Křečové žíly – příznaky, příčiny a léčba

08. července 2021 Nemoci a diagnózy

Křečové žíly – příznaky, příčiny a léčba

Křečové žíly známe jako zvětšené modrofialové uzlíkové žilní útvary objevující se obvykle na dolních končetinách. Často k nim dochází v těhotenství, kdy je na nohy vyvíjena vyšší zátěž. K léčbě se využívají kompresivní punčochy, případně se přistupuje k chirurgickému odstranění.

Zatímco u dětí jsou křečové žíly spíše výjimkou, ve věkové kategorii nad 60 let jimi trpí až polovina osob. Důvodem je s věkem se snižující elasticita žil.

Příznaky křečových žil

Křečové žíly (varixy) jsou zvětšené žíly tmavě fialové nebo modré barvy vystupující nad povrch kůže. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, které nesou váhu celého těla, ale teoreticky může problém postihnout jakoukoli žílu na těle. Pro některé pacienty jsou lehčí formy onemocnění jen kosmetickou záležitostí, vážnější průběh však způsobuje bolest a další komplikace – záněty žil, bércové vředy atd.

Křečové žíly mohou doprovázet tyto příznaky:

  • bolest nebo pocit těžkosti v nohou,
  • pálení, pulzace, křeče (odtud název křečové žíly),
  • otoky nohou,
  • svědění okolo žil,
  • krvácení z žil,
  • začervenalé pásy kůže,
  • barevné změny, ztvrdnutí žil,
  • záněty kůže nebo vředy okolo kotníků,
  • metličkové žilky podobné varixům, které jsou ale menší a více na povrchu.

Křečové žíly na nohou. Foto: Nini00, Wikimedia Commons

Příčiny křečových žil

Fyziologickou příčinou křečových žil je jejich špatná funkčnost. Zatímco tepny odvádějí krev ze srdce do zbytku tkání, žíly vrací krev z tkání do srdce. Při tomto procesu musí pracovat proti zemské gravitaci. Pomáhá jim k tomu hned několik mechanismů: systém chlopní zabraňujících návratu krve či propojení mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem. Pružnost hlubokých žil podporuje i pohyb svalů, ve kterých se nacházejí.

Křečové žíly vznikají v případě, kdy tento systém přestane fungovat, krev se hromadí v žíle a rozšiřuje ji. Obvykle k tomu dochází z důvodu oslabení žilní stěny, absenci nebo nedomykavosti chlopní.

Rizikové faktory vzniku křečových žil

K dalším příčinám křečových žil patří faktory zvyšující riziko jejich vzniku. Přirozeně postihují křečové žíly starší pacienty. Zatímco u dětí jsou křečové žíly spíše výjimkou, ve věkové kategorii nad 60 let jimi trpí až polovina osob. Důvodem je s věkem se snižující elasticita žil.

Častější výskyt křečových žil se eviduje u žen než u mužů. Na vině jsou ženské hormony, protože ty uvolňují žilní stěny. Ke zvýšenému riziku dochází zejména v období hormonálních změn před menstruací, v těhotenství a během klimakteria. Pravděpodobnost výskytu křečových žil zvyšuje také hormonální antikoncepce a hormonální substituční léčba.

Dispozice ke vzniku křečových žil mohou být dány geneticky od narození oslabenou žilní stěnou. Pokud trpí křečovými žilami někdo z vašich příbuzných, je i u vás vyšší riziko této diagnózy.

Křečové žíly se také často řadí mezi civilizační choroby. Příčinou křečových žil totiž mohou být obtíže spjaté s životním stylem. Snáze se rozvíjejí u osob trpících obezitounedostatkem pohybu nebo naopak při zvýšené fyzické zátěži. Podílet se může i časté a dlouhé stání nebo sezení, během kterého dochází k nedostatečnému proudění krve.

Mezi příčiny křečových žil patří genetické a hormonální faktory či obtíže spjaté s životním stylem. Zdroj: Wellcome Collection gallery, Wikimedia Commons

Křečové žíly v těhotenství

Křečové žíly patří k běžným problémům v těhotenství. Kromě vlivu hormonálních změn se zvyšuje objem krve v těle, ale zároveň se snižuje průtok krve z nohou do pánve. Křečové žíly způsobené těhotenstvím se však většinou upraví do roku po porodu bez medicínských zásahů.

Léčba křečových žil

První volba léčby křečových žil bývá konzervativní. Často se využívají kompresivní punčochy na křečové žíly, které pomáhají vytvářet tlak a svým způsobem nahrazují pevnost žilní stěny. Křečové žíly díky jejich nošení nezmizí, ale nezhoršují se a mohou plnohodnotně fungovat. Na akutní obtíže jako je bolest či otok pomáhají také léky dostupné ve formě tablet, krémů či gelů. Součástí léčby křečových žil jsou režimová opatření zahrnující zejména dostatek pohybu a omezení dlouhodobého stání a sezení.

Pokud nejsou výsledky konzervativní léčby uspokojivé, přechází se k chirurgickému řešení. Existuje několik variant operací křečových žil vhodných podle toho, jaké žíly jsou zasaženy a o jak velké křečové žíly se jedná. Nejšetrnější metodou aplikovanou na menší žilky je sklerotizace, kdy se do žíly vpraví látka, která ji naruší, a tělo pak nemocnou žílu samo odbourá. K dalším formám operace patří odstranění křečových žil pomocí laseru.

Domácí léčba křečových žil

Léčbu křečových žil můžete podpořit také využitím babských rad. Bylinky a přírodní zdroje pomáhají ve formě obkladů i vnitřním užíváním. Doporučuje se třeba obklad ze syrových nastrouhaných brambor či čerstvého zelí. K pročištění krve pomůže sklenice vody se dvěma lžičkami jablečného octa popíjená dvakrát denně. Pružnost žil zlepší zase čajová směs anděliky lékařské, krušinové kůry, komonice lékařské a kořene hořce žlutého v poměru 4:3:2:1.

TIP: Chcete podpořit léčbu křečových žil úpravou běžného jídelníčku? Zařaďte do něj potraviny bohaté na rutin, který zabraňuje tvorbě krevních sraženin a posiluje žíly. Najdete ho v pohance, jablcích, černém rybízu, citrusových plodech a zeleném čaji.

​Trápí vás křečové žíly? Podívejte se na více informací na našem webu Operační péče v EUC:

Operace křečových žil

Související články

Více článků