Hemoroidy jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu. Mohou vzniknout například jako důsledek zvýšeného tlaku při stolici, zvýšené námahy při vyprazdňování, během stolice či zvýšeného tlaku žilní pleteně v oblasti konečníku během těhotenství. Hemoroidy může doprovázet svědění, bolest v rektální oblasti a krvácení.
K ustoupení symptomů často stačí úprava životního stylu a domácí léčba. V těžších případech může od hemeroidů pomoci některý z mikroinvazivních zákroků nebo klasická operace.
Hemoroidy nejsou ničím výjimečným
Hemoroidy jsou poměrně obvyklé onemocnění. Nějakou formou trpí zhruba polovina lidí okolo padesátého roku života. Naštěstí je k dispozici mnoho efektivních způsobů léčby. K ustoupení symptomů často stačí úprava životního stylu a domácí léčba. V těžších případech může od hemeroidů pomoci některý z mikroinvazivních zákroků nebo klasická operace.
Jak poznat hemoroidy?
K typickým příznakům hemoroidů patří obtíže v oblasti konečníku:
krvácení během stolice – v míse nebo na toaletním papíru se objevuje jasně červená krev,
svědění či podráždění v anální oblasti,
bolest či otok v konečníku,
bulky v okolí konečníku, které mohou být citlivé nebo bolestivé.
Příznaky hemoroidů závisejí také na tom, kde se onemocnění manifestuje. Vnější hemoroidy se objevují pod kůží v oblasti konečníku. Při podráždění mohou svědit nebo krvácet. Krev se navíc v žíle může hromadit a vytvořit trombus, který nepříjemně bolí, je oteklý a zanícený.
Oproti tomu vnitřní hemoroidy nejsou viditelné a většinou nezpůsobují nepohodlí. Mechanické namáhání způsobené procházející stolicí ale může poškodit citlivý povrch hemoroidů a způsobit krvácení. Tlak na stolici také může vést k tomu, že se vnitřní hemoroid vytlačí ven z konečníku. Vyhřezlé hemoroidy jsou zdrojem bolesti a diskomfortu a návštěva lékaře je nevyhnutelná.
Příčiny vzniku hemoroidů
Hemoroidy se mohou rozvinout následkem zvýšení tlaku v oblasti konečníku, protože žíly kolem řitního otvoru mají tendenci pod tlakem měnit tvar a zvětšovat objem. K nejčastějším příčinám vzniku hemeroidů (tedy okolnostem zvyšujícím tlak na žíly kolem konečníku) patří:
silné tlačení na stolici,
dlouhé sezení na toaletě,
chronický průjem nebo chronická zácpa,
obezita,
těhotenství,
anální sex.
Určitou roli při vzniku hemoroidů hraje medikace i věk. Hemoroidy jsou častější v druhé polovině života mimo jiné kvůli zhoršující se odolnosti žilního systému.
Foto: Unsplash.com
Hemoroidy v těhotenství a po porodu
Hemoroidy se řadí k nepříjemným průvodním jevům těhotenství a také ke komplikacím po porodu. Na vině je zejména tlak způsobený rostoucím plodem a tlak vyvíjený na žíly v oblasti konečníku během porodu. Hemoroidy v těhotenství a po porodu způsobuje také zvýšená produkce hormonů a s ní související zácpa. Podobně jako u jiných léků lze i v těhotenství a po porodu léčit hemoroidy pomocí mastí a čípků, ale výběr je vždy potřeba zkonzultovat s lékařem nebo lékárníkem.
Kdy navštívit lékaře?
Krvácení během stolice je nejčastějším symptomem hemoroidů. Může být, ale způsobeno i jinými onemocněními včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku, proto je dobré ho vždy konzultovat s lékařem a automaticky nepředpokládat, že se jedná „jen“ o hemoroidy. Návštěva lékaře je také namístě, pokud vám hemoroidy způsobujíbolest, krvácejí, nebo pokud máte na ně už jen podezření,upozorňuje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.
Lékaře vyhledejte okamžitě, jestliže se symptomy hemoroidů objeví společně s výraznými změnami ve vylučování nebo je stolice černá, dehtovitá či obsahující krevní sraženiny. Tento typ stolice může signalizovat krvácení ze zažívacího traktu. Projeví-li se silné anální krvácení spojené s točením hlavy, závratí či mdlobami, volejte pohotovost. Může se jednat o život ohrožující stav.
TIP: Lámete si hlavu nad tím, kam vlastě s hemoroidy zajít? Primárně se stačí obrátit na praktického lékaře. Ten na základě vyšetření doporučí vhodnou léčbu, nebo vás případně odkáže k jinému specialistovi (nejčastěji na proktologii, gastroenterologii či chirurgii).
Foto: Unsplash.com
Diagnostika hemoroidů
Diagnostika zahrnuje prohlídku oblasti konečníku zrakem či manuální vyšetření postiženého místa. Vnitřní část konečníku lze vyšetřit anoskopem. Pro kompletní vyšetření tlustého střeva může být provedena také kolonoskopie, zejména pokud je podezření na jiná onemocnění tlustého střeva.
Co pomáhá na hemoroidy?
· Konzervativní léčba hemoroidů
Režimová opatření se odvíjí od příčiny hemoroidů. Vyprazdňování usnadní zvýšení příjmu vlákninykonzumací ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva, ořechů a semínek, a dostatečný pitný režim. V případě nadváhy či obezity je potřeba zapracovat na snížení hmotnosti. V tom bude dobrým pomocníkem pravidelný pohyb, který zároveň zlepšuje krevní oběh.
K léčbě vnějších hemoroidů lze použít přípravky ve formě masti nebo gelu. Na vnitřní hemoroidy je pak potřeba sáhnout po čípcích. K oblíbeným přípravkům patří čípky Hemagel, gel HemoStop či mast Alfalex.
Hemoroidů vás může zbavit i přírodní léčba, a to zejména ve formě sedacích koupelí. Na zklidnění hemoroidů pomáhá dubová kůra či heřmánek, na posílení žilních stěn pak citronový, levandulový, rozmarýnový či jalovcový olej. K nepříjemným, avšak účinným metodám léčby vnitřních hemeroidů patří česnek. Smíchejte rozdrcený česnek s olivovým nebo kokosovým olejem, z hmoty vytvořte malé hranoly, zamrazte a poté použijte jako čípky.
· Léčba hemoroidů mikroinvazivními zákroky
Ve vážnějších případech je namístě chirurgické řešení. V současné době přistupuje medicína nejčastěji k tzv. mikroinvazivním zákrokům, které jsou méně bolestivé a rekonvalescence po nich je kratší. V některých případech je ale nutné provést klasickou operaci.
Pro odstranění hemoroidů se využívají také následující metody léčby:
o Barronova ligatura (zaškrcení gumičkami):
Lékař zaškrtí cirkulaci krve v hemoroidu gumičkou a takto ošetřený hemoroid zhruba po týdnu sám odpadne. Jedná se o efektivní metodu léčby, ale pacient může zaškrcení vnímat jako nepříjemné a ve zřídkavých případech ho doprovází krvácení.
o Sklerotizace
Během zákroku lékař pacientovi vpraví do hemoroidu pomocí injekce chemickou látku, která omezí průtok krve a hemoroid zmenší. Metoda je zcela bezbolestná, ale na rozdíl od ligatury nemusí být tak účinná a je určená spíše k léčbě lehčích stadií onemocnění.
o Koagulace
Koagulační techniky užívají laser, infračervené světlo nebo teplo. Ošetřená tkáň odumře a zajizví se. Metoda nemá mnoho vedlejších účinků, ale dochází po ní k častějším relapsům než při léčbě gumičkami.
Foto: Unsplash.com
Operační metody
Pokud ani mikroinvazivní zákroky nepomohou nebo nejsou pro daný případ vhodné, přistupuje se ke klasické operaci hemoroidů. Jde o poměrně velký operační výkon v konečníku, kdy se hemoroid odřízne. Operaci doprovází krvácení a otok a je bolestivá. Šetrnější operace se provádí u prolapsů, ale i zde může dojít ke krvácení.
Další variantou je technika HAL-RAR. Při tomto bezbolestném výkonu se podvazuje tepénka. Ošetřují se pouze místa vzniku hemoroidů, nevzniká tak žádná operační rána a také rekonvalescence je rychlá. Léčbu touto metodou lze použít jak na jednotlivé hemoroidy, tak i na prolapsy.
Komplikace hemoroidů
Komplikace hemoroidů jsou poměrně vzácné. V důsledku chronické ztráty krve způsobené hemoroidy může dojít k anémii. Při ní se netvoří dostatečné množství zdravých červených krvinek a krev se špatně okysličuje. Anémie se projevuje únavou a slabostí. Další komplikací může být uskřinutí hemoroidu. To zamezí přítoku krve do tkáně a může vést až k odumření uskřinuté tkáně, k tzv. gangréně.
Hemoroidy jsou poměrně častým onemocněním projevujícím se jako zanícené žíly v konečníku a kolem řitního otvoru. Hemoroidy se mohou rozvinout následkem zvýšení tlaku v rektální oblasti. Mezi nejčastější příčiny vzniku řadíme silné tlačení na stolici, dlouhé sezení na toaletě, chronický průjem či zácpa, obezita, těhotenství, porod a anální sex.
Hemoroidy se projevují krvácením během stolice, svěděním či podrážděním v anální oblasti, bolestí a otoky v konečníku a bulkami v rektální oblasti. Příznaky hemoroidů se rozdělují na vnitřní a vnější.
Na hemoroidy pomáhá zvýšení příjmu vlákniny, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb. K léčbě se využívají čípky, masti i přírodní látky, jako je dubová kůra a heřmánek. Dalším řešením jsou i mikroinvazivní zákroky a či operace.
Bolest v podbřišku má mnoho rozdílných příčin a podob. Může být akutní a náhlá, ale též chronická, tedy dlouhodobá. Oba typy bolesti pak mohou opět souviset s různě závažnými příčinami, proto tyto varovné signály není radno ignorovat. V článku se dozvíte, jaké druhy bolesti zde existují, co je nejčastěji způsobuje, kdy jsou běžné a kdy je naopak návštěva lékaře nevyhnutelná.
Vegetariánský či veganský způsob stravování přináší tělu řadu výhod – má však i svá úskalí. Jídelníček postavený především na rostlinných produktech sice může pozitivně účinkovat na zdraví, zároveň ale může znamenat i některá potenciální zdravotní rizika. Aby tělo správně fungovalo, je důležité zajistit mu přísun všech důležitých látek. Které vitamíny tělu scházejí a co z jídelníčku naopak vynechat spolehlivě určí třeba laboratorní vyšetření.
Co je fibrilace síní, koho ohrožuje, zda se jí dá předcházet, nebo jak se léčí vysvětluje MUDr. Lucia Barčiaková, kardioložka z EUC Kliniky Praha – Šustova.
Absolvovat onkologickou léčbu bez nutnosti hospitalizace, a navíc v moderním a klidném prostředí, mohou od 3. července pacienti EUC Kliniky Plzeň. Nově otevřené Centrum klinické onkologie v Přešticích se bude zaměřovat na léčbu chemoterapií či hormonální terapií. Sloužit bude také jako poradna. Brzy poskytne možnost preventivního vyšetření i samoplátcům.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.