Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Kuří oko – příčiny, prevence a léčba

20. června 2021

Kuří oko – příčiny, prevence a léčba

Kuří oko je bolestivý kožní útvar objevující se na noze. Vzniká v důsledku dlouhodobého působení tlaku na kůži, nejčastěji ho proto způsobuje úzká nebo špičatá obuv. Odstranění kuřího oka není naštěstí nijak složité. Slouží k němu speciální náplasti na kuří oka, ale pomáhají také babské rady.

Kuří oko nepředstavuje závažné ohrožení, ale i tak se vyplatí problém řešit rychle.

Kuří oko – co to je a jak vzniká

Kuří oko (clavus) představuje kožní problém vyskytující se výhradně na nohách. Vzniká působením tlaku jako ostře ohraničené ztluštění kůže, které se postupně zanořuje hlouběji do postiženého místa. Nejčastěji se proto kuří oko objevuje na palci, na patě, mezi prsty, na horní části prstů nohou a v okolí drobných kloubů nohy. Pokud máte pocit, že se vám kuří oko objevilo na ruce, půjde o jiný problém – nejspíš mozol nebo bradavici.

Jak rozpoznat, že jde právě o kuří oko? Je to menší ohraničený výstupek obvykle kuželovitého tvaru o velikosti do 8 mm. Kůže je v místě kuřího oka žlutošedá nebo nažloutlá a uprostřed útvaru se objevuje trn, který může mít světle hnědou barvu. Ten je příčinou bolestivosti kuřího oka, protože roste směrem dovnitř a tlačí na kost. Když kuří oko lehce poškrábete, bude se drolit a zbělá.

Bolestivá kuří oka se objevují na chodidle nebo na prstech nohou. Foto: Marionette, Wikimedia Commons

Kuří oko nepředstavuje závažné ohrožení, ale i tak se vyplatí problém řešit rychle. Dovnitř rostoucí trn totiž postupuje do spodních vrstev kůže, kde dráždí citlivé nervy, a způsobuje tak nepříjemnou bolest. Do neléčeného kuřího oka se navíc může dostat infekce a zapříčinit zánět,“ upozorňuje MUDr. Linda Todtová, dermatoveneroložka z EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Léčba kuřího oka na chodidle

Při léčbě bývá častou tendencí kuří oko vydloubnout. To však v žádném případě nedělejte. Kuří oko totiž sahá překvapivě hluboko a násilným odstraněním si můžete spíše ublížit.

Základem léčby kuřího oka je změkčení kůže pomocí mastí s obsahem kyseliny salicylové a její dostatečná hydratace. Nejjednodušší způsob, jak odstranit kuří oko, představuje pemza. Po koupeli, kdy je pokožka měkká, zkuste kuří oko obrousit. Pravidelné odstraňování ztvrdlé kůže a následné promazání hydratačním krémem je i výbornou prevencí před vznikem kuřích ok. Jestli si však na odstraňování kuřího oka sami netroufnete, objednejte se na pedikúru, kde si s ním hravě poradí.

Léčbu ulehčí také speciální náplast na kuří oka obsahující kyselinu salicylovou. Ta kuří oko změkčuje, usnadňuje jeho odstranění a zároveň poskytuje okamžitou úlevu od bolesti. O výběru náplasti se však poraďte s lékárníkem. Kyselina salicylová totiž není vhodná pro každého (nedoporučuje se například u pacientů s diabetem).

Co na kuří oko z přírodní lékárničky

Na léčbu kuřího oka lze vyzkoušet také babské rady. Doporučuje se třeba slaná vodní lázeň a následné namazání nohou medem. Procedura pomůže na bolest a po několika dnech opakování by kuří oko mělo samo odpadnout.

Babské rady na kuří oko se v podstatě shodují v jednom: jde o noční obklady připevněné obvazem. Kůže se změkčí a kuří oko se obvykle po několika dnech samo vyloupne. Na výběr máte z celé řady různých surovin, které se běžně vyskytují v domácnosti:

  • cibule vylouhovaná v octu,
  • plátek citrónu,
  • směs citrónové šťávy, prolisovaného česneku a octa,
  • rozdrcená tableta Acylpyrinu rozpuštěná ve šťávě z citrónu,
  • chléb namočený do jablečného octa připevněný k bolavému místu igelitem.

Prevence kuřího oka

Hlavní příčinou kuřího oka je špatně zvolená obuv. Snažte se proto vyhnout botám do špičky a na zvýšeném podpatku. Boty kupujte kvalitní u ověřených prodejců a výběru věnujte dostatek času, abyste vyzkoušeli, že vám obuv opravdu dobře sedí.

Příčinou kuřího oka je kromě nevhodné obuvi i zanedbaná péče o pokožku nohou. Pravidelně odstraňujte ztvrdlou kůži nebo navštěvujte pedikéra/pedikérku. Foto: yanweig86, Pixabay

TIP: Špatně zvolená bota může způsobit řadu dalších nepříjemností od puchýřů přes závažnější problémy, jako jsou plochá noha, vbočený palec či kladívkové prsty. S jakýmikoliv obtížemi nohou se obraťte na naše podiatry.

Kuří oko u dětí

Výskyt kuřího oka u dětí není žádnou výjimkou. Naopak se může objevit snadno, protože děti často nedokážou poznat, že je bota příliš těsná, nebo určit, kde přesně je tlačí. Pro nákup dětských bot si proto vybírejte kvalitní obchody a ohledně výběru velikosti se poraďte s prodavačem.

TIP: Kuřímu oku se dá předcházet také pravidelnou péčí o nohy. Po koupeli obrušujte odumřelou kůži pemzou a nohy namažte hydratačním krémem. Hydratační účinek zvýšíte, pokud si hned po namazání navléknete na noc silné bavlněné ponožky.

Trápí vás kuří oko? Můžete se poradit s dermatology z EUC:

Dermatologové EUC

Související články