Chrápání představuje nepříjemný zvuk vibrací vycházející z dýchacích cest. Narušuje spánek chrápajícího a ostatních členů domácnosti, ale může signalizovat i závažnější potíže.
Příčiny chrápání
Příčinou chrápání je neúplný uzávěr horních cest dýchacích spolu s vibrací měkkých tkání v této oblasti. Intenzitu chrápání zhoršuje:
užívání léků na spaní,
alkohol,
kouření.
Častěji se vyskytuje u obézních jedinců se silným krkem a u lidí s ustupující dolní čelistí. Muži chrápou častěji než ženy.
Jak se zbavit chrápání
Trvalé odstranění chrápání se neobejde bez zjištění příčiny. Pro začátek pomůže zaznamenávat si, jak časté chrápání bývá a co mu večer předchází, a následně se snažit rizikových faktorů vyvarovat. Příčiny chrápání odhalí také komplexní vyšetření na ORL.
TIP: Někdy pomohou proti chrápání režimová opatření. Vhodný je spánek na boku, pokud je chrápání vázané jen na polohu na zádech, podobným způsobem pomáhají i polohovací polštáře.
Proč chrápání léčit
Chrápání nejen že znepříjemňuje spánek spolunocležníků a někdy i samotného chrápajícího, ale může vést k závažnějším problémům. Pokud se objevuje často, zhoršuje kvalitu spánku a následné fungování během dne. Nemocný (ale i jeho okolí) se cítí unavený, podrážděný, může mít problém se soustředěním nebo upadat do mikrospánku.
„Chrápání vede často k rozvoji syndromu spánkové apnoe, kdy dojde k několikavteřinové zástavě dechu během spánku. Stav se opakuje i 100x za hodinu a nemocného budí. To značně ovlivňuje kvalitu spánku a může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je porucha krevního tlaku nebo ischemická choroba srdeční,“ upozorňuje MUDr. Jana Vyskočilová, vedoucí lékařka spánkové laboratoře EUC Kliniky Plzeň.
Zdroj: Bigstock
Léčba chrápání
Různé nosní spreje, které jsou často komerčně doporučovány k odstranění chrápání, mají často pouze přechodný nebo žádný účinek. Hodinky, které impulsem probudí chrápajícího, mají negativní vliv v důsledku narušení kontinuity spánku.
U obézních pacientů je prvním opatřením redukce váhy.
Jedinou možností dlouhodobého odstranění chrápání je chirurgický zákrok v horních cestách dýchacích. Zřejmě nejšetrnější formu představuje laserová operace měkkého patra prováděná ambulantně v lokální anestezii.
Operovat lze i další překážky v nose, ústech nebo krku (například v oblasti hrtanu, čelistí nebo krčních mandlí), a to buď v celkové anestezii nebo ambulantně radiofrekvenční terapií. Vhodnost a druh operace určí lékař v závislosti na příčině chrápání. Před zákrokem je vždy nutné noční monitorací vyloučit spánkovou apnoi!
Chrápání u žen
Ačkoli chrápání postihuje častěji muže, ani u žen není výjimkou. Kromě běžných příčin dochází u žen k chrápání zejména v období hormonálních změn, jako jsou menopauza a těhotenství.
Zdroj: Bigstock
Chrápání u dětí
Chrápání postihuje běžně také děti. K nejčastějším příčinám patří zvětšené nosní nebo krční mandle. U dětí odstranění nosních nebo krčních mandlí ve velké většině problém chrápání vyřeší.
Nevíte si rady s chrápáním? Objednejte se na vyšetření do našich ORL ambulancí.
Příčinou chrápání je neúplný uzávěr horních cest dýchacích spolu s vibrací měkkých tkání v této oblasti.
Někdy pomohou proti chrápání režimová opatření. Vhodný je spánek na boku. Jindy až doporučení lékaře na základě komplexního vyšetření na ORL.
Protože může vést k závažnějším problémům. Pokud je jeho výskyt častý, může zhoršovat kvalitu spánku a následné fungování během dne. Chrápání také vede k rozvoji syndromu spánkové apnoe.
Rozštěpy dutiny ústní patří mezi nejčastější vrozené vývojové vady a dělí se na dvě velké skupiny. Do první z nich se řadí rozštěpy syndromologické, projevující se jako součást chromozomových aberací a monogenních syndromů. Druhou skupinou jsou rozštěpy nesyndromologické, samostatné rozštěpy postupující zepředu dutiny ústní a ty jdoucí zezadu.
Akutní zánět středního ucha je nejčastější onemocnění sluchového ústrojí, které postihuje zejména děti v kojeneckém a batolecím věku. Mívá rychlý nástup a obvykle začíná respiračním virovým onemocněním horních cest dýchacích, na nějž může nasedat jako bakteriální superinfekce. Jaké jsou zde příznaky a průběh, jak se nemoc diagnostikuje, léčí a jak rozpoznat, kdy se vydat na pohotovost?
Nespavost je nejčastěji se vyskytující spánkovou poruchou, jejíž hlavním příznakem bývá neschopnost usnout, přerušované spaní, časné buzení či náhlé narušení spánku doprovázené úzkostí. Nespavost se může vyskytovat samostatně, ale často za ní stojí jiné onemocnění (psychiatrické, kardiovaskulární, neurologické…). V článku si definujeme pojem nespavost, stručně popíšeme proces spánku, možné příčiny nespavosti i způsoby, jakými lze tento problém léčit.
Downův syndrom patří mezi nejčastější syndromy způsobené početní chromozomální anomálií spojené s mentální retardací a typickým vzhledem – tvoří více než 5 % všech mentálních retardací. Díky moderním metodám prenatální diagnostiky lze dnes tento syndrom většinou odhalit již během těhotenství, neexistuje však žádný lék. Jak Downův syndrom vzniká, jak se projevuje a jaké jsou možnosti cílené péče pro kvalitnější život s touto diagnózou?
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.