Kašel – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Kašel – příznaky a léčba

Kašel je obranný reflex, který čistí dýchací cesty a udržuje jejich průchodnost. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu, průdušnice, velkých průdušek nebo i pohrudnice. Dlouhodobý kašel poškozuje epitel dýchacích cest, narušuje spánek a obecně zhoršuje kvalitu života. Jaké jsou druhy kašle a co na ně zabírá?

Pro efektivní léčbu je vždy důležité správně určit typ kašle a teprve pak se léčit...

Vlhký vs. suchý kašel

Kašel dělíme podle doby trvání na akutní, subakutní chronický. Ten akutní trvá do týdne, subakutní do 3–4 týdnů, chronický přes 4 týdny v roce a často se vrací.

Dále se kašel dle charakteru dělí na suchý a vlhký. Suchý kašel je neproduktivní, má dráždivý charakter a je obzvláště nepříjemný. Doprovází ho škrábání a bolest v krku nebo za hrudní kostí. Častým jevem je také dávivý kašel. Vlhký kašel je naopak produktivní, tudíž je doprovázen produkcí hlenu.

Suchý dráždivý kašel

Suchým dráždivým kašlem může tělo reagovat například na vdechnutí kouře, prachu, části potravy atp. Zároveň je ale projevem nebo součástí drtivé většiny respiračních onemocnění. Pokud se tedy objeví suchý kašel, může se jednat o jeden z prvních příznaků nějaké nemoci dýchacích cest – zánět cest dýchacích, astma, různé alergie atd.

Suchý kašel nejčastěji nastupuje při infekci hrtanu (laryngitida), kdy vzniká zánět horních cest dýchacích a dochází ke zvýšené citlivosti sliznice, což následně vede k dráždění a suchému kašli. Při tomto typu kašle se netvoří hleny (pacient nic nevykašlává), většinou však postupně přechází do vlhkého kašle.

Léčba aneb Co na suchý kašel

Pro efektivní léčbu je vždy důležité správně určit typ kašle a teprve pak se léčit, nikoliv bez přečtení příbalového letáku sáhnout po prvním léku proti kašli z domácí lékárničky. Suchý kašel není pro tělo nijak užitečný, proto je dobré ho zmírňovat, zvláště pokud narušuje spánek. Doporučujeme zahájit léčbu po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem.

Léčba se vždy odvíjí od původu nemoci. Suchý kašel je častý při akutním zánětu nosohltanu, tehdy pacient kašle hlavně v noci. Na takový kašel se aplikují antitusika a antihistaminika, která potlačují kašlací reflex a zmírňují otok sliznice. Hluboký kašel má obvykle na vině zánět průdušnice, zde se taktéž aplikují antitusika. Pokud zánět přejde na průdušky a plíce, jde už o akutní infekci dolních dýchacích cest, například u bronchitidy.

K léčbě kašle se nejčastěji využívají sirupy nebo kapky. Foto: cottonbro, Pexels

Co na dlouhotrvající suchý kašel

Na noc kašel tlumte léky. Jedním z nejúčinnějších pomocníků je běžný sirup na kašel.
Dále se nabízejí kapky na kašel, například Stoptussin, Levopront. Doporučujeme také dodržovat dostatečný pitný režim, stejně jako u většiny ostatních nemocí.

TIP: Na suchý kašel zabírají i bylinky a čaje – například odvar z květu černého bezu nebo speciální směsi na kašel.

Vlhký kašel

Vlhký kašel může navazovat na suchý dráždivý kašel. V dýchacích cestách se začne vytvářet nadmíra hlenů. Ty bývají velmi husté a tělo se jich těžko zbavuje, proto je třeba je ředit. K tomu mohou posloužit sirupy k tomu určené. Vlhký kašel se také objevuje při akutním zánětu průdušek či zápalu plic. Hlen může mít různou barvu i konzistenci – od bílé až po zelenavou.

Léčba aneb Co na vlhký kašel

Vlhký kašel bývá nejčastěji spojený s nachlazením. V žádném případě ho nepotlačujte, jen užívejte léky na ředění hlenu a usnadňování vykašlávání. Takové léky doporučujeme užívat nejpozději okolo 16. hodiny.

Zásadně nekombinujte léky na tlumení kašle s těmi na vykašlávání. Některé přípravky totiž mohou obsahovat i látky na snížení horečky a bolesti hlavy, tlumení bolesti v krku či k dezinfekci sliznice. Pokud tedy trpíte pouze kašlem, tyto léky neužívejte.

Chronický kašel

Pokud kašel trvá déle než 4 týdny, může jít o jeho chronickou podobu, přičemž příčin může být nespočet. Chronický kašel bývá důsledkem onemocnění dýchacího ústrojí, nějaké srdeční choroby, onemocnění jícnu nebo i nežádoucích účinků léků. Také je velmi častým jevem u těžkých kuřáků. Tak či tak, trápí-li vás kašel dlouhodobě, rozhodně neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Záchvatovitý kašel

Záchvatovitý typ kašle vzniká v návalech – nejvíce v noci či po námaze. Objevuje se u průduškového astmatu a jsou pro něj typické stavy ztíženého dýchání. Na takový kašel pomáhají bronchodilatancia, léky uvolňující křečovité stažení průdušek. Nemocný se záchvatovitým kašlem by měl být v trvalé péči lékaře.

Psychogenní kašel

Neustávající kašel může být i psychického původu. Tzv. psychogenní kašel se vyskytuje u dospělých, ale ještě častěji u dětí. Souvisí se stresem, citovými traumaty a emoční labilitou. Spojován bývá také s pocitem nedostatku lásky, v úvahu přichází i odpověď na problémy v komunikaci. Léky zde obvykle nepomáhají, doporučuje se spíše psychoterapie, zejména sugestivní postupy (například hypnóza). Ty lze kombinovat s nácvikem relaxace.

Pomáhá také vysvětlení prevence, příčin a souvislostí onemocnění. Jistotu vyléčení však nenabízí nic z výše zmíněných, o to méně pak, nezlepší-li se životní situace pacienta.

TIP: Věděli jste, že kašel může trápit i psy? Psincový kašel (infekční laryngotracheitida psů ILT) je virové onemocnění, které u psů oslabuje obranyschopnost horních cest dýchacích. K hlavním příznakům psincového kašle patří suchý kašel objevující se výrazněji v nočních hodinách, napínání na zvracení, vodnatý výtok z nosu a nechutenství. Léčba probíhá obvykle nastavením klidového režimu (teplo, měkké jídlo, dostatek vody) a případně lze sáhnout také po jitrocelovém sirupu nebo doplňcích stravy určených přímo pro psy.

Kašel po jídle

Pokud ke kašli dochází výhradně po jídle a není způsoben uvízlým soustem, často za ním stojí reflux jícnu doprovázený pálením žáhy. Při tzv. gastroezofageálním refluxu netěsní dokonale svěrač spojující žaludek a jícen. Kyselý obsah žaludku se kvůli tomu vrací zpět do jícnu a někdy až do úst, a dostane se i do dýchacích cest (hltan a průdušnice), kde dráždí sliznici, což se projevuje pálením žáhy, hořkokyselou pachutí v ústech a někdy právě i kašlem. K léčbě se využívají léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv, snížení tvorby žaludečních kyselin nebo upravující správný pohyb trávicí trubice.

Kašel v těhotenství

Při kašli v těhotenství je třeba pečlivě volit léky. Během 1. a 2. trimestru lze užívat léčiva s obsahem účinné látky dextrometforman. Ve 3. trimestru či v období kojení se doporučují přípravky s butamirátem. Pomáhají také bylinky – mezi ty jednoznačně bezpečné patří zázvor, meduňka, mateřídouška, máta, lípa a jitrocel.

Kašel u dětí, miminek a kojenců

Příčina bývá nejčastěji infekční (virová), stékání rýmy do nosohltanu, alergická, vdechnutí cizího tělesa, chronické onemocnění, pobyt v znečištěném prostředí nebo také obrana organismu při styku s dráždivými látkami nebo při změně teplot, leckdy je v tom i psychika dítěte.

Kašel u dětí značí probíhající infekci organismu. Foto: Semevent, Pixabay

Kašel může být stejně jako u dospělých suchý – obvykle na začátku infekce či při zánětu hrtanu nebo průdušnice. Vlhký kašel se objevuje obvykle ke konci onemocnění, ovšem ve spojení se schváceností a horečkou může značit bakteriální infekci. Malé děti neumí vykašlávat hleny, proto je pro rozlišení suchého a vlhkého kašle třeba poslouchat, jaké zvuky dítě vydává.

Akutní kašel trvá do 4 týdnů, chronický nad 4 týdny. Lékaře navštivte vždy, je-li nemocné dítě mladší než 3 měsíce, dále pokud se po běžně doporučené léčbě do týdne nezlepší stav dítěte, při doprovodných příznacích (hlavně horečka) trvající déle než 2 dny, při schvácenosti, apatii, extra spavosti a bolestech hlavy. Při dušnosti (dítě se nemůže nadechnout, vydechnout, nehýbe se, pomodrává v obličeji…) volejte lékaře ihned, případě rovnou 155,“ vysvětluje MUDr. Andrij Karašivskyj, plicní lékař z EUC Kliniky Praha – Malešice.

Léčba aneb Co na kašel u dětí

Pro děti od 3 let se při intenzivním kašli doporučují režimová opatření jako klid, vyvýšená horní polovina těla, větrání, teplé nápoje, kašovitá strava atp. Dále lze ovlivnit průběh léky, ale pozor – tyto léky neléčí, jen zmírňují příznaky.

 • Na suchý kašelu dětí doporučujeme užívat léky tlumící kašel, což dítě ocení především na noc.
 • Na vlhký kašel u dětí pomáhají léky uvolňující hlen a usnadňující vykašlávání. Tyto léky se naopak na noc nehodí. Patří sem bylinné přípravky s břečťanem, smíšené bylinné přípravky, případně léky na nepřírodní bázi, s acetylcysteinem nebo ambroxolem.

Kašel a babské rady

Existuje nespočet osvědčených babičkovských fíglů. Tady najdete pár z nich:

 • Podpora imunity– nejdůležitější je vitamin C (citrusy, šípek, rakytník, brambory, rajčata, papriky…). Dále vitamin D (mořské ryby, játra…).
 • Cibulový sirup– cibuli nakrájejte na kousky, vložte do misky společně s medem a nechte pár hodin odležet. Cibule mezitím pustí šťávu. Podávejte po lžičkách 3 až 5× denně.
 • Mrkvový sirup– do hrnce nalijte půl litru čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Zahřívejte, míchejte, ale nevařte. Poté nechte vychladnout. Užívejte 5× denně 1 lžičku, dokud problémy neodezní.

Jak zastavit kašel v noci

Nepříjemnou vlastností kašle je, že se často projevuje v noci. Kromě léků existuje řada opatření, která pomáhají kašel v noci zastavit nebo alespoň zmírnit:

 • Ulehněte do polohy s hlavou výše oproti zbytku těla – podložte ji vyšším polštářem nebo trochu nakloňte rošt postele.
 • Pořiďte si zvlhčovač vzduchu – suchý vzduch může dráždit dýchací cesty.
 • Před spaním vypijte teplý čaj s mátou nebo meduňkou,
 • Měňte častěji ložní prádlo – dráždit mohou i roztoči zabydlení v polštáři a peřině.
 • Redukujte tělesnou hmotnost.
 • Omezte zvyšování nitrobřišního tlaku.
 • Přestaňte kouřit.
 • Zaveďte dietní omezení (nedráždivou stravu s vyloučením alkoholu, tučných jídel, sladkého kynutého pečiva, čokolády, kávy, peprmintu; jezte menší porce).
 • Nejezte před ulehnutím. 

Kdy se na to nevykašlat

Kašel je běžný zdravotní problém a je-li jeho průběh mírný, většinou stačí domácí léčba. Při těžších komplikacích, nestandardním průběhu nebo neustávajícím kašli ale neotálejte s vyhledáním lékařské pomoci. Pokud se u dítěte objeví dušnost, volejte rovnou 155. V případě kašle u dětí mladších 3 let se na lékaře obraťte při nástupu prvních příznaků.

Trápí vás kašel? Můžete se na naše lékaře obrátit nejen přímo v ordinaci, ale také online prostřednictvím služby Lékař online 24/7:

Lékař online 24/7  

Praktičtí lékaři EUC

Související články