S bolestí bederní páteře se setká takřka každý (dle průzkumů až 80 % dospělých). Taková bolest může mít různou intenzitu i charakter – od tupé až po ostrou a bodavou, která ovlivňuje pohyblivost a celkovou kvalitu života, případně bolest vystřelující např. do nohy či břicha. V článku najdete několik častých příčin bolesti v této oblasti, jejich stručný popis, charakteristiku příznaků a též možnosti léčby.
Anatomické minimum bederní páteře
„Bederní páteř je základním pilířem těla. Nachází se v dolní části páteře, sestává z 5 obratlů a její přirozené zakřivení směrem vpřed tvoří bederní lordóza. Právě bederní páteř je jednou z oblastí, která nejvíce trpí na bolest a poranění. Má totiž klíčovou roli v každodenních aktivitách (chůze, sezení, zvedání věcí…) a zároveň podpírá většinu váhy těla. Níže si popíšeme jednotlivé části bederní páteře, a ještě níže její funkce,“ vysvětluje MUDr. Lucie Kučerová, praktická lékařka pro dospělé a lékařka distanční péče Canadian Medical.
obratle – bederní páteř se skládá z 5 obratlů (L1 až L5), což jsou největší obratle páteře s úkolem podpírat váhu těla,
meziobratlové ploténky – jsou mezi obratli a slouží jako tlumiče nárazů, čímž pomáhají rozložit tlak mezi obratle a zároveň zajišťují flexibilitu páteře,
svaly a vazy – obklopují páteř a umožňují její pohyb a stabilitu, dovolují tělu provádět např. ohnutí, natočení atd.,
nervy – vycházejí z míchy, směřují do dolních končetin i dalších částí těla a kontrolují pohyby a citlivost v těchto oblastech.
Funkcemi bederní páteře jsou především:
podpora těla – bederní páteř je hlavní nosnou strukturou nesoucí většinu váhy,
pohyb – umožňuje ohyby, otáčení a naklánění těla v různých směrech,
ochrana – chrání míchu a míšní kořeny, hlavní nervový kanál těla a stěžejní součást komunikace mezi mozkem a zbytkem těla,
flexibilita – díky ploténkám a svalům je flexibilní, což umožňuje velký rozsah pohybu.
Bolest bederní páteře
Příčinu bolesti bederní páteře nebývá snadné odhalit, jelikož zde existuje dlouhá řada možností. Bolest pak může být náhlá a prudká, mírná a přetrvávající, ostrá, či naopak tupá a přecházející v tuhnutí. Souhrnně si pak pacienti nejčastěji stěžují na následující potíže, stavy a charakteristiky bolesti:
bolest bederní páteře vystřelující do nohy,
bolest bederní páteře vystřelující do břicha,
tupá bolest bederní páteře a okolí (lumbago) ,
tuhnutí svalů kolem bederní páteře,
zablokovaná bederní páteř (ischias)
bolest kyčle od bederní páteře,
bolest beder spojená s ledvinami,
bolest bederní páteře v noci,
bolest beder v těhotenství,
bolest bederní páteře při chůzi.
Časté příčiny bolesti bederní páteře
Bolest beder a vyhřezlá ploténka
Může se stát, že se část jádra ploténky dostane ven trhlinou v obalu a dojde k výhřezu (hernie). Hernie neboli kýla se pak může vyskytnout v oblasti celé páteře, nejčastěji v dolní části zad.
Možnou příčinou výhřezu je postupné opotřebení ploténky související s věkem, ale též nevhodný stereotyp pohybu. Vzácněji pak úraz jako pád či úder do zad. Příznaky se zde často neprojeví vůbec, někdy se však kromě bolesti v dolní části zad objevují i následující příznaky a charakteristiky bolesti:
ostrá bolest vystřelující do nohy – hýždě, stehna, lýtka či části chodidla,
bolest je většinou jednostranná a sílí při kašli, kýchání či v jistých polohách,
necitlivost či brnění v dané části nohy, kterou zásobují postižené nervy,
slabost a ochabování svalů inervovaných postiženými nervy,
důsledkem bývá časté zakopávání, a zhoršená stabilita.
„Velmi vzácně může hernie disku stlačit celý páteřní kanál i s nervovými kořeny – to vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neodkladná lékařská pomoc je třeba také v případě zhoršujících se příznaků – bolest, necitlivost či slabost, dále při poruchách funkce močového měchýře či střev, postupné ztrátě citlivosti vnitřní strany stehen, zadní strany nohou a oblasti konečníku,“ doplňuje MUDr. Lucie Kučerová.
Operace nebývá nutná, volí se zde spíše fyzioterapie, léky a správné cvičení (rehabilitační plán na míru). V akutní fázi bývá úspěšné manuální ošetření spoušťových bodů (trigger pointy), stažených svalů a přilepených fascií. Postupně lze využít i šetrných mobilizací, vysokovýkonného laseru a tejpování.
Zdroj: freepik.com
Bolest beder a akutní blokáda zad
K tomuto stavu dochází např. při prudkém ohybu, zdvihání těžkých břemen, dlouhé práci v předklonu či nesprávném cvičení. Blokáda zad (ústřel, ischias, houser) se projevuje silnou a ostrou bolestí v bederní či křížové oblasti, která mívá za následek strnulou polohu pacienta, často v mírném předklonu. Tato bolest někdy odezní při chůzi, ale po čase bez pohybu se opět vrací.
Příčinou zde tedy bývá zvýšení svalového napětí v oblasti beder způsobené nesprávným pohybem či polohou. Při velkém fyzickém či psychickém přetížení či ve spojitosti s prochlazením zad se mohou obratle po náhlém stažení svalů zrotovat proti sobě, čímž se zablokují. Dojde k mechanickému dráždění kloubních struktur, utažení svalů v okolí blokády a vzniku trigger pointů ve svalech = bolest často vystřelující do hýždí i do celé nohy.
Jak na bolest bederní páteře a blokádu?
Zkušený fyzioterapeut dokáže uvolnit napjaté svaly, facie a mobilizovat klouby, čímž navrátí pohyb a stabilitu na potřebná místa. Někdy se zde využívá též rázová vlna, vysokovýkonný laser a jako podpora slouží též správné tejpování.
Bolest beder a stažené svaly
Jak již padlo výše, bolest beder je často způsobena svalovými trigger pointy, což jsou reflexně stažená svalová vlákna do jakési bolestivé kuličky. Tyto body často vznikají také jako reakce na nadměrnou zátěž či nevhodný pohyb. Následně dojde v okolí přetěžovaného úseku k jistému omezení. V léčbě zde lze využívat manuální technika tlaku, cílené cvičení, suchá jehla nebo rázová vlna. L
Bolest beder související s kyčlemi
Problémy s kyčlemi mohou být zaměňovány za bolesti zad, jelikož se jedná o struktury vzájemně závislé a funkčně propojené. Problém v jedné z nich tak může způsobit dysfunkci a bolest v té druhé. Bedra a kyčle navíc sdílejí mnoho svalů, takže zranění či onemocnění kyčle může připomínat bolest zad nebo ji skutečně způsobit.
Častým problémem kyčelních kloubů je artróza, která někdy zapříčiní ztuhlost a snížení rozsahu pohybu v kyčli, časem pak změnu osy kyčelního kloubu a narušení zakřivení dolní části páteře. To přetěžuje páteřní ploténky a klouby, kde vznikají blokády, napětí a bolest.
Objeví-li se tedy ztuhlost jedné z kyčlí, bolesti v třísle v dřepu, při sezení či pohybu, je na místě léčbu neodkládat. Stav kyčelního kloubu lze zkontrolovat pomocí RTG, s řešením problému pak pomůže fyzioterapeut, u těžších stavů ortoped.
Zdroj: Freepik.com
Bolest beder související s kostrčí
Potíže s kostrčí se nejčastěji projevují tupou bolestí v dolní části páteře nebo okolí. Typické je stupňování obtíží např. při dlouhém sezení či statickém stání, při předklonu, defekaci, ale též při sexu. U žen se pak někdy objevuje bolestivá a nepravidelná menstruace a bolestivý pohlavní styk.
Lze říci, že příčina zde bývá spojena s pádem na kostrč, přetěžováním páteře a kostrče dlouhodobým sezením či operací v oblasti pánve nebo břišní dutiny, při níž vzniknou jizvy a srůsty, které znovu naruší fungování pánevního dna i kostrče. Potíže se mohou objevovat a šířit v oblasti pánve, pohlavních orgánů a beder. Příčinou je svalovina pánevního dna, která se na kostrč upíná a nemůže správně pracovat.
Trvalým řešením je obnova rovnováhy v pánevní oblasti. Fyzioterapeut může pomoci s relaxačními technikami a správným cvičením pro tuto oblast. Někdy je však nejvhodnější přímé ošetření kostrče, tj. její mobilizace přes konečník, kdy je možné uvolnit stažená vlákna a spoušťové body.
Bolesti beder související s jizvami
Tkáň se hojí jizvou a pro tělo je důležité, aby byla jizva po zahojení nebolestivá, posunlivá a protažitelná vůči okolním strukturám. Jinak začne omezovat procesy v těle, tok krve a lymfy či pohyblivost orgánů, fascií a svalů. To může ve výsledku vyústit opět ve vznik bolestivých trigger pointů v okolních svalech, které se časem zřetězí do celého těla. Dále může být narušena funkce některých vnitřních orgánů či ovlivněn pohyb pacienta.
Pro léčbu bolesti beder je tedy zásadní kvalitní ošetření jizev po operaci páteře, v oblasti pánve či břišní dutiny. Po operaci je třeba jizvu promazávat a jemně protahovat. Lze využít též laseroterapii, mohou pomoci též kinesio-tejpy a další techniky, které doporučí a provede fyzioterapeut.
Bolesti beder a slabý střed těla
Od bolesti spodních zad může přinést úlevu posilování středu těla. Důležité je ale vědět, co vlastně je střed těla – břišní svaly (přední a boční skupina), bránice, svaly pánevního dna a paravertebrální svaly neboli hluboké zádové svaly kolem obratlů.
Nefunkční střed těla (angl. core) pak znamená potenciální problém. V takovém případě se tělo při zajišťování opory pro páteř více spoléhá na vazy, fascie nebo ploténky, což může z dlouhodobého hlediska způsobovat přetěžování, mikrotraumata svalové tkáně či šlach a vazů a bolest. S výběrem vhodného cvičení opět pomůže fyzioterapeut.
Zdroj: freepik.com
Časté jevy či stavy spojené s bolestí beder
Bolest bederní páteře v noci či po ránu – důvod vzniku bolesti beder vleže může mít mechanický charakter. Nejčastěji je pak na vině degenerace plotének související s věkem, úrazem či zdravotními stavy způsobenými nesprávným zakřivením páteře, skoliózou, zúžením páteře, endometriózou, artritidou či rakovinou. Na vině však může být i např. nevhodná matrace či poloha při spánku.
Bolest bederní páteře v těhotenství – prohlubování bederní lordózy a přetížení zádových svalů souvisí též s oslabením břišních svalů, k němuž dochází při růstu břišní dutiny. A jelikož se s postupujícím těhotenstvím navyšují nároky na svaly a vazy, může zde docházet ke vzniku bolestivých stavů, které s délkou těhotenství sílí.
Bolest bederní páteře a břicha – nejčastěji se bolest podbřišku a beder projevuje v období menstruace. Bolest beder však mohou způsobit i problémy s ledvinami, žlučníkem, střevy či slinivkou. Při akutní bolesti bederní páteře vystřelující do břicha je proto vždy nutné podstoupit důkladné interní vyšetření u lékaře.
Co dělat a nedělat při bolesti zad a beder
✓ odpočívat, zaujmout co nejméně bolestivou polohu,
✓ suché teplo léčí, proto je dobré držet záda v teple,
✓ dopřát si léky proti bolesti, které mají i protizánětlivý účinek,
✓ dopřát si dobře vstřebatelné vitamíny B pro podporu regenerace nervové soustavy,
✓ dýchat – v nejpříjemnější pozici zamířit nádech do oblasti pánve, třísel a spodního břicha,
✓ vyhledat pomoc fyzioterapeuta,
✓ při náhlém problému s inkontinencí, ztrátě citlivosti či síly v noze ihned vyhledat lékaře,
× v akutní fázi se nesnažit bolest rozběhat či rozcvičit, může to situaci spíše zhoršit,
× vyhýbat se vaně, sauně a vířivce – taktéž mohou situaci zhoršit,
× v akutní fázi neexperimentovat s masážemi či jinými wellness procedurami.
Cviky na bolest bederní páteře – prevence
Nejúčinnější obranou proti bolesti beder je pravidelné, dlouhodobé a správné cvičení zaměřené na posílení svalů břišních, zádových, hýžďových a svalů pánevního dna. Důležité je též naučit se správný postoj a způsob sezení. Cvičit je vhodné zpočátku pod odborným vedením, následně doma a hlavně pravidelně. Mezi vhodné metody pak patří např. jóga, rehabilitační cviky, cviky na hluboké svaly v oblasti páteře, břicha a pánve, cvičení na gymnastickém míči, případně sestava cviků navržená fyzioterapeutem. Pokud bolest neustupuje či se dokonce zhoršuje, rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře.
Bolest beder může souviset s výhřezem ploténky, blokádou zad, přetíženými svaly, problémy s kyčlí či kostrčí, s jizvami nebo slabým středem těla. Souviset však může též s menstruací, případně s problémy, které se týkají např. ledvin, žlučníku, střev či slinivky.
Bolest beder vystřelující do některé části nohy (hýždě, stehno, lýtko, chodidlo) či do celé končetiny se může objevit např. při vyhřeznutí meziobratlové ploténky či při akutní blokádě zad.
Nejčastěji se bolest podbřišku a beder projevuje v období menstruace. Bolest beder a břicha však mohou způsobit i problémy s ledvinami, žlučníkem, střevy či slinivkou. Důkladné interní vyšetření u lékaře je pak třeba vždy podstoupit při akutní bolesti bederní páteře vystřelující do břicha či při bolesti, která nereaguje ani na pohybovou terapii.
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacího systému. V České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až 1 milionu obyvatel a souvisí s ní průměrně až 2 000 úmrtí. V článku stručně zmiňujeme nejvýznamnější chřipkové pandemie a epidemie, projevy a komplikace nemoci, možnosti léčby i prevence, a to zejména formou očkování proti chřipce.
Bolest krku a krční páteře je častým problémem, který pacienty přivádí do ordinace ortopeda, neurologa, praktického lékaře či fyzioterapeuta. Postihuje osoby v aktivním věku, přičemž nejčastější příčinou zde bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. U starších osob pak může být důsledkem degenerativních změn. V článku najdete stručný anatomický úvod, nejčastější příčiny způsobující tyto bolesti i možnosti léčby.
Foto: Freepik.com
Bolest ucha je jedním z častých problémů, který pacienty přivádí do ordinací praktických lékařů. Příčin bolesti přitom může být nespočet –nejčastěji se jedná o zánět středního ucha či o zánět ušního zvukovodu. Do oblasti ucha se však mohou přenášet také např. bolesti zubů a lymfatických uzlin nebo bolesti hlavových nervů či krční páteře. Příčinu bolesti ucha obvykle praktický lékař, případně pacienta pošle na specializované vyšetření. Co všechno může za bolestí ucha stát, jaké projevy se mohou připojit a jaké jsou obvyklé postupy léčby?
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na jisté alergeny. Typicky to bývají pyly, plísně, zvířecí srst, potraviny či hmyzí bodnutí, objevit se může třeba i tzv. alergie na slunce. Mezi časté příznaky alergie pak patří kýchání, alergická rýma, zánět spojivek, ekzém, kopřivka, kašel, dušnost či astma. Jak alergie vzniká, jaké typy alergických reakcí existují, jak se mohou projevit a které alergie jsou nejčastější?
Foto: Depositphotos.com
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.