Hematologie

Klinická hematologie je medicínský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění krve. Studuje buňky krve z hlediska jejich složení, množství a funkce. Věnuje se srážlivosti krve a všem faktorům, které se na srážlivosti krve podílejí.

Hematologie – objednání online nebo na níže uvedeném telefonním čísle.

Lékaři a ordinace

Důležitá upozornění

MUDr. Tamara Lhoťanová

Dne 24.6.2024  -  4.7.2024   DOVOLENÁ

Ordinační hodiny

Po
7:00 - 12:30
13:00 - 15:00
Út
7:00 - 12:30
13:00 - 15:00
St
7:00 - 10:00
jen pro zvané
Čt
7:00 - 12:30
13:00 - 15:00
7:00 - 12:30

Adresa

Opavská 962/39
708 68 Ostrava

1.patro

Kontaktní osoby

Marcela Konečná

EUC Hematologie

Největším hematologickým centrem v ČR je Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Byl založen v padesátých letech minulého století a tým jeho špičkových specialistů pečuje o pacienty s onkologickými krevními diagnózami, se vzácnými poruchami srážlivosti krve a krevních destiček. Součástí týmu pracoviště je 80 vědců, kteří pátrají po původu poruch krvetvorby a způsobech, jak jim zabránit.

Základní vyšetřovací metody v hematologii jsou rozbor krve či krevní obraz (PLT), kostní dřeně a vyšetření koagulace. K základnímu vyšetření krevního obrazu slouží odběr žilní krve. Vzorek odhalí počet, velikost a další vlastnosti červených a bílých krvinek a krevních destiček. Z těchto ukazatelů specialisté diagnostikují poruchy krvetvorby, nemoci krve, chronické záněty, infekční choroby i autoimunitní onemocnění. Jednoduchými hematologickými testy se dá zjistit například krevní skupina, srážlivost krve (Quick test neboli PT test).

K hematologickému vyšetření dává doporučení praktický lékař při podezření na poruchy krvetvorby či jiné onemocnění krve či ambulantní specialista, u kterého se léčíte s jinou chorobou.


Nezhoubnými vrozenými poruchami krvetvorby a dalšími nemocemi krve (například anémií, zvýšenou krvácivostí) se zabývá neonkologická hematologie. Podrobné laboratorní rozbory krevních buněk pomáhají klinickým hematologům v řešení onemocnění krve. Těmto laboratorním analýzám se věnuje molekulární hematologie.