Bolest hlavy: Příčiny, druhy a léčba

21. února 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Bolest hlavy: Příčiny, druhy a léčba

Bolest hlavy patří k nejčastějším zdravotním problémům a může za ní stát nespočet příčin – od nachlazení až po stres. V některých případech je však skutečnou příčinou jiné a závažné onemocnění. Zajímá vás, co všechno může bolest hlavy způsobovat, jaké typy bolestí existují, jak proti nim bojovat a kdy je na místě návštěva lékaře? Čtěte dál.

Bolest hlavy se o něco častěji objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá ve věku do 45 let.

Bolest hlavy obecně

Bolesti hlavy (cefalea) trápí až 85 % dospělých osob, přičemž značná část z nich si na takové stavy zvykne a časem je přijme jako běžnou součást života. Lékaře tak navštíví jen zhruba třetina pacientů, které bolehlav trápí. Lidé trpící bolestmi hlavy se totiž leckdy domnívají, že s tímto problémem nelze nic dělat, avšak ve většině případů pomoc existuje, případně se lze bolestí zbavit alespoň částečně či postupně.

„Bolest hlavy se o něco častěji objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá ve věku do 45 let. Výjimkou není ani bolest hlavy u dětí, která často přetrvává až do dospělého věku. Zejména u migrény však existují případy, kdy po dosažení dospělosti mizí,“ říká MUDr. Petra Bomberová Kánská, všeobecná praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Krátkodobá a tenzní bolest hlavy

Krátkodobé bolesti hlavy, nejčastěji pak tzv. primární, většinou rychle odezní a nezanechají žádné následky. Problém nastává v momentech, kdy se jedná o tzv. tenzní bolest, o bolest doprovázenou dalšími nepříjemnými příznaky, případně o vracející se nebo dlouhodobé stavy. Obecně si pacienti nejčastěji stěžují na bolest v těchto oblastech:

 • bolest hlavy na spáncích,
 • bolest hlavy od krční páteře,
 • bolest hlavy na čele,
 • bolest hlavy v oblasti temene,
 • bolest hlavy v zátylku (vzadu),
 • bolest hlavy za okem,
 • bolest hlavy při předklonu.

Mapa bolesti hlavy, Zdroj: vylectese.cz

Typy bolesti hlavy a jejich příčiny

Podle některých zdrojů existuje až 360 typů bolestí hlavy. Většinou jde o podrážděné nervy provázející cévy dovnitř lebky, nikoliv o bolest samotného mozku, jak se někdy může zdát. Příčina bolesti tak může být uvnitř hlavy, ale i jinde v těle, odkud ji nervy přenášejí až do hlavy. Mimoto je bolest hlavy i jedním z možných příznaků onemocnění covid-19.

Příčin tedy může být nespočet, přičemž právě podle nich rozlišujeme 2 základní kategorie bolesti hlavy – primární, kterou nedoprovází jiná onemocnění (např. migréna), a sekundární, která se naopak pojí s jiným onemocněním.

Primární bolest hlavy

Jedná se o skupinu bolestí hlavy bez prokázaného poškození struktury mozku s normálními nálezy na CT. To znamená, že takový typ bolesti může být nepříjemný a obtěžující, ale není nebezpečný a nepředstavuje příznak jiného onemocnění. Je tedy považován za samostatný problém – zpravidla vyvolaný vnějšími či vnitřními podněty a ovlivnitelný léčbou. Mezi primární bolesti hlavy řadíme:

 • migrénu,
 • tenzní bolest hlavy,
 • cluster headache,
 • bolest hlavy z napětí.

Migréna

Migréna je chronické a bolestivé onemocnění, které postihuje cévy mozku. První signály jsou vyvolány nadměrným stažením cévního řečiště v oblasti zrakového centra v týlní části hlavy. Silná bolest hlavy přichází až v druhé fázi, kdy dochází k rozšíření cévního řečiště v oblasti mimolebních tepen (hlavně krkavice).

Záchvaty bolesti pak přichází v různě dlouhých intervalech, mohou trvat až 3 dny a většinou jimi bývá postižena jen polovina hlavy. V některých případech se objevuje tzv. migréna s aurou provázená vizuálními nebo senzorickými symptomy. Migrénou v dospělosti trpí častěji ženy, u dětí je tomu naopak. Nejvíce migreniků je ve věku 30 až 40 let, přičemž po 50. roku života je vypuknutí spíše raritou.

TIP: Přečtěte si náš starší článek s kompletním popisem migrény.

Zdroj: Pixabay

Tenzní bolest hlavy

Nejčastějším typem primární bolesti hlavy je tenzní bolest. Ta často vzniká jako důsledek ztuhlých svalů šíje, které reagují na únavu a psychické vyčerpání. V případě obtíží tohoto typu spolu často souvisí bolest krční páteře a hlavy – kvůli svalovému napětí podél krční páteře.

Tenzní bolest je oproti migréně mírnější a nemívá negativní dopad na běžné aktivity. Trvá však podstatně déle a objevuje se mnohem častěji. Pacienti si většinou stěžují na tlakovou oboustrannou bolest, která se sdružuje v oblasti temene. Někdy se objevuje i bolest hlavy a očí či bolest hlavy za okem. Obtíže provází pocit sevření hlavy, někdy též bodání.

Tenzní bolest obvykle nastupuje postupně, někdy trvá 30 minut, jindy i celý týden. Zpravidla však netrvá déle než 12 hodin. Často ji vyvolává stres, dlouhotrvající práce u počítače, únava, změny počasí či dehydratace.

Cluster headache

Projevuje se velmi silnou a prudkou bolestí hlavy, která obvykle zasahuje jen polovinu těla v oblasti oka a spánku. Bývá provázena zduřením nosní sliznice, slzením a otokem víčka. Cluster headache bývá svou intenzitou přirovnávána k bolesti při zánětu trojklaného nervu. Nelze ji tedy srovnávat s migrénou, ale stejně jako u migreniků zde může dojít k přecitlivělosti na prudké světlo či hluk.

Bolest zde probíhá v záchvatech trvajících 15 minut až několik hodin. Úlevu pacienti pociťují v tmavé místnosti, nikoliv však v pozici vleže – ta průběh obtíží zhoršuje. K léčbě se využívají některé léky proti migréně, inhalace kyslíku či např. kortikoidy.

Bolest hlavy z napětí

Zde bývá příčinou stres, deprese, napjaté mezilidské vztahy, sedavé zaměstnání či špatné držení těla. Takové skutečnosti mohou vyvolat poruchu ve změně napětí a prokrvení šíjových, obličejových a krčních svalů, což utiskuje a dráždí nervy a cévy směřující k mozku. Důsledkem je pak tupá, neoblomná a silná bolest hlavy kulminující v oblasti temene, spánků a týla. Přidat se může též ztuhlost šíje a ramen.

Časté jsou taktéž bolesti hlavy spojené s onemocněním krční páteře. Vliv zde může mít nedostatek pohybu či aktivního odpočinku, špatné držení těla nebo třeba nekvalitní spánek. Následkem je pak bolest vystřelující z oblasti krční páteře do hlavy, konkrétně do čela či za oči. Může se též připojit nevolnost, přecitlivělost na různé podněty, zvýšená dráždivost či dokonce závratě.

V tomto případě se bolest hlavy objevuje už po probuzení a může trvat celý den. Obvykle postihuje polovinu hlavy a stupňuje se s určitými pohyby šíje či se zátěží. Příčinou může být též porucha pohybového aparátu, typicky pak horní části zad.

Zdroj: Unsplash

Sekundární bolest hlavy

Tento typ bolesti značí jiný problém, např. nachlazení, zánět průdušek či zánět dutin. Bolest hlavy zde patří do skupiny příznaků, které jsou pro dané onemocnění charakteristické. Léčba se tudíž vždy odvíjí od příčiny, která bolest hlavy vyvolává.

Příčinou bolesti hlavy však může být i mnohem závažnější zdravotní problém, např. zánět mozkových blan, poranění mozku či nádor na mozku. Mimoto mohou bolesti hlavy též poukazovat na následující stavy:

 • cévní mozková příhoda,
 • vysoký krevní tlak,
 • nitrolební expanze,
 • otrava chemickými látkami,
 • subarachnoidální krvácení,
 • glaukomový záchvat,
 • syndrom spánkové apnoe,
 • zánět zubu.

Zdroj: Unsplash

Bolest hlavy v těhotenství

Bolesti hlavy nejsou výjimkou ani během těhotenství. Příčinou vzniku tenzní bolesti hlavy zde může být např. probíhající infekční onemocnění či jiný závažnější problém (např. vysoký krevní tlak či preeklampsie). Jednat se může též o migrenózní bolesti, které se nejčastěji objevují v 1. trimestru. U některých žen však migrény díky těhotenství naopak ustupují.

Během 1. a 2. trimestru lze obvykle užívat léky obsahující paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou (např. Paralen). Přičemž paracetamol by neměl nijak uškodit ani během 3. trimestru. Zapovězené jsou pak léky, které obsahují ibuprofen, naproxen nebo diklofenak.

Kdy zajít k lékaři

Bolesti hlavy jsou sice častým a běžným problémem, ovšem ani tak se jejich řešení nevyplácí zanedbávat. Lékaře je tedy vhodné vyhledat v situacích uvedených níže.

 • Průběh bolesti hlavy je jakkoliv atypický.
 • Bolest je silná a objevují se i další příznaky (závratě, poruchy vidění, necitlivost či slabost v končetinách, horečka, ztuhlost šíje).
 • Bolest přichází v důsledku změny postoje či vlivem fyzické námahy, případně jí předcházelo poranění hlavy.
 • Časté opakování bolestí a užívání analgetik více než dvakrát týdně.
 • Bolest hlavy trvá nepřiměřeně dlouho.

„Při určování příčiny bolesti hraje důležitou roli anamnéza. Lékař bude vždy zajímat, v jaké části hlavy je maximum bolesti, kdy a jak často se potíže vyskytují, jaký je charakter bolesti, co pacientovi přináší úlevu atd. Kvalitně odebraná anamnéza je základem pro správné určení diagnózy,“ připomíná MUDr. Bomberová Kánská.

Na místě je také informovat lékaře o případném užívání léků. Některé totiž mohou bolest hlavy snadno vyvolávat, např. v kombinaci s kofeinem. U žen jsou důležité též informace o pravidelnosti menstruačního cyklu či užívání hormonální antikoncepce.

Zdroj: Unsplash

Co na bolest hlavy zabírá

Základem je prevence, kterou je z dlouhodobého hlediska zdravý životní styl. Co tedy může bolest hlavy eliminovat?

 • dostatek pohybu v rámci každodenního programu,
 • kvalitní sezení v případě sedavého typu zaměstnání,
 • pravidelná pauzy při dlouhé a pravidelné práci na počítači,
 • žádný stres, alkohol a návykové látky,
 • správný pitný režim a dostatek spánku,
 • zdravé mezilidské vztahy.

Bolest hlavy lze pochopitelně uvolnit užíváním volně prodejných léků. Je však nutné pamatovat, že taková léčiva sice uleví od bolesti, ale neřeší její příčinu. Což platí zejména v případě bolestí sekundárního charakteru, u nichž je vždy na místě návštěva lékaře, který zjistí pravou příčinu obtíží, a navrhne vhodný způsob léčby.

TIP: Přírodními pomocníky při bolestech hlavy mohou být též čaje a bylinky – heřmánek, meduňka nebo levandule. Ulevit může i klasický studený obklad či masáž spánků pomocí esenciálních olejů (máta, mateřídouška, levandule a heřmánek).

Varovné příznaky se nevyplácí ignorovat

Z článku vyplývá, že bolest hlavy může mít nespočet příčin – od stresu, dehydratace a únavy až po nachlazení. V některých případech však za bolestmi stojí jiné a závažné onemocnění, např. zánět mozkových blan, poranění mozku či dokonce nádor.

Pokud vás či vašeho potomka trápí časté, velmi silné či jakkoliv atypické bolesti hlavy, které navíc doprovází např. horečka nebo ztuhlost šíje, rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře. Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC:

Praktičtí lékaři EUC

 

Často kladené otázky

Bolest hlavy má nespočet příčin – od stresu, dehydratace a únavy až po nachlazení. V některých případech však za bolestmi stojí jiné a závažné onemocnění, např. zánět mozkových blan, poranění mozku či dokonce nádor.

Základem je prevence, kterou je z dlouhodobého hlediska zdravý životní styl. Co tedy může bolest hlavy eliminovat? Dostatek pohybu v rámci každodenního programu, kvalitní sezení v případě sedavého typu zaměstnání, pravidelná pauzy při dlouhé a pravidelné práci na počítači, žádný stres, alkohol a návykové látky, správný pitný režim a dostatek spánku, zdravé mezilidské vztahy.

Když je průběh bolesti hlavy jakkoliv atypický, bolest je silná a objevují se i další příznaky (závratě, poruchy vidění, necitlivost či slabost v končetinách, horečka, ztuhlost šíje), když bolest přichází v důsledku změny postoje či vlivem fyzické námahy, případně jí předcházelo poranění hlavy, když se bolest často opakuje a užíváte analgetika více než dvakrát týdně nebo když bolest hlavy trvá nepřiměřeně dlouho.

Související články