Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Svrab – přenos, léčba a prevence

15. března 2021

Svrab – přenos, léčba a prevence

Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“.  Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás. 

Svrab (scabies) pochází ze slova scabere neboli drbat se, poškrábat se. Postihuje lidi všech věkových kategorií. Podle statistik je na celém světě svrabem postiženo kolem 300 milionů lidí. Toto infekční onemocnění způsobuje u lidí zákožka svrabová žijící v kůži. Svrabem se mohou nakazit i zvířata, u těch se onemocnění nazývá sarkoptóza.

Svrab způsobuje zákožka svrabová

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je roztoč žijící v nejvrchnější vrstvě kůže. Samička měří zhruba 0,5 milimetru (sameček je o polovinu menší), v kůži vytváří cestičky, v nichž každý den naklade 1–2 vajíčka. „Z nich se líhnou larvy, které dospívají v nymfy a ty se pak mění v dospělého jedince. Dospělá samička roztoče žije asi 1–2 měsíce, za tuto dobu naklade zhruba 6090 vajíček. Maximálně z desetiny tohoto množství se pak vyvinou dospělci, “ popisuje chování roztoče MUDr. Helena Michalíková, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Jak se svrab přenáší?

Často se v souvislosti s tímto onemocněním hovoří pouze o hygieně. Nicméně tomu už tak úplně není. Je však samozřejmé, že nedostatečná hygiena způsobuje horší průběh nemoci. K samotnému přenosu dochází většinou kvůli přímému kontaktu s nakaženou osobou, avšak ne běžným způsobem, jako je například podání si ruky. Proto toto onemocnění patří také do kategorie infekcí přenášených pohlavním stykem. Další možností je společné používání ložního či osobního prádla nakažené osoby, společné používání ručníků apod. Inkubační doba je od 3 týdnů až po 3 měsíce.

Svrab se nejčastěji přenáší:

 • mezi členy rodiny,
 • mezi lidmi žijícími ve skupinách, jako jsou například vysokoškolské koleje, internáty, domovy pro seniory,
 • mezi sexuálními partnery,
 • v prostředí, kde žije více lidí a není dodržována důkladná hygiena,
 • mezi lidmi s oslabenou imunitou,
 • mezi turisty (ze špatně vypraných prostěradel v ubytovacích zařízeních).

TIP: Nebojte se o svrabu mluvit! Výrazným rizikem přenosu tohoto onemocnění je i strach lidí přiznat se k tomu, že trpí svrabem. Často se obávají reakce okolí. „S rozmachem cestování, navštěvování jiných kultur a zemí se onemocnění svrabem stává běžnou chorobou a nepředstavuje žádné stigma. Pokud někde stále přetrvává, pouze zbytečně komplikuje rozšiřující se nákazu kvůli studu lidí. A přitom nejdůležitější je řešit problém co nejrychleji,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

Příznaky a projevy svrabu

Zákožka svrabová má nejraději měkkou pokožku, a proto vyhledává jemná a tenká místa na kůži, jako jsou:

 • prostory mezi prsty,
 • zápěstí,
 • podpaží,
 • hýždě,
 • oblast genitálií nebo prsou,
 • kolem pasu.  

U dětí se projevy svrabu vyskytují i na hlavičce, ramenou, dlaních i chodidlech. Svrab se na kůži projevuje jako zarudlé pupínky. Často popisované chodbičky či cestičky (jemné, nepravidelné, lehce vyvýšené linky o délce 210 mm) bývají patrné málokdy, spíše se objevují jen jako dva červenavé body ve vzdálenosti několika milimetrů od sebe (začátek a konec chodbičky).  Hlavním příznakem svrabu je úporné svědění, a to především v noci v teple. Proto na těle obvykle dominují škrábance a drobné ranky.

Detailní záběr drobných ranek na jemné kůži po napadení zákožkou svrabovou. Foto: Gzzz, Wikimedia Commons

Detailní záběr drobných ranek na jemné kůži po napadení zákožkou svrabovou. Foto: Gzzz, Wikimedia Commons

Jak léčit svrab?

Pokud máte podezření, že byste mohli mít svrab, ať už vzhledem ke kontaktu s nakaženou osobou, nebo si myslíte, že jste si jej přivezli z cest, rozhodně neváhejte a co nejdříve vyhledejte lékaře. Ten vám po konzultaci a prohlídce nasadí nejvhodnější léčbu. Lékaři většinou stačí pohled na vyrážku a rozhovor, ale počítejte i s tím, že se může stát, že vám bude chtít odebrat vzorek kůže. Rozhodně se však není čeho bát.

Lékaře však vždy upozorněte na přidružené zdravotní problémy, alergie nebo na případné těhotenství.

TIP: Na co myslet u lékaře při podezření na svrab – nezapomeňte zmínit i členy společné domácnosti a sexuálního partnera či partnerku. I tito lidé by po styku s vámi měli podstoupit léčbu, o níž rozhodne ošetřující lékař.

Nejběžnější léčbou svrabu jsou speciální masti nebo krémy, které obsahují látky na zahubení zákožky svrabové. Nanášejí se na celé tělo, aby parazit neměl možnost na volné části kůže přežít.

Svrab se léčí mastmi, které parazita vyhubí. Důležitá je však i důkladná dezinfekce domácnosti. Foto: Fhgd, Wikimedia Commons

Zákožka svrabová mimo lidské tělo dlouho nevydrží, přežije maximálně 3 dny. Přesto je důležité dbát nejen na vyléčení, ale také na důslednou dezinfekci okolí, především domácnosti.  „Po zahájení terapie je třeba veškeré ložní prádlo, oblečení a ručníky používané nemocným během týdne před léčbou, dekontaminovat.  Pacient po prvním přeléčení musí ,jít do čistého. Přesný postup a zda případně celý proces zopakovat, vysvětlí lékař v závislosti na konkrétním použitém preparátu,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

Jak nejlépe vydezinfikovat svoji domácnost od zákožky svrabové?

K dekontaminaci je vhodné vyprání textilií v horké vodě (60 °C a více) a vysušení v sušičce, nebo profesionální chemické čištění. Věci, které takto čistit nelze, se doporučuje uzavřít do plastikového pytle na min. 72 hodin (raději na týden). Koberce a čalouněný nábytek důkladně vysajte a sáček ihned vyhoďte,“ radí MUDr. Helena Michalíková.

Nezapomeňte na věci, které jste v době nákazy používali, jako například na osobní automobil. Vydezinfikujte sedačky nebo zkuste tyto věci minimálně 3 dny vůbec nepoužívat.

Prevence před svrabem

Příliš možností, jak se před tímto onemocněním chránit, bohužel nemáme. Můžeme jen apelovat především na cestovatele, aby si dávali pozor, kde se ubytovávají. Doporučujeme podívat se na fotografie a posoudit, zda ubytovací zařízení dodržuje základní hygienická pravidla. V hotelích i penzionech si zkontrolujte, kam a do čeho uléháte, v jakém stavu je povlečení, osušky, ručníky. Pokud uvažujete nad častými přesuny a budete často měnit ubytování, je lepší si přibalit vlastní spacák a cestovní ručník.

Další prevencí je důkladně dbát na výběr sexuálního partnera, a to v jakékoliv destinaci na světě.

Obáváte se, že máte svrab? Můžete se obrátit na odborníky z EUC.

Praktičtí lékaři EUC

 

Související články