Za pásovým oparem stojí stejný vir jako za planými neštovicemi. Ročně se s tímto onemocněním potýkají statisíce pacientů ve věku 50 let a více, objevuje se však také u mladších jedinců. Mezi první příznaky patří bolestivost v místě, kde se posléze objeví červené skvrnky, následně puchýřky a stroupky. Co všechno byste o pásovém oparu měli vědět?
Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity.
Co je pásový opar
Pásový opar (herpes zoster) je bolestivé kožní virové onemocnění. Takřka každý, kdo v dětství prodělá plané neštovice, se po doléčení domnívá, že se s touto svědivou záležitostí loučí navždy. Jenže virus (varicella zoster), který způsobuje plané neštovice, ve skutečnosti nenápadně přečkává v nervových buňkách. A přijde-li „správný“ podnět, vrací se právě v podobě pásového oparu.
Příčiny pásového oparu a inkubační doba
„Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity. To bývá časté třeba při nádorových onemocněních a léčbě cytostatiky, u HIV pozitivních ale i u řady dalších onemocnění. Oslabení imunity může zapříčinit i dlouhodobá a přílišná námaha, stres, úraz, nedostatečná výživa či dlouhodobé užívání některých doplňků bez konzultace s lékařem,“ upozorňuje MUDr. Marek Dvořák, praktický lékař pro dospělé a lékař služby Lékař online 24/7.
Opakovaný výskyt pásového oparu u dospělých je vzácnější a může poukazovat na jinou chorobu, která zatím spí v těle. Odhadovaná inkubační doba pásového oparu je 1 až 2 týdny.
Příznaky pásového oparu
Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání a pnutí v místě, kde cca do 2 dnů dojde k výsevu červených skvrnek. Ty posléze vystupují nad úroveň kůže, v jejich středu se objevuje čirá tekutina – tak vznikají puchýřky. Tekutina uvnitř zežloutne, puchýř zaschne, změní se ve stroupek, a ten se následně odlupuje (viz fotografie pásového oparu níže). Mezi hlavní příznaky pásového oparu tedy patří:
načervenalý pásek pupínků, později puchýřků a stroupků.
Nejčastěji postižená místa jsou hrudník, bedra a obličej v okolí očí. Pásový opar se ale může objevit a rozvinout vlastně kdekoliv na těle, dokonce i v oku. Výsev puchýřků probíhá v pruzích, obvykle kopírujících průběh určitého nervového svazku. Mezi další příznaky pásového oparu patří schvácenost, malátnost, slabost, zažívací potíže, zduření lymfatických uzlin a někdy zvýšená teplota.
Pásový opar se objevuje v pruzích, často na hrudníku nebo na břiše. Nejprve červené skvrny se transformují na vodnaté puchýřky, ty pak po prasknutí zasychají a tvoří stroupky. Foto: Fisle, Wikimedia Commons
Kde se může objevit pásový opar
Výsev puchýřků se většinou objevuje jen na jedné straně těla, přičemž může postihnout takřka kteroukoliv oblast. Bývají diagnostikovány tyto případy:
pásový opar na hrudníku / pod prsy,
pásový opar v oblasti břicha,
pásový opar na ruce / noze,
pásový opar na zádech,
pásový opar v obličeji / na tváři,
pásový opar na rtu / v ústech,
pásový opar na / v oku,
pásový opar na hlavě,
pásový opar na krku,
pásový opar na hýždích,
pásový opar na genitáliích.
Přenos a nakažlivost pásového oparu
Během doby výskytu puchýřků je postižený infekční a měl by se vyhýbat hlavně dětem – u těch může vyvolat plané neštovice (pásový opar je u dětí celkem vzácný).
Pro přenos pásového oparu musí proběhnout styk kůže s kůží. Osoba ohrožená nákazou navíc musí mít nějakou oděrku, jakožto vstupní bránu pro nemoc. Tudíž se přenosu nemusíte nijak zvlášť obávat, pochopitelně za předpokladu dodržování hygienických pravidel.
Pásový opar u dětí
Jak jsme již zmínili, vir způsobující pásový opar se při prvním setkání s člověkem (zpravidla s dítětem) projevuje jako plané neštovice. Pak přetrvává v těle a napodruhé se případně ukáže ve formě pásového oparu. Ten většinou postihuje osoby zralejšího věku (50 let a více), ale může potkat i mladší jedince včetně dětí. Příznaky, průběh i léčba pásového oparu u dětí je v podstatě totožná jako u dospělých.
Pásový opar v těhotenství
Onemocní-li těhotná žena pásovým oparem v první polovině těhotenství, může přes placentu dojít k přenosu viru na plod a k jeho poškození. Pokud nemoc propukne v období 3 týdnů před porodem, může dojít k nakažení dítěte, což se projeví zhruba v prvních 5 dnech po porodu.
Léčba pásového oparu
Aby se vir přestal šířit, je nezbytné začínající pásový opar léčit co nejdříve – ideálně do 3 dnů od prvních projevů. Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba zhruba týden (i déle). Léčba je symptomatická, léčí se projevy, nikoliv příčina nemoci. Běžně se kombinují protizánětlivé, analgetické a virostatické prostředky.
Virostatika se podávají v tabletách, v těžších případech nitrožilně. Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan). Odlišnou možností je látka valaciclovir (Valtrex).
Antibiotika se při léčbě pásového oparu podávají u starších nebo oslabených osob, a to jako prevence sekundární bakteriální infekce.
Vakcína proti pásovém oparu u nás není dostupná (od roku 2020). Dříve se očkování provádělo jednou dávkou aplikovanou hlavně jedincům nad 50 let, kteří prodělali plané neštovice. Těm, kteří plané neštovice neprodělali, poskytla vakcína imunitu proti pásovému oparu i neštovicím.
Tipy a volně prodejné léky na pásový opar
Na zmírnění bolesti se doporučuje postižené místo chladit (sáček s ledem) a podávat léky s obsahem paracetamolu.
Při léčbě pásového oparu se doporučuje zařadit do jídelníčku vitamíny B, C a minerální přípravky s obsahem zinku. Je nezbytné vyhnout se stresovým situacím, dodržovat zdravou životosprávu a pravidelný pitný režim pro zvýšení správné funkce imunitního systému. Ačkoliv vyrážka ukrutně svědí, v žádném případě není vhodné ji škrábat – kvůli šíření, zanesení infekce a následným jizvám.
Dále lze urychlit zasychání puchýřků aplikací tekutého pudru, naopak po zaschnutí a při odlupování stroupků je dobré místo zvláčňovat mastí s antiseptiky či antibiotiky. Pro hladší průběh léčby se doporučuje sucho a teplo. Existují také potravinové doplňky, které při léčbě mohou pomoci. Například L-lysin (podpora hojení), Vironal (protivirové účinky), Echinacea (zvýšení obranyschopnosti), pupalkový olej a vitamin E (pomoc při hojení kůže).
Komplikace pásového oparu
Nejčastější komplikací pásového oparu je postherpetická neuralgie (šlehavé bolesti) i po vyléčení a vymizení zjevných kožních projevů.
Někdy se také dostaví generalizovaný pásový opar. Ten je rozšířený po celém těle a může být potenciálně smrtelný. Virus se dostane do krevního oběhu či vnitřních orgánů (vnitřní pásový opar) a dokáže způsobit vážné problémy.
Komplikace může způsobit také neléčený pásový opar. Pokud onemocnění postihne některý z hlavových nervů, může dojít k bolestem ucha, ztrátě sluchu, napadení vnitřního ucha projevujícího se motáním hlavy (centrum rovnováhy), ztrátě chuti nebo paralýze obličeje. Zasáhne-li pásový opar oko, může způsobit další vážné problémy.
Pásový opar se projevuje vodnatými puchýřky s infekčním obsahem. Virus může napadnout i oko. Foto: Burntfingers, Wikimedia Commons
Co byste měli vědět o pásovém oparu?
Vytéká-li z puchýřků tekutina a nelze je nijak zakrýt, odpusťte si chození do práce až do doby, než puchýřky zcela vyschnou. Lékař vám vypíše neschopenku kvůli infekčnosti.
Při pásovém oparu jste infekční v době, kdy jsou puchýře vodnaté a postupně praskají.
Pro urychlení hojení puchýřů bez podráždění noste volný oděv a zakrývejte vyrážku jen nepřilnavým obvazem – tak, aby mohla dýchat.
Pásový opar je čitelným signálem, že váš imunitní systém není v pořádku, často značí, že byste se měl/a odpočinout.
Při léčbě pásového oparu buďte opatrní, co se týče babských rad. Zvláště pak jedinci citliví na agresivnější plodiny a rostliny (třeba česnek) by se jich měli vyvarovat.
Pásový opar není totéž jako opar na rtu – mají sice příbuzný vir, ale opar na rtu je o dost lehčí forma oparu.
A hlavně pamatujte na to, že při podezření na pásový opar je třeba vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, nikoliv spoléhat na „všemocnou“ domácí samoléčbu.
V případě obtíží se neváhejte obrátit na odborníky z EUC:
I have to admit that before joing EUC PLS, I knew the area of occupational medical services only in the context of the mandatory examinations that my employer required me to undergo from time to time. I was surprised by the degree of sophistication of this system in which companies take on even providers such as us.
The EUC healthcare group has opened a new Chronic Wound Healing Centre in Prague’s Jižní Město district. In total, there are now five such centres in the Czech Republic. These are specialised facilities based on interdisciplinary cooperation between surgeons, diabetologists, general practitioners, dermatovenerologists and internists. The benefit of this consists in comprehensive patient care and a personal approach. Patients from EUC clinics and from other medical facilities can visit the new centre from 23 March 2023.
Přiznám se, že před nástupem do EUC PLS jsem oblast pracovnělékařských služeb znala jen zběžně jako povinné prohlídky, kam mě jednou za čas vyslal zaměstnavatel. Jak je to propracovaný systém, na který si firmy berou dokonce poskytovatele jako jsme my, pro mě bylo překvapením.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.