zvracení nebo nauzea,
 • tachykardie, tachypnoe, hypotenze,
 • celková schvácenost,
 • vzedmuté a na dotek bolestivé břicho.

Komplikace žlučníkových kamenů

Jak již padlo, často se stává, že pacient o přítomnosti žlučových kamenů neví. I tak mu ale někdy umí způsobit zdravotní komplikace.

Kámen může způsobit akutní zánět žlučníku a event. při dlouhodobém dráždění i karcinom žlučníku.

Menší kameny zase mohou vycestovat so žlučových cest, kde se zaklíní a způsobí akutní zánět žlučových cest nebo se mohou zaklínit až ve vyústění žlučových cest a slinivky břišní do tenkého střeva, což může skončit i zánětem slinivky.

Zdroj: Unsplash

Diagnostika a léčba žlučových kamenů

Lékař nejprve provede vyšetření břicha pohmatem i poklepem. Pokud jde o žlučníkovou koliku, snadno nahmatá bolestivé místo výskytu žlučníku. Zvláště při podezření na ucpání střeva je nutné i vyšetření per rectum (přes konečník). Vždy se též provádí kompletní krevní rozbor i vyšetření moči. Žlučové kameny jsou dobře viditelné na ultrazvuku, ty pigmentové i na rentgenu a oba druhy (pigmentové a cholesterolové kameny) lze zobrazit na CT.

Volba vhodné léčby dle výsledků testů se odvíjí zejména od druhu cholelitiázy, kterou pacient trpí. Jde-li o akutní kolíkovou formu, je nezbytné dodržovat přísnou hladovku a klid na lůžku. Léky na žlučníkové kameny zde zahrnují analgetika a spasmolytika, která tlumí bolest a mírní stahy žlučníku. Pomáhají též teplé obklady v oblasti pravého podžebří (nejde-li o zánět) nebo speciální čaj na žlučníkové kameny. Po odeznění záchvatu následuje žlučníková dieta. Mezi další způsoby léčby patří:

 • operace – odstranění kamenů a žlučníku, nejčastěji laparoskopicky,
 • rozpouštění žlučníkových kamenů – podávání látek rozpouštějících kameny (nedá se použít vždy),
 • rozbití kamenů rázovou vlnou (LERV)
 • lázeňské léčení – u pacientů neschopných operace.

Někdy je jediným konstruktivním řešením odstranění celého žlučníku. Dnes se většinou provádí laparoskopicky, je tedy velmi šetrné a celková hospitalizace v nemocnici zabere 2 až 4 dny. Po odstranění žlučníku je nutné se doživotně mírnit v konzumaci tučných jídel. Jinak však absence žlučníku nepředstavuje žádné riziko, neboť žlučník není orgán životně důležitý.

TIP: Při léčbě potíží se žlučníkovými kameny může potenciálně pomoci též přírodní léčba a bylinky – doporučuje se černá ředkev či bylinné čaje (máta peprná, heřmánek pravý, kurkuma, smetánka lékařská, řapík lékařský, boldovník vonný).

Prevence žlučníkových kamenů

Protože vznik cholelithiázy závisí na mnoha faktorech, prevence není jednoznačná. Základem však bývá změna životního stylu (s cílem odbourat obezitu) a vyvážená strava – eliminace příjmu živočišných tuků a potravin s vysokým obsahem cholesterolu a zvýšení příjmu vlákniny. Přidružená onemocnění, která mohou vést ke vzniku žlučových kamenů, je nezbytné hlídat a včas léčit.

Pokud se u vás vyskytnou kolikovité bolesti v pravém podžebří, neodkladně vyhledejte lékařskou pomoc. Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Chirurgie EUC

Často kladené otázky

Žlučníkové kameny jsou nejčastějším onemocněním žlučových cest, které vzniká důsledkem nepoměru koncentrací jednotlivých složek žluči.

Přítomnost kamenů bývá často bezpříznaková, ale může také způsobovat kruté bolesti, kolikový záchvat, žloutenku či zánět slinivky.

Tvoření žlučníkových kamenů je podmíněné chorobnými změnami ve žlučníku a játrech, přičemž existuje řada faktorů, které tyto změny značně ovlivňují. Žlučníkové kameny se objevují důsledkem nerovnováhy složení látek tvořících žluč, a to srážením jednotlivých složek. Jejich molekuly se shlukují a tvoří tzv. krystalizační jádra (nejčastější složkou bývá cholesterol), kolem nichž se nabalují další molekuly a postupně vzniká kámen. To se ale nemusí stát vždy – může se také utvořit tzv. písek neboli žlučové bláto, který umí působit stejné potíže jako kameny.

Související články