Lipom je nezhoubný tukový nádor neboli tuková bulka. Jedná se o měkký, při dotyku se pohybující a většinou nebolestivý výrůstek, který obvykle vzniká v podkoží. Může se teoreticky objevit v důsledku poranění, ale častěji vzniká spontánně, tedy bez zjevné příčiny – samostatně či v seskupení a prakticky v jakékoliv oblasti s tukovou vrstvou. Jak a kde se lipomy tvoří, jak je rozpoznat a jak se jich bezpečně zbavit?
Lipom je benigní nádor vycházející z bílé tukové tkáně. Obvykle bývá neškodný, vzniká v podkoží a projevuje se jako bulka na kůži.
Co je lipom?
Lipom je benigní nádor vycházející z bílé tukové tkáně. Obvykle bývá neškodný, vzniká v podkoží a projevuje se jako bulka na kůži. Jelikož se tukové buňky nacházejí v celém těle, může se lipom vytvořit prakticky kdekoliv, a to i v hlubších strukturách pojivové tkáně – v okolí vnitřních orgánů, poblíž nervů a typicky též v kosterní svalovině. Zde pak hovoříme o lipomech intramuskulárních (rostou uvnitř svalu) a intermuskulárních (rostou spíše do mezisvalového prostoru),říká MUDr. Jiří Duben, primář chirurgického oddělení EUC Kliniky Zlín.
Lipom se též může objevit i v oblastech, kde je výskyt tukové tkáně neobvyklý. V takovém případě hovoříme o heterogenním lipomu (např. na mozku). Vnitřní lipom bývá většinou odhalen náhodně v rámci jiného vyšetření (CT, ultrazvuk nebo MRI). Nejčastěji však pacienty trápí následně lokalizované tukové bulky v podkoží:
na zádech,
na krku,
na hlavě (ve vlasech),
na obličeji,
na očním víčku,
v prsu,
na rukou či v podpaží,
na nohou (stehna, hýždě, třísla),
na varleti.
Existuje též varianta zvaná pendulující lipom, což je lipom vyrůstající z volného povrchu, k němuž je přichycen jen stopkou.
Typicky se lipom objevuje zejména u osob ve věku 40–60 let, přičemž častěji trápí muže a obézní pacienty. Tato tuková bulka může být pouhou kosmetickou vadou bez nutnosti odstranění. Pokud je však lipom bolestivý či způsobuje jiné komplikace, je jeho odstranění nutné. Obecně jsou lipomy běžným a rozšířeným problémem, často se i po odstranění vrací, někdy i ve větším počtu.
Foto: Freepik.com
Příčiny vzniku lipomu
Přesné důvody vzniku lipomů nejsou zcela objasněny, mohou se objevit i bez zjevných příčin. Za vznikem však může stát např. nedostatek vitamínu C či E, ale též vrozené genetické predispozice, konkrétně pak oslabená tuková tkáň nebo poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou.
Udává se, že na vině mohou být též prodělaná poranění spojená s útlakem či rozdrcením měkkých tkání. Dále mohou být se vznikem tukových bulek spjaty následující choroby:
Gardnerův syndrom,
Cowdenův syndrom,
Madelungova choroba,
Dercumova choroba.
Mezi další rizikové faktory pak mohou patřit stavy či onemocnění jako obezita, vysoký cholesterol, diabetes, onemocnění jater a intolerance glukózy.
Jak poznat lipom?
Lipom se obvykle jeví jako měkká oválná bulka pod kůží, která se při dotyku pohybuje. Velikost lipomů je různá – pohybuje se mezi 1 a 25 cm, přičemž zejména hlouběji uložené útvary snáze unikají pozornosti, tudíž mohou s postupem času dorůstat větších rozměrů, vysvětluje MUDr. Jiří Duben.
Lipomy jsou zpravidla nebolestivé, ale vyskytují-li se v blízkosti kloubů, nervů, vnitřních orgánů či krevních cév, mohou bolet a způsobovat i další potíže. Pokud se tuková bulka nachází např. poblíž střev, hrozí příznaky jako časté zvracení nebo zácpa.
Nicméně v drtivé většině případů lipom neznamená žádné zvláštní riziko a jde pouze o neškodnou tukovou bulku (většinou) v podkoží. Přestože jsou tedy lipomy obecně považovány za nezhoubnou masu tukových buněk, existují mezi odborníky neshody, zda se mohou zvrhnout ve zhoubný nádor neboli liposarkom, či nikoliv.
Foto: Freepik.com
Léčba a odstranění lipomů
Pokud pacient objeví podezřelou bulku, lékař na základě fyzikálního vyšetření potvrdí či vyvrátí, zda se skutečně jedná o lipom. Při pochybnostech je možné provést i další vyšetření, jakými jsou např. biopsie, ultrazvuk, magnetická rezonance či počítačová tomografie,dodává MUDr. Jiří Duben.
Jelikož jsou lipomy zpravidla neškodné, často není nutné je odstraňovat. Leckdy se takový postup ani nedoporučuje, protože po odstranění mívají tendenci návratu. K chirurgickému odstranění se však přistupuje v případech, kdy lipom obsahuje nádorové buňky, rychle roste, způsobujebolest či brnění, narušuje funkce těla, je nepřekonatelným kosmetickým problémem, případně si lékař není jistý, zda se opravdu jedná o lipom.
Nejčastěji je pak zákrok vykonán v lokální anestezii, a to malým řezem na kůži. Odstranění se provádí ambulantně a pacient se po něm ihned může odebrat domů. Mezi další metody patří:
Liposukce – lékař provede drobný řez na kůži, kterým následně prostrčí dutou trubici do podkoží a přebytečné tukové buňky odsaje.
Laserové odstranění – zde je výhodou to, že na rozdíl od chirurgických metod výše laser nezanechává prakticky žádnou jizvu.
Vnitřní lipomy v okolí orgánů se odstraňují velkou břišní operací nebo laparoskopicky. Po zákroku lékař odebraný vzorek tkáně lipomu odešle na patologii k mikroskopickému zkoumání.
Jizva po odstranění bývá nepatrná a po zhojení tkáně takřka nepozorovatelná. Lipom lze odstranit též u plastického chirurga, který využívá ještě jemnější šicí techniku, tudíž je jizva prakticky neviditelná. Tato služba je však pochopitelně placená.
Větší lipomy nebo lipomy v nepříznivých lokalizacích se odstraňují v krátkodobé celkové anestezii za hospitalizace.
Existují i různé masti na lipomy (většinou na přírodní bázi krušiny, měsíčku či konopí), ovšem jedinou bezpečnou a skutečně účinnou cestou odstranění lipomu je chirurgický zákrok. Případné zvětšení tukových bulek by totiž mohlo být podmíněno právě masáží, při které dochází ke zvýšení prokrvení a tím i růstu projevů.
Foto: Freepik.com
Kdy vyhledat lékaře?
Lipom se většinou vyskytuje v podkoží a zpravidla neznamená žádné zvláštní riziko. Pokud se tedy objeví jeden drobný nebolestivý lipom, který pacienta nijak netrápí, není nutná návštěva lékaře ani odstranění bulky. Pokud se však lipomů objeví více, začnou bolet, zvětšovat se, tvrdnout, měnit barvu či tvar, případně jejich okolí zarudne nebo zteplá, je lékařský zásah rozhodně na místě. Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.
Lipom je benigní nádor vycházející z bílé tukové tkáně, obvykle vzniká v podkoží a projevuje se jako nebolestivá, zpravidla neškodná bulka na kůži. Jelikož se tukové buňky nacházejí v celém těle, může lipom vzniknout prakticky kdekoliv, a to i v hlubších strukturách pojivové tkáně.
Lipom se obvykle jeví jako měkká oválná bulka pod kůží, která se při dotyku pohybuje. Velikost se pohybuje mezi 1 a 25 cm, přičemž zejména hlouběji uložené útvary snáze unikají pozornosti, tudíž mohou s postupem času dorůstat větších rozměrů. Lipomy jsou zpravidla nebolestivé, ale vyskytují-li se v blízkosti kloubů, nervů, vnitřních orgánů atp., mohou bolet a způsobovat další potíže.
Jelikož jsou lipomy většinou neškodné, často není odstranění nutné. Pokud však působí obtíže, provede lékař chirurgický zákrok v lokální anestezii (malým řezem na kůži). Mezi další metody odstranění podkožních lipomů patří liposukce či laser. Vnitřní lipomy se odstraňují velkou břišní operací nebo laparoskopicky.
Foto: Depositphotos.com
Játra jsou jedním z největších orgánů v lidském těle se spoustou životně důležitých funkcí. Vznikají v nich látky nepostradatelné pro správné fungování těla a podílejí se na detoxikaci škodlivin. Úzce spolupracují se žlučníkem, což je stěžejní orgán pro trávení tuků, vstřebávání vitamínů či vylučování cholesterolu. V článku si popíšeme anatomii jater, jejich funkce a stručně též možná onemocnění s játry spojená.
Foto: Depositphotos.com
Výraz ekzém je společné označení pro neinfekční záněty kůže, které vznikají jako odpověď na vnitřní nebo vnější vlivy. Existuje mnoho druhů kožního ekzémů s různými příčinami, velmi pestrým klinickým obrazem, širokým spektrem závažnosti i různými způsoby léčby. Mají sklon ke chronicitě a recidivám. Jejich včasná a dostatečná léčba je proto velice důležitá. Proč a kde ekzémy vznikají, jaké druhy se vyskytují nejčastěji, jak se projevují a jaké jsou možnosti léčby?
Zaměstnanci zdravotnické skupiny EUC se zapojili do Běhu dobré vůle Nadace Olgy Havlové a běželi pro dobrou věc. Šestý ročník charitativního závodu na podporu rodin v tísni se konal 10. září v pražské oboře Hvězda – a naše týmy byly u toho! Na start se postavilo hned 17 štafet složených z našich kolegů, včetně generálního ředitele MUDr. Michala Bednáře, který se rozhodl běžet společně s námi.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.