Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Hemoroidy

03. května 2016 Nemoci a diagnózy

Hemoroidy

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v konečníku. Mohou vzniknout například jako důsledek namáhání během stolice či zvýšeného tlaku na rektální žíly během těhotenství. Hemoroidy se mohou vyvinout uvnitř rekta nebo pod kůží řitního otvoru. Doprovází je svědění, bolest v rektální oblasti a krvácení. 

Hemoroidy jsou poměrně obvyklé onemocnění. Nějakou formou trpí zhruba polovina lidí okolo padesátky. Naštěstí je k dispozici mnoho efektivních způsobů léčby. K ustoupení symptomů často stačí úprava životního stylu a domácí léčba. V těžších případech může pomoci některý z mikroinvazivních zákroků nebo klasická operace.

Symptomy hemoroidů

 • Krvácení během stolice, v míse nebo na toaletním papíru se objevuje jasně červená krev 
 • Svědění či podráždění v anální oblasti 
 • Bolest či otok v konečníku
 • Bulky v okolí konečníku, které mohou být citlivé nebo bolestivé 

Projevy hemoroidů obvykle závisejí na tom, kde se onemocnění manifestuje. 

Hemoroidy uvnitř rekta nejsou viditelné a obvykle nezpůsobují nepohodlí. Mechanické namáhání způsobené procházející stolicí ale může poškodit citlivý povrch hemoroidů a způsobit krvácení. Tlak na stolici také může způsobit, že se vnitřní hemoroid vytlačí ven z konečníku a je pak zdrojem bolesti a diskomfortu. 

Vnější hemoroidy se objevují pod kůží v oblasti konečníku. Při podráždění mohou svědit nebo krvácet. Krev se navíc v žíle může hromadit a vytvořit trombus, který nepříjemně bolí, je oteklý a zanícený. 

Kdy navštívit lékaře

Krvácení během stolice je nejčastějším symptomem hemoroidů, může být ale způsobeno i jinými onemocněními včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku, proto je dobré ho vždy konzultovat s lékařem a automaticky nepředpokládat, že se jedná „jen“ o hemoroidy. Návštěva lékaře je také namístě, pokud vás hemoroidy hodně bolí, krvácejí často či hodně a domácí léčba nepomáhá. 

Pokud se symptomy hemoroidů objeví společně s výraznými změnami ve vylučování nebo je stolice černá, dehtovitá či jsou v ní krevní sraženiny, navštivte lékaře okamžitě. Tento typ stolice může signalizovat krvácení ze zažívacího traktu. Projeví-li se silné anální krvácení spojené s točením hlavy, závratí či mdlobami, volejte pohotovost. Může se jednat o život ohrožující stav. 

Příčiny vzniku hemoroidů

Hemoroidy se mohou rozvinout následkem zvýšení tlaku v oblasti konečníku, protože žíly kolem řitního otvoru mají tendenci pod tlakem měnit tvar a zvětšovat objem. 

K faktorům, které mohou zvýšit tlak v anální oblasti, patří: 

 • Silné tlačení na stolici 
 • Dlouhé sezení na toaletě
 • Chronický průjem nebo zácpa
 • Obezita
 • Těhotenství
 • Anální sex
 • Strava s nízkým obsahem vlákniny
 • Hemoroidy jsou častější v druhé polovině života, protože s věkem se odolnost žilního systému zhoršuje 

Komplikace hemoroidů 

Komplikace hemoroidů jsou poměrně vzácné. Mohou zahrnovat tyto příznaky: 

 • Anémie: Chronická ztráta krve způsobená hemoroidy může být příčinou anémie, při které vzniká nedostatek zdravých červených krvinek a krev se špatně okysličuje. Anémie se projevuje únavou a slabostí. 
 • Uskřinutí hemoroidu: Uskřinutí zamezí přítoku krve do tkáně, dostaví se silná bolest a může dojít k odumření uskřinuté tkáně, k tzv. gangréně. 

Diagnostika hemoroidů 

Diagnostika zahrnuje prohlídku rekta zrakem či manuální vyšetření postiženého místa. Vnitřní část konečníku lze vyšetřit rektoskopem. Pro důkladnější vyšetření tlustého střeva může být provedena také kolonoskopie, zejména pokud je podezření na jiná onemocnění tlustého střeva.  

Léčba hemoroidů 

Konzervativní léčba

Hemoroidy lze často zvládnout změnami životního stylu a léčebnými metodami, které nejsou invazivní. Na lehčí projevy lze použít krémy nebo čípky. Pokud se vytvoří krevní sraženina na vnějším hemoroidu, může ji lékař odstranit jednoduchým řezem a manuálním vytlačením sraženiny. Jedná se o krátký ambulantní zákrok, který pacientovi přinese okamžitou úlevu. Ve vážnějších případech je namístě chirurgické řešení. V současné době přistupuje medicína nejčastěji k tzv. mikroinvazivním zákrokům, které jsou méně bolestivé a rekonvalescence po nich je kratší. V některých případech je ale nutné provést klasickou operaci. 

Léčba hemoroidů mikroinvazivními zákroky 

 • Barronova ligatura (zaškrcení gumičkami): Lékař zaškrtí cirkulaci krve v hemoroidu gumičkou. Takto ošetřený hemoroid zhruba po týdnu sám odpadne. Jedná se o efektivní metodu léčby, ale pacient může zaškrcení vnímat jako nepříjemné a ve zřídkavých případech se objevuje krvácení.  
 • Sklerotizace: Během zákroku lékař pacientovi vpraví do hemoroidu pomocí injekce chemickou látku, která omezí průtok krve a hemoroid zmenší. Jedná se o bezbolestnou metodu, ale na rozdíl od ligatury nemusí být tak účinná a je určená spíše k léčbě lehčích stadií onemocnění. 
 • Koagulace: Koagulační techniky užívají laser, infračervené světlo nebo teplo. Ošetřená tkáň odumře a zajizví se. Metoda nemá mnoho vedlejších účinků, ale má větší míru relapsů než léčba gumičkami. 

Operační metody 

Klasická operace: Jde o poměrně velký operační výkon v konečníku, kdy se hemoroid odřízne. Operaci doprovází krvácení a otok a je bolestivá. Šetrnější operace se provádí u prolapsů, ale i zde může dojít ke krvácení. 
Technika HAL-RAR: Tento výkon je nebolestivý a vykazuje velmi dobré výsledky. Podvazuje se tepénka, ošetří se pouze místa, kde jsou hemoroidy, nevzniká žádná operační rána. Rekonvalescence je rychlá. Léčbu touto metodou lze použít jak na jednotlivé hemoroidy, tak i na prolapsy. 

Obáváte se, že trpíte hemoroidy? Můžete se obrátit na odborníky z EUC. Praktické lékaře a proktology: 

Proktologická ambulance

Praktičtí lékaři EUC           

 

Související články

Více článků