Syndrom karpálního tunelu: Léčba, diagnostika a prevence
16. července 2021
Syndromem karpálního tunelu nazýváme bolesti a další potíže vyvolané útlakem nervu v zápěstí. Při mírnějším průběhu „karpálního tunelu“ pomáhá s léčbou ortéza, pravidelné cvičení zápěstí či masti na bolest. V závažnějších případech se přistupuje k operaci. Jak poznáte zánět karpálního tunelu?
Syndrom karpálního tunelu je typicky přisuzován práci s počítačem, která je běžnou součástí našich životů. Méně se však mluví o akutní formě onemocnění
Co je karpální tunel
Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy a právě při útlaku nervu (nervus medianus) v této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního tunelu. Onemocnění patří do skupiny úžinových syndromů (postižení periferních nervů způsobená útlakem nervu okolními strukturami) a je nejčastějším úžinovým syndromem. Během života se vyskytuje až u 4 % populace, a to 4x častěji u žen než u mužů. Postihuje zejména osoby ve věkové kategorii 40–60 let a obvykle se projevuje na dominantní ruce.
Příčinou syndromu karpálního tunelu je většinou nadměrná zátěž vyvíjená na zápěstí. Dochází k ní například při časté práci s počítačovou myší a klávesnicí nebo při práci s vibračními nástroji (příklepová vrtačka, pneumatické kladivo apod.). K útlaku nervu v karpálním tunelu přispívají také:
„Syndrom karpálního tunelu je typicky přisuzován práci s počítačem, která je běžnou součástí našich životů. Méně se však mluví o akutní formě onemocnění. Kromě dlouhodobé zátěže může syndrom způsobit také náhlé skřípnutí nervu, ke kterému dochází při podvrtnutí nebo zlomenině, popálení nebo v důsledku infekce,“ vysvětluje MUDr. Jiří Madar, ortoped a tělovýchovný lékař z EUC Kliniky Ústí nad Labem.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu zahrnuje různé nepříjemné příznaky v oblasti zápěstí, dlaně a prstů. Nejvíce se projevují v klidovém stavu, typicky v noci nebo ráno. Nejčastěji se jedná o:
brnění a mravenčení prstů postižené ruky (obvykle palce, ukazováku a prostředníku),
necitlivost v těchto prstech,
bolest v dané oblasti,
nešikovnost ruky (např. při zapínání knoflíků, uchopování drobných předmětů),
oslabení ruky vedoucí někdy až k padání předmětů z ruky.
Diagnózu syndromu karpálního tunelu stanoví lékař na základě vyslechnutí pacienta ohledně jeho potíží, klinického vyšetření a EMG vyšetření (vyšetření vedení vzruchů nervem v oblasti zápěstí).
Jak léčit syndrom karpálního tunelu
V počátečních fázích nemoci se lze pokusit o konzervativní léčbu syndromu karpálního tunelu.Ta zahrnuje především:
vyhýbání se činnostem způsobujícím potíže s rukou,
eventuálně aplikaci injekce kortikoidů do oblasti zápěstí, využití laseru nebo rázové vlny.
Mast na karpální tunel
Od bolesti způsobené syndromem karpálního tunelu uleví také masti. K doporučovaným patří zejména konopná či měsíčková mast. Tyto léky však fungují spíše podpůrně a potlačují nepříjemné příznaky. Pro uzdravení je potřeba hlavně snížit zátěž vyvíjenou na zápěstí.
Operace karpálního tunelu
Při neúspěchu konzervativní léčby se přistupuje k operaci karpálního tunelu. Uvolnění stísněného nervu se většinou provádí tzv.otevřenou technikou, kdy se protíná zesílený příčný vaz. Operace probíhá ambulantně v lokální anestezii a trvá zhruba 10–15 minut. Nekomplikovaný pooperační průběh je i přes dobré hojení operační rány často doprovázen většími či menšími funkčními obtížemi, jako například bolestí či snížením síly svalového úchopu (projevujícím se při krájení nožem, práci s nářadím apod.). Problémy nezřídka přetrvávají i 3 až 6 měsíců po zákroku a mohou vést k dlouhodobé pracovní neschopnosti.
TIP: Doporučil vám lékař operaci syndromu karpálního tunelu a vy váháte kvůli možným důsledkům? Poraďte se s našimi lékaři o možnosti endoskopické operace. Ta představuje šetrnější metodu, při které nedochází k poranění tkání uložených nad vazem a tím i k rychlejší rekonvalescenci. Na endoskopickou operaci syndromu karpálního tunelu se specializuje třeba odděleníJednodenní chirurgie EUC Kliniky Ústí nad Labem.
Prevence syndromu karpálního tunelu
Syndromu karpálního tunelu lze do určité míry předcházet minimalizací tlaku na zápěstí. Pokud se vaše práce neobejde bez zatěžování oblasti karpálního tunelu, snažte se rukám ulevovat. Dělejte si při práci krátké přestávky a jestli je to možné, střídejte činnosti tak, abyste zápěstí nenamáhali dlouhou dobu v kuse. Zápěstí také pravidelně protahujte.
Trpíte syndromem karpálního tunelu? Problém můžete řešit prostřednictvím péče v síti EUC:
Na následky chřipky u nás každoročně zemře až 2 000[1] lidí. Míra proočkovanosti proti ní se přitom dlouhodobě pohybuje jen kolem 5 %[2]. K tomu máme rovněž tendenci nemoc ‚přecházet‘ a ukončovat léčbu a klidový režim předčasně. Odborníci však varují, že chřipkové onemocnění může mít v takových případech mnohem závažnější průběh. Hrozí například zánět srdečního svalu, který může skončit až nutností transplantace srdce. Nepříjemným komplikacím lze přitom snadno předcházet pomocí preventivních zákroků.
Zdravotnická skupina EUC odkoupila od Mgr. Vojtěcha Kubce, LL.M., MSc. společnost MyBee Innovative s.r.o., která je prostřednictvím svých dceřiných společností největším poskytovatelem zdravotních služeb v oblasti domácí péče v České republice. Po schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže společnost EUC a.s. získá stoprocentní podíl ve společnosti MyBee Innovative s.r.o. (a rovněž společnostech Domácí péče Včelka, zdravotní péče), a rozšíří tak své portfolio poskytovaných služeb o další důležitý segment.
Zdravotnická skupina EUC otevírá od 1. 9. v Ústí nad Labem nové Centrum hojení chronických ran. Celkově jde již o páté zařízení tohoto typu v rámci republiky. Jedná se o specializované pracoviště, založené na komplexním charakteru léčby v rámci úzké mezioborové spolupráce, která umožňuje individualizovanou, efektivní a vysoce odbornou péči o pacienty.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.