Chrápání: Příčiny, příznaky a jak se ho zbavit

06. září 2021

Chrápání: Příčiny, příznaky a jak se ho zbavit

Chrápání představuje nepříjemný zvuk vibrací vycházející z dýchacích cest. Narušuje spánek chrápajícího a ostatních členů domácnosti, ale může signalizovat i závažnější potíže.

Příčiny chrápání

Příčinou chrápání je neúplný uzávěr horních cest dýchacích spolu s vibrací měkkých tkání v této oblasti. Intenzitu chrápání zhoršuje:

  • užívání léků na spaní,
  • alkohol,
  • kouření.

Častěji se vyskytuje u obézních jedinců se silným krkem a u lidí s ustupující dolní čelistí. Muži chrápou častěji než ženy.

Jak se zbavit chrápání

Trvalé odstranění chrápání se neobejde bez zjištění příčiny. Pro začátek pomůže zaznamenávat si, jak časté chrápání bývá a co mu večer předchází, a následně se snažit rizikových faktorů vyvarovat. Příčiny chrápání odhalí také komplexní vyšetření na ORL.

TIP: Někdy pomohou proti chrápání režimová opatření. Vhodný je spánek na boku, pokud je chrápání vázané jen na polohu na zádech, podobným způsobem pomáhají i polohovací polštáře.

Proč chrápání léčit

Chrápání nejen že znepříjemňuje spánek spolunocležníků a někdy i samotného chrápajícího, ale může vést k závažnějším problémům. Pokud se objevuje často, zhoršuje kvalitu spánku a následné fungování během dne. Nemocný (ale i jeho okolí) se cítí unavený, podrážděný, může mít problém se soustředěním nebo upadat do mikrospánku.

„Chrápání vede často k rozvoji syndromu spánkové apnoe, kdy dojde k několikavteřinové zástavě dechu během spánku. Stav se opakuje i 100x za hodinu a nemocného budí. To značně ovlivňuje kvalitu spánku a může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je porucha krevního tlaku nebo ischemická choroba srdeční,“ upozorňuje MUDr. Jana Vyskočilová, vedoucí lékařka spánkové laboratoře EUC Kliniky Plzeň.

Zdroj: Bigstock

Léčba chrápání

Různé nosní spreje, které jsou často komerčně doporučovány k odstranění chrápání, mají často pouze přechodný nebo žádný účinek. Hodinky, které impulsem probudí chrápajícího, mají negativní vliv v důsledku narušení kontinuity spánku.

U obézních pacientů je prvním opatřením redukce váhy.

Jedinou možností dlouhodobého odstranění chrápání je chirurgický zákrok v horních cestách dýchacích. Zřejmě nejšetrnější formu představuje laserová operace měkkého patra prováděná ambulantně v lokální anestezii.

Operovat lze i další překážky v nose, ústech nebo krku (například v oblasti hrtanu, čelistí nebo krčních mandlí), a to buď v celkové anestezii nebo ambulantně radiofrekvenční terapií. Vhodnost a druh operace určí lékař v závislosti na příčině chrápání. Před zákrokem je vždy nutné noční monitorací vyloučit spánkovou apnoi!

Chrápání u žen

Ačkoli chrápání postihuje častěji muže, ani u žen není výjimkou. Kromě běžných příčin dochází u žen k chrápání zejména v období hormonálních změn, jako jsou menopauza a těhotenství.

Zdroj: Bigstock

Chrápání u dětí

Chrápání postihuje běžně také děti. K nejčastějším příčinám patří zvětšené nosní nebo krční mandle. U dětí odstranění nosních nebo krčních mandlí ve velké většině problém chrápání vyřeší.

Nevíte si rady s chrápáním? Objednejte se na vyšetření do našich ORL ambulancí.

ORL EUC

Často kladené otázky

Příčinou chrápání je neúplný uzávěr horních cest dýchacích spolu s vibrací měkkých tkání v této oblasti.

Někdy pomohou proti chrápání režimová opatření. Vhodný je spánek na boku. Jindy až doporučení lékaře na základě komplexního vyšetření na ORL.

Protože může vést k závažnějším problémům. Pokud je jeho výskyt častý, může zhoršovat kvalitu spánku a následné fungování během dne. Chrápání také vede k rozvoji syndromu spánkové apnoe.

Související články