Znaménka – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Znaménka – příznaky a léčba

Vyvýšené nebo tmavé a ploché pigmentové skvrny vyskytující se běžně na všech místech těla. Je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost, protože mohou zapříčinit vznik zhoubného kožního nádoru (melanomu).

Příznaky

U znamének věnujte pozornost jakýmkoli odchylkám. Pokud změní barvu, tvar, velikost, krvácí nebo se objeví znaménko nové, konzultujte změnu co nejdříve s lékařem. Nemusí se vždy jednat o melanom, ale adekvátně to dokáže posoudit jen lékař.

 

Léčba

O znaménka je potřeba pečovat i v rámci prevence. I když nezpůsobují žádné potíže a nedochází u nich ke změnám, doporučuje se jejich pravidelné sledování a kontrola u dermatologa 1x za 1–2 roky. K preventivním opatřením patří také používání opalovacích krémů s dostatečným ochranným faktorem. Pokud se znaménka vyskytují na místech, kde hrozí jejich poranění (například při tření o oděv), je vhodnější je preventivně chirurgicky odstranit.

Prokáže-li se maligní (zhoubný) melanom, čeká pacienta onkologická léčba zahrnující chirurgické odstranění znaménka a části okolní kůže, chemoterapii, radioterapii či biologickou léčbu.

Na naše lékaře online se můžete obrátit pro konzultaci podezřelých změn znamének či ohledně preventivního odstranění znamének vyskytujících se na rizikových místech. Podle závažnosti vám pak případně doporučí další vyšetření.

 

Rizika

V případě znamének je skutečně stěžejní prevence. Díky ní se dá nemoci zcela předejít, nebo ji alespoň zjistit včas a získat tak větší šanci na uzdravení. V pokročilém stádiu už je léčba obtížnější, protože se jedná o typ rakoviny, jehož metastázy se velmi rychle šíří do mízních uzlin a později do dalších orgánů.

 

Obvyklá medikace

Léčbu melanomu lékaři stanovují dle jeho histopatologického typu a klinického obrazu. Preventivně lze však kůži chránit ochrannými krémy před i po opalování.

Trápí vás znaménka? Můžete se poradit s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články