Syndrom karpálního tunelu: Léčba, diagnostika a prevence

16. července 2021

Syndrom karpálního tunelu: Léčba, diagnostika a prevence

Syndromem karpálního tunelu nazýváme bolesti a další potíže vyvolané útlakem nervu v zápěstí. Při mírnějším průběhu „karpálního tunelu“ pomáhá s léčbou ortéza, pravidelné cvičení zápěstí či masti na bolest. V závažnějších případech se přistupuje k operaci. Jak poznáte zánět karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu je typicky přisuzován práci s počítačem, která je běžnou součástí našich životů. Méně se však mluví o akutní formě onemocnění

 

Co je karpální tunel

Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy a právě při útlaku nervu (nervus medianus) v této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního tunelu. Onemocnění patří do skupiny úžinových syndromů (postižení periferních nervů způsobená útlakem nervu okolními strukturami) a je nejčastějším úžinovým syndromem. Během života se vyskytuje až u 4 % populace, a to 4x častěji u žen než u mužů. Postihuje zejména osoby ve věkové kategorii 40–60 let a obvykle se projevuje na dominantní ruce.

Příčinou syndromu karpálního tunelu je většinou nadměrná zátěž vyvíjená na zápěstí. Dochází k ní například při časté práci s počítačovou myší a klávesnicí nebo při práci s vibračními nástroji (příklepová vrtačka, pneumatické kladivo apod.). K útlaku nervu v karpálním tunelu přispívají také:

 • mechanické problémy v zápěstí,
 • zadržování tekutin během těhotenství či menopauzy,
 • růst cysty nebo nádoru v této oblasti.

„Syndrom karpálního tunelu je typicky přisuzován práci s počítačem, která je běžnou součástí našich životů. Méně se však mluví o akutní formě onemocnění. Kromě dlouhodobé zátěže může syndrom způsobit také náhlé skřípnutí nervu, ke kterému dochází při podvrtnutí nebo zlomenině, popálení nebo v důsledku infekce,“ vysvětluje MUDr. Jiří Madar, ortoped a tělovýchovný lékař z EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu zahrnuje různé nepříjemné příznaky v oblasti zápěstí, dlaně a prstů. Nejvíce se projevují v klidovém stavu, typicky v noci nebo ráno. Nejčastěji se jedná o:

 • brnění a mravenčení prstů postižené ruky (obvykle palce, ukazováku a prostředníku),
 • necitlivost v těchto prstech,
 • bolest v dané oblasti,
 • nešikovnost ruky (např. při zapínání knoflíků, uchopování drobných předmětů),
 • oslabení ruky vedoucí někdy až k padání předmětů z ruky.

Diagnózu syndromu karpálního tunelu stanoví lékař na základě vyslechnutí pacienta ohledně jeho potíží, klinického vyšetření a EMG vyšetření (vyšetření vedení vzruchů nervem v oblasti zápěstí).

Jak léčit syndrom karpálního tunelu

V počátečních fázích nemoci se lze pokusit o konzervativní léčbu syndromu karpálního tunelu. Ta zahrnuje především:

 • vyhýbání se činnostem způsobujícím potíže s rukou,
 • časté cvičení zápěstí,
 • dlahování ruky (ortézou),
 • eventuálně aplikaci injekce kortikoidů do oblasti zápěstí, využití laseru nebo rázové vlny.

Mast na karpální tunel

Od bolesti způsobené syndromem karpálního tunelu uleví také masti. K doporučovaným patří zejména konopná či měsíčková mast. Tyto léky však fungují spíše podpůrně a potlačují nepříjemné příznaky. Pro uzdravení je potřeba hlavně snížit zátěž vyvíjenou na zápěstí.

Operace karpálního tunelu

Při neúspěchu konzervativní léčby se přistupuje k operaci karpálního tunelu. Uvolnění stísněného nervu se většinou provádí tzv. otevřenou technikou, kdy se protíná zesílený příčný vaz. Operace probíhá ambulantně v lokální anestezii a trvá zhruba 10–15 minut. Nekomplikovaný pooperační průběh je i přes dobré hojení operační rány často doprovázen většími či menšími funkčními obtížemi, jako například bolestí či snížením síly svalového úchopu (projevujícím se při krájení nožem, práci s nářadím apod.). Problémy nezřídka přetrvávají i 3 až 6 měsíců po zákroku a mohou vést k dlouhodobé pracovní neschopnosti.

TIP: Doporučil vám lékař operaci syndromu karpálního tunelu a vy váháte kvůli možným důsledkům? Poraďte se s našimi lékaři o možnosti endoskopické operace. Ta představuje šetrnější metodu, při které nedochází k poranění tkání uložených nad vazem a tím i k rychlejší rekonvalescenci. Na endoskopickou operaci syndromu karpálního tunelu se specializuje třeba oddělení Jednodenní chirurgie EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Prevence syndromu karpálního tunelu

Syndromu karpálního tunelu lze do určité míry předcházet minimalizací tlaku na zápěstí. Pokud se vaše práce neobejde bez zatěžování oblasti karpálního tunelu, snažte se rukám ulevovat. Dělejte si při práci krátké přestávky a jestli je to možné, střídejte činnosti tak, abyste zápěstí nenamáhali dlouhou dobu v kuse. Zápěstí také pravidelně protahujte.

Trpíte syndromem karpálního tunelu? Problém můžete řešit prostřednictvím péče v síti EUC:

Ortopedi v EUC        

Operační péče v EUC

Související články