Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Kašel – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Kašel – příznaky a léčba

Obranná reakce organismu spouštějící se při podráždění hrtanu, průdušnice, velkých průdušek či pohrudnice. Kašel patří k nejčastějším příznakům běžného nachlazení, nicméně může mít celou řadu příčin. Jsou to především bronchiální astma, jícnový reflux a chronické infekce dutin a nosohltanu. Výčet možných příčin kašle je však mnohem širší a v některých případech může kašel signalizovat i velmi závažná onemocnění.

Příznaky onemocnění

Kašel může být suchý a dráždivý, nebo vlhký, doprovázený vykašláváním hlenu. Obvykle se objevuje spolu s dalšími příznaky onemocnění. Suchý kašel bývá zapříčiněn alergeny a dalšími vnějšími vlivy (zakouřené nebo prašné prostředí, suchý vzduch) a je také typickým příznakem začínajícího nachlazení. Vlhký kašel signalizuje většinou infekční onemocnění, např. zánět průdušek nebo zápal plic. Vykašlávaný hlen může mít různou barvu a konzistenci.

 

Léčba

Pro léčbu se využívají léky (expektorancia a mukolytika) ve formě kapek, sirupů, tablet, případně bylinných čajů. Pokud kašel navzdory léčbě trvá dlouho a doprovází ho zabarvený hlen nebo bolest na prsou, je potřeba konzultovat svůj stav s lékařem. Naši lékaři online vám pomohou s diagnostikou příčiny kašle a doporučí vhodnou léčbu, případně vás odkážou na další vyšetření na našich klinikách.

Rizika neléčení kašle

Běžný kašel trvá průměrně 18 dní (někdy až 4 týdny) a většinou neustupuje dříve než po 2 týdnech. Neléčený kašel může odeznít i sám. Pokud se tak nestane, je potřeba navštívit lékaře a zjistit jeho příčinu. Bez diagnostiky neléčeného a neustupujícího kašle hrozí zhoršení nemoci, rozšíření infekce do dalších částí těla či trvalé poškození tkání (např. při zápalu plic).

 

Obvyklá medikace

Výběr léků závisí na typu kašle. V případě suchého kašle se užívají léky na jeho potlačení, na vlhký kašel zase přípravky podporující odkašlávání. Pokud je kašel pouze příznakem jiného, závažnějšího onemocnění, je nutná primární léčba této nemoci.

Trápí vás kašel? Nejen tuto zdravotní komplikaci lze konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

 

Související články