Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Astma – příznaky a léčba

19. listopadu 2020

Astma – příznaky a léčba

Chronické onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází ke zúžení průdušek. Do značné míry je předurčeno geneticky, spouští ho však infekce dýchacích cest (nejčastěji virové), alergeny a znečištěné prostředí (zakouřené prostory, smog).

Příznaky onemocnění

Ačkoli je astma chronické celoživotní onemocnění, projevy se vyskytují nárazově po vystavení podnětu, který astma spouští (změny počasí, alergeny). Projevuje se pískoty a sípáním při dýchání, kašlem, svíravým pocitem na hrudi a dušností. Projevy astmatu se obvykle zhoršují v brzkých ranních a večerních hodinách.

 

Léčba

Astma nelze zcela vyléčit, ale díky trvalé léčbě lze ve většině případů zmírnit příznaky do takové míry, že nemoc příliš nezasahuje do běžného fungování člověka. Kromě vhodné medikace je však nezbytné rozpoznání faktorů, které astma spouštějí nebo zhoršují, aby se jim nemocný mohl snažit co nejvíce vyhýbat. K tomu je nezbytná konzultace s praktickým lékařem, alergologem či pneumologem. Naši lékaři online vám pomohou nemoc diagnostikovat a doporučí léčbu, případně vás odkážou na osobní návštěvu vhodného specialisty.

 

Rizika neléčení astmatu

Neléčené astma pacienta často omezuje v jeho běžných denních aktivitách, kdy limitujícím projevem je zhoršené dýchání.

Zároveň dochází k trvalému poškození průdušek a plic, které zhoršuje dlouhodobou léčbu astmatu. Ročně u nás na astma umírá kolem 100 osob.

 

Obvyklá medikace

K léčbě astmatu se využívají dvě hlavní skupiny farmak: léky úlevové s krátkodobým účinkem, které pomáhají na akutní stavy a léky preventivní, protizánětlivé pro udržovací léčbu, kontrolující astma. Přednost je dávána inhalační formě podávání.

Máte problémy s dýcháním? Můžete se obrátit na Lékaře online 24/7:

Lékař online 24/7

 

Související články