Dráždivý tračník (syndrom dráždivého tračníku) je chronická funkční porucha trávicího traktu. Častěji trápí ženy a obvykle propuká v mladém, až časném středním věku. Projevuje se řadou příznaků – např. bolestmi břicha, nadýmáním a změnami formy nebo četnosti stolice. V článku se dozvíte, jaké jsou možné příčiny této poruchy, jak se může projevovat a jak se léčí.
Co je dráždivý tračník
Dráždivý tračník (IBS = Irritable Bowel Syndrome) jeporucha pohyblivosti celé zažívací roury, přestože pojem „tračník“ označuje jen část tlustého střeva. Jde tedy o soubor příznaků poruchy horní i dolní části zažívacího ústrojí.
„Dráždivý tračník představuje zhruba polovinu veškerých zažívacích obtíží. Osobní zkušenost s touto poruchou má zhruba necelá třetina populace, přičemž ženy postihuje cca třikrát častěji než muže. Přes poměrně vysoký výskyt jsou však příčiny vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná. Syndrom dráždivého tračníku není životu nebezpečný, ale umí ho značně znepříjemnit,“ říká MUDr. Kateřina Kučerová, praktická lékařka pro dospělé z EUC Kliniky Plzeň.
Možné příčiny dráždivého tračníku
Jak již padlo, anatomická příčina tohoto onemocnění je dosud neobjasněná. Na vzniku dráždivého tračníku se však pravděpodobně mocně podílíporucha koordinace osy mozek-střevo. Dále pak zvýšená citlivost vnitřních orgánů, prodělaný střevní zánět, porucha střevní mikroflóry, psychosociální vlivy, nevhodný jídelníček, léky i hormonální vlivy.
Pacienti s dráždivým tračníkem tedy často bývají neurotičtější a úzkostlivější, přičemž období stresů a jiného vypětí se obvykle časově shoduje se propuknutím či návratem obtíží. Mezi nejčastější spouštěcí psychosociální stresy patří např. partnerské neshody, obavy, ztráta milované osoby i triviální starosti týkající se každodenních problémů.
Dráždivý tračník příznaky
Existují dvě skupiny příznaků dráždivého tračníku. Při tzv. spastickém tračníku dochází k těmto projevům:
Bolesti břicha,
nepravidelná stolice,
zácpa nebo průjem (mohou se střídat),
pocit nedostatečného vyprázdnění,
hlenový výtok z konečníku,
nadýmání a nadměrná plynatost,
nauzea,
bolesti hlavy,
únava, deprese a úzkost,
neschopnost koncentrace.
Bolesti břicha se nejčastěji objevují v podbřišku, někdy je přítomen jen pocit neurčitého diskomfortu v oblasti levého podbřišku. Bolesti břicha jsou křečovité, záchvatovité, případně jde o trvalou tupou bolest, a typicky se zmírňují odchodem stolice. Obtíže výše bývají často vyprovokovány jídlem.
U druhé skupiny nemocných se dráždivý tračník projevuje zejména nebolestivým průjmem, obvykle urgentním a hned po probuzení. Typičtěji pak během jídla či bezprostředně po něm. Někdy se objevuje neschopnost udržet stolici, ovšem noční průjmy nejsou obvyklé.
Diagnostika IBS
Diagnostikovat dráždivý tračník jen na základě příznaků je vlastně nemožné, jelikož stejné či podobné projevy má např. ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, rakovina tlustého střeva či celiakie. Navíc, při fyzikálním lékařském vyšetření působí pacient s kteroukoliv variantou dráždivého tračníku zdravě. Při pohmatu břicha se může objevit bolestivost, zejména pak v levém podbřišku.
„Základem správné diagnózy jsou zde tedy podrobné informace z období před prvními projevy a pečlivý popis příznaků stávajícího onemocnění. Dále pak informace o minulých i současných chorobách, chorobách v rodině, rodinných vztazích, užívaných lécích a stravovacích návycích pacienta. Přičemž interakce mezi lékařem a pacientem má klíčový význam pro odlišení dráždivého tračníku od jiných nemocí, stanovení správné diagnózy i zahájení efektivní léčby,“ doplňuje MUDr. Kateřina Kučerová.
Foto: Pixabay.com
Součástí vyšetření by měl být i rozbor krve či kolonoskopie a vyšetření stolice na skryté krvácení pro vyloučení nádoru střeva. U žen je vhodné též gynekologické vyšetření.
Test pro orientační diagnostiku IBS
Stoprocentní potvrzení diagnózy zajistíjedině lékař. Před návštěvou ordinace lze případně použít jednoduchý test prostřednictvím otázek níže.
Trpíte dlouhodobě či opakovaně bolestmi břicha?
Provází tyto bolesti průjem, nadýmání nebo zácpa?
Dochází po defekaci k úlevě od bolestí?
Objevují se příznaky alespoň třikrát měsíčně?
Trvají déle než šest měsíců?
Pokud jste odpověděli na více než tři z otázek kladně, pravděpodobně se skutečně jedná o syndrom dráždivého tračníku.
Dráždivý tračník léčba
Vzhledem k podstatě onemocnění je léčba velmi komplikovaná. Cílí proto zejména na dosažení dlouhodobé fyzické i psychické pohody pacienta. Rozhodující význam má pozitivní přístup lékaře vůči pacientovi. Stres, který může k rozvoji IBS přispět, se totiž vlivem onemocnění ještě zvyšuje.
Foto: Pixabay.com
Záchvatová bolest břicha může pacienta potkat naprosto kdykoliv, což znamená další stresor, zejména ve společnosti. Proto je pro efektivní léčbu někdy nutná i spolupráce s psychologem, v krajním případě užívání antidepresiv. Dále je nutné mírnit jednotlivé příznaky nemoci.
Zácpa – příznivě působí nedráždivá objemná dieta (např. polévková lžíce syrových vloček s každým jídlem) a zvýšený příjem tekutin. Pomáhají potraviny s vysokým obsahem vlákniny, v nejtěžších případech projímadla (po konzultaci s lékařem). Doporučuje se doplnit jídelníček o potraviny či doplňky stravy s obsahem probiotik.
Průjem – aplikují se antidiaroika čili léky ze skupiny tzv. opioidů, např. Reasec či Imodium. Ty je vhodné doplnit probiotiky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Antidiaroika se nesmí používat dlouhodobě pro jejich nežádoucí účinky, probiotika je pak možné užívat bez přerušení.
Nadýmání a zvýšená plynatost – pomoci mohou probiotika spolu s trávicími enzymy. Doporučuje se naopak omezit či vyloučit fazole, zelí, jablka, citrusové šťávy, banány, ořechy a rozinky. Funkci střeva dále neprospívá sorbitol (umělé sladidlo) a ovocný cukr (fruktóza).
Bolesti bezprostředně po jídle – zde je vhodná strava s nízkým obsahem tuku a zvýšeným obsahem bílkovin.
TIP: Doplňování jídelníčku probiotiky je vhodné u všech projevů syndromu dráždivého tračníku. Zajistí totiž dlouhodobou rovnováhu střevní mikroflóry, která zde může být narušena. Více o probiotikách a jejich vhodném výběru se dočtete v našem starším článku.
Duševní pohoda je základ prevence
Obecně platí, že pokud je člověk pod neustálým tlakem, je nervózní, úzkostlivý a depresivní, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že se u něj syndrom dráždivého tračníku vyvine. Proto je důležité dbát na duševní klid a pohodu. A také nezapomínat, že symptomy IBS se mohou u každého pacienta projevit odlišně. Tudíž své případné zdravotní potíže vždy konzultujte s lékařem. Obrátit se můžete i na odborníky z klinik EUC.
Dráždivý tračník (IBS = Irritable Bowel Syndrome) je porucha pohyblivosti celé zažívací roury, přestože pojem „tračník“ označuje jen část tlustého střeva. Jde tedy o soubor příznaků poruchy horní i dolní části zažívacího ústrojí.
Bolesti břicha, nepravidelná stolice, zácpa nebo průjem (mohou se střídat), pocit nedostatečného vyprázdnění, hlenový výtok z konečníku,nadýmání a nadměrná plynatost, nauzea, bolesti hlavy, únava, deprese a úzkost, neschopnost koncentrace.
O Vzhledem k podstatě onemocnění je léčba velmi komplikovaná. Cílí proto zejména na dosažení dlouhodobé fyzické i psychické pohody pacienta. Rozhodující význam má pozitivní přístup lékaře vůči pacientovi. Stres, který může k rozvoji IBS přispět, se totiž vlivem onemocnění ještě zvyšuje.
Bolest krku a krční páteře je častým problémem, který pacienty přivádí do ordinace ortopeda, neurologa, praktického lékaře či fyzioterapeuta. Postihuje osoby v aktivním věku, přičemž nejčastější příčinou zde bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. U starších osob pak může být důsledkem degenerativních změn. V článku najdete stručný anatomický úvod, nejčastější příčiny způsobující tyto bolesti i možnosti léčby.
Foto: Freepik.com
Bolest ucha je jedním z častých problémů, který pacienty přivádí do ordinací praktických lékařů. Příčin bolesti přitom může být nespočet –nejčastěji se jedná o zánět středního ucha či o zánět ušního zvukovodu. Do oblasti ucha se však mohou přenášet také např. bolesti zubů a lymfatických uzlin nebo bolesti hlavových nervů či krční páteře. Příčinu bolesti ucha obvykle praktický lékař, případně pacienta pošle na specializované vyšetření. Co všechno může za bolestí ucha stát, jaké projevy se mohou připojit a jaké jsou obvyklé postupy léčby?
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na jisté alergeny. Typicky to bývají pyly, plísně, zvířecí srst, potraviny či hmyzí bodnutí, objevit se může třeba i tzv. alergie na slunce. Mezi časté příznaky alergie pak patří kýchání, alergická rýma, zánět spojivek, ekzém, kopřivka, kašel, dušnost či astma. Jak alergie vzniká, jaké typy alergických reakcí existují, jak se mohou projevit a které alergie jsou nejčastější?
Foto: Depositphotos.com
Bolest pod levými či pravými žebry způsobuje nespočet příčin. Často se jedná například o podrážděný žaludek, ovšem může jít též o projev onemocnění ledvin, slinivky, žlučníku, jater, sleziny a dalších orgánů. Pokud bolest ovlivňuje celý pruh pod žebry, může poukazovat např. na zánět pobřišnice. V článku probereme možné příčiny bolesti v levém a pravém podžebří, přidružené příznaky a stručně také možnosti léčby jednotlivých příčin.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.