Zpožděná menstruace – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Zpožděná menstruace – příznaky a léčba

Délka menstruačního cyklu je individuální, může se pohybovat v rozmezí 24–38 dnů. O zpoždění mluvíme v případě, že se menstruace dostaví déle než 5 dnů po očekávaném začátku. K nejčastějším příčinám patří těhotenství, stres, nadměrná fyzická zátěž, nemoc, užívání léků, změna životního rytmu, syndrom polycystických ovarií či perimenopauza (období před menopauzou).

Příznaky

Za zpožděnou menstruaci se považuje taková, která se dostaví déle než 5 dnů po očekávaném začátku. Může dojít i k úplnému vynechání menstruace.

 

Léčba

Léčba závisí na příčině zpožděné menstruace. Pokud jde o jevy jako stres, nadměrnou fyzickou zátěž, nemoc nebo změnu životního rytmu, menstruace se srovná sama po odeznění těchto vlivů. V případě dlouhodobějšího stresu je potřeba minimalizovat jeho spouštěče, naučit se techniky zvládání stresu a případně využít léky obsahující zklidňující bylinky a přírodní látky. V případě hormonální dysbalance pomohou léky.

Stěžejní je tedy rozpoznat příčinu zpožděné menstruace, s čímž vám pomohou naši lékaři online. Doporučí vám vhodnou léčbu, úpravu životního stylu, případně vás odkážou na další vyšetření na našich klinikách.

 

Rizika

Pokud dojde ke zpoždění nebo vynechání menstruace pouze jednou, není potřeba se tím více zabývat (s výjimkou možného těhotenství, které můžete ověřit hned těhotenským testem). Při opakování problému je důležité identifikovat příčinu, obzvlášť pokud by vynechání menstruace signalizovalo zdravotní problémy. Syndrom polycystických ovarií (způsobený nerovnováhou ženských a mužských hormonů v těle) může způsobit neplodnost, poruchy oběhového systému, cukrovku či rakovinu děložního čípku.

 

Obvyklá medikace

Výběr léků závisí na příčině problému. Při léčbě stresu je možné využít vhodných doplňků stravy s obsahem bylin a minerálů, které zvyšují schopnost organismu vypořádat se s nadměrnou psychickou a fyzickou zátěží. Vhodné je také zařadit psychoterapii, autogenní trénink nebo relaxační techniky. Na hormonální problémy předepíše lékař léky vyrovnávající hladinu hormonů.

Je vaše menstruace zpožděná? Můžete se poradit s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články