Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Křečové žíly

19. dubna 2016 Nemoci a diagnózy

Křečové žíly

Křečové žíly (varixy) známe jako zvětšené modrofialové uzlíkové žilní útvary na povrchu nohou, ale v podstatě jakákoliv žíla se může stát křečovou. Nohy jsou postiženy nejčastěji, protože nesou váhu celého těla. Pro některé pacienty jsou lehčí formy onemocnění jen kosmetickou záležitostí, jiným vážnější formy způsobují bolest a další komplikace.

Symptomy křečových žil

 • Tmavě fialové nebo modré žíly
 • Vypouklé či pokroucené žíly, provazovité žilní útvary
 • Bolest nebo pocit těžkosti v nohou
 • Pálení, pulzace, křeče, otoky nohou
 • Bolest se zhoršuje po delším sezení nebo stání
 • Svědění okolo žil
 • Krvácení z varikózních žil
 • Začervenalé pásy kůže
 • Barevné změny, ztvrdnutí žil
 • Záněty kůže nebo vředy okolo kotníků, což může být projev vážné formy cévního onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči.
 • Metličkové žilky, které jsou podobné varixům, ale menší a více na povrchu. 


Příčiny křečových žil

Tepny odvádějí krev ze srdce do zbytku tkání. Žíly vrací krev z tkání do srdce. Tak krev cirkuluje v těle. Aby se krev mohla vrátit, žíly musí pracovat proti gravitaci. Svalové kontrakce dolních končetin působí jako čerpadla. Jemné chlopně v žilách se otevírají, aby krev proudila k srdci, a uzavírají, aby krev neproudila zpátky. Narušením tohoto mechanismu vznikají křečové žíly. Oslabené žilní stěny se rozšiřují pod vlivem tlaku krve, čímž se narušuje funkčnost žilních chlopní. V rozšířených žilách chlopně nedomykají, což dále zvyšuje tlak krve na žilní stěnu. Žíla se natahuje. Vznikají její deformity typické pro varixy. 

Rizikové faktory vzniku křečových žil

 • Věk: Jak stárnete, žíly ztrácí elasticitu, což způsobuje, že se zvětšují. 
 • Pohlaví: Ženy jsou náchylnější ke vzniku křečových žil. Hormonální změny v těhotenství, předmenstruačním období a během klimakteria mohou být rizikovým faktorem, protože ženské hormony uvolňují žilní stěny. Hormonální antikoncepce a hormonální substituční léčba během menopauzy riziko vzniku varixů také zvyšují. 
 • Těhotenství: Některým ženám se objeví křečové žíly v těhotenství. V tomto období se zvyšuje objem krve v těle, ale přitom se sníží tok krve z nohou do pánve. Tyto změny podporují růst plodu, ale mohou negativně působit na oběhový systém. Roli hrají také hormonální změny. Křečové žíly v těhotenství se většinou upraví do roka po porodu bez medicínských zásahů.
 • Rodinné faktory: Pokud trpí křečovými žilami někdo z vašich příbuzných, je i u vás vyšší riziko této diagnózy. 
 • Obezita: Nadváha způsobuje vyšší tlak na žíly. 
 • Dlouhé sezení nebo stání: Krev neproudí, pokud jste dlouho ve stejné pozici. 

Komplikace křečových žil 

Vředy: Bolestivé vředy se mohou tvořit na kůži poblíž křečové žíly, zvláště nad kotníky. Jsou způsobeny dlouhodobým městnáním tekutiny v postižené tkáni. Než vznikne otevřená rána, obyčejně se na kůži vytvoří skvrna. V takovém případě vyhledejte lékaře. 
Krevní sraženina: Žíly se mohou zvětšovat i hluboko v tkáni. Pokud se v takové žíle vytvoří sraženina, jedná se o hlubokou žilní trombózu, což je vážný stav projevující se náhlým otokem a bolestí a může skončit plicní embolií. Proto každý náhlý otok končetiny vyžaduje urgentní zásah lékaře.  
Krvácení: Někdy mohou povrchové žíly prasknout. Většinou se nejedná o vážné krvácení, ale jedná se o varovný signál, který si žádá návštěvu lékaře. 

Diagnostika křečových žil

Během diagnostiky vám lékař prohlédne nohy, bude se vás ptát na povahu vašich obtíží a pravděpodobně vás vyšetří i ultrazvukem, který ukáže, zda žilní chlopně fungují správně a zda není v žilách krevní sraženina. 

Léčba křečových žil 

První metodou léčby bývají stahovací punčochy. Pokud nejsou výsledky uspokojivé, přechází se k dalším možnostem, většinou k chirurgickému řešení. V rámci zdravotního pojištění můžete podstoupit klasickou operaci s dvoutýdenní rekonvalescencí, která je bolestivá a provádí se v anestezii. Mezi méně invazivní metody patří odstranění křečových žil pomocí laseru, což je šetrnější postup, ale také se provádí v celkové anestezii. Účinnou a šetrnou léčbou je metoda ClariVein, prováděná pod ultrazvukem. Zákrok je ambulantní, téměř bezbolestný a pacient může jít druhý den do práce. 

Prevence a změna životního stylu při varixech 

Vyhnout se rozvinutí nemoci či zhoršování křečových žil anebo zlepšit stav onemocnění můžete, pokud do života zapojíte tyto věci:  

Pohyb: Začněte se hýbat. Skvělým způsobem, jak rozhýbat cirkulaci krve v nohách, je chůze.
Hlídejte si váhu i to, co jíte: Každé kilo navíc zvyšuje tlak na žíly. Pomoci může také strava s nízkým obsahem soli, která sníží zadržování vody v těle. 
Dávejte pozor, co nosíte na sobě: Vyhněte se vysokým podpatkům. Nenoste oblečení upnuté v pase, kolem nohou a v tříslech, může omezovat cirkulaci krve. 
Zvedejte nohy: Udělejte si několikrát během dne krátkou pauzu a zvedněte nohy nad úroveň svého srdce. Třeba si lehněte a položte nohy na několik na sobě naskládaných polštářů. 
Vyhněte se dlouhému stání či sezení: Pro podporu krevního oběhu měňte polohy. 
Neseďte se zkříženýma nohama: Někteří lékaři to nedoporučují, stlačení tkáně jedné nohy tlakem druhé může omezovat cirkulaci krve. 

Související články

Více článků