Bolest v podbřišku má mnoho rozdílných příčin a podob. Může být akutní a náhlá, ale též chronická, tedy dlouhodobá. Oba typy bolesti pak mohou opět souviset s různě závažnými příčinami, proto tyto varovné signály není radno ignorovat. V článku se dozvíte, jaké druhy bolesti zde existují, co je nejčastěji způsobuje, kdy jsou běžné a kdy je naopak návštěva lékaře nevyhnutelná.
Druhy a lokace bolesti v podbřišku
„Bolest podbřišku tedy může značit nespočet odlišně závažných onemocnění či stavů, proto je na místě od sebe jednotlivé druhy bolesti odlišit. Objevit se mohou bolesti mírné a nenápadné (často i recidivující, chronické), ale též velmi silné a náhlé akutní bolesti. Obecně k varovným znakům, krom akutní bolesti, patří zvýšená teplota, tachykardie, slabý pulz, suchý jazyk, obranné napětí břišní stěny, nauzea bez zvracení, dehtovitá stolice, velké množství krve ve stolici, gynekologické krvácení. V případě uvedených příznaků je nutné vyhledat lékařskou pomoc co nejdřív. Neznamená to ale, že chronické a recidivující bolesti břicha nevyžadují návštěvu lékaře. Prvním krokem by měla být návštěva praktického lékaře,“ vysvětluje MUDr. Izabela Porubská, praktická lékařka pro dospělé a lékařka distanční péče Canadian Medical.
V oblasti spodního břicha jsou uložené velmi důležité orgány – močové ústrojí, tlusté střevo, slepé střevo, ale též např. ženské pohlavní orgány. Bolest v podbřišku u žen tak může mimo jiné značit i vážné gynekologické problémy. Nejčastěji si pak ženy, které bolest podbřišku obecně trápí více, stěžují na následující druhy či lokace bolesti:
bolest v podbřišku před a během menstruace,
bolest, píchání a tlak v podbřišku v těhotenství,
bolest v pravém podbřišku, v podbřišku na levé straně či uprostřed,
bolest v bedrech a podbřišku,
bolest ledvin a podbřišku,
bolest v kříži a podbřišku,
bolest v podbřišku po nebo během sexu.
Foto: Freepik.com
Bolest v pravém podbřišku
Bolest v podbřišku na pravé straně bývá (u žen i mužů) nejčastěji spojována se zánětem slepého střeva (akutní apendicitida). Ten typicky začíná neurčitou tupou bolestí v nadbřišku či v oblasti pupku, která sílí při pohybu, nelze nalézt úlevovou polohu a objevit se může též nevolnost či zvracení. Když se pak zánět šíří do okolí apendixu, mění se charakter bolesti – postupně se přemisťuje do pravého podbřišku a nabírá na prudkosti. Tehdy již pacient nachází úlevovou polohu – zpravidla na zádech, když jsou nohy pokrčené. Dalšími příznaky akutní apendicitidy najdete v našem staršímčlánku.
Existuje však celá řada dalších možných příčin pravostranné bolesti podbřišku – např. pravostranná renální kolika, akutní gastroenteritida (střevní chřipka) nebo projekce bolesti u akutní cholecystitidy. Bolest v pravém podbřišku doprovázená zácpou, plynatostí či průjmy pak může poukazovat na onemocnění konečníku, nádory tlustého střeva, ulcerózní kolitidu či Crohnovu chorobu, o které se podrobněji dočtete opět v našem článku.
Jednou z možných příčin bolesti v podbřišku na levé straně je levostranná renální neboli ledvinová kolika. Zde se jedná o bolest proměnlivé intenzity, která se obvykle šíří z beder do podbřišku či genitálu (či naopak). Původ má v ledvině či horních močových cestách a je způsobena obstrukcí vývodných cest močových.
Dále se může jednat o neprůchodnost střev (ileus), což je jedna z náhlých příhod břišních, která se objevuje spíše u starších pacientů, často s dlouhodobými trávicími obtížemi. Mezi hlavní příznaky zde patří ostrá bolest v podbřišku, zvracení, vzedmutí břicha a neodcházení větrů.
Dalšími stavy, které charakterizuje bolest na levé straně podbřišku, mohou být zánět střevní výchlipky (divertikulitida) nebo též ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc, které se projevují akutními bolestmi v podbřišku společně s krvavými a hlenovitými průjmy. O kolitidě se podrobněji dočtete v našem starším článku
Foto: Freepik.com
Další příčiny bolesti v podbřišku
Infekce močových cest (uretritida, cystitida) – bývá doprovázena silným nutkáním močit a bolestí či pálením v dolní části pánve. Může být přítomná změna barvy a zápachu moči. Jako vážná komplikace zánětu močových cest pak často vzniká zánět ledvin (pyelonefritida). Při akutní infekci je obvykle nutné podstoupit medikamentózní léčbu pod dohledem lékaře (většinou mimo jiné i antibiotickou terapii). Chronické a často se opakující záněty pak vyžadují komplexnější přístup v léčbě.
Menstruační bolesti – jak již bylo zmíněno, různé intenzivní bolesti v podbřišku u žen nejčastěji souvisejí s menstruačním cyklem. Nejrizikovější je pak počátek menstruace, kdy se děložní stěna stahuje, aby z těla vypudila odloučenou děložní sliznici. Bolest podbřišku v rámci cyklu může způsobit též premenstruační syndrom (PMS), přičemž u některých žen se objevuje také při nebo po ovulaci. Krvácení mimo cyklus a bolest v podbřišku pak může značit např. děložní myomy, endometriózu nebo ovariální cysty. Zevrubné informace o menstruačních bolestech jsou k nahlédnutí zde.
Dráždivý tračník – funkční onemocnění tlustého střeva, při němž se kromě bolesti břicha a podbřišku objevují též průjmy, opakované nutkání hl. na ranní stolici, nadýmání, někdy zácpa, přičemž příznaky často souvisí se stresem. Více na toto téma zde.
Dále mohou bolesti v podbřišku signalizovat či souviset s následujícími stavy a onemocněními:
psychogenní bolesti – v dnešní hektické době velmi časté. Vyskytují se při úzkostní poruše, paranoidní schizofrenii, doprovázejí těžké stresové reakce apod. K odlišení od jiné příčiny je vždy nutná návštěva lékaře a v případě vyloučení somatické příčiny může být dle stavu nutná návštěva psychologa/psychiatra.
Bolest v podbřišku v těhotenství
Mírné bolesti v podbřišku v těhotenství jsou běžné. Zpravidla se nejedná o vážný problém, vždy je však lepší případné pochybnosti konzultovat s ošetřujícím gynekologem. Nejčastěji se pak jedná o pocity související s jednotlivými etapami těhotenství.
Foto: Freepik.com
Bolest a tlak v podbřišku na začátku těhotenství – mají charakter menstruační bolesti různé intenzity (píchání, křeče) a souvisejí např. s uhnízděním vajíčka, růstem dělohy či natahováním děložních vazů. I zde je však na místě konzultovat případné nejistoty s lékařem.
Bolest v podbřišku na konci těhotenství – objevují se v podobě poslíčků (Braxton-Hicksovy kontrakce) a pohybů miminka. Dále též jako bolest vystřelující do rozkroku (bolest stydké kosti) způsobená rozvolňováním chrupavky během přípravy porodních cest. Těsně před samotným porodem pak přicházejí klasické pravidelné stahy dělohy (kontrakce).
Bolest v podbřišku a tvrdnutí bříška – zde je příčinou napínání svalů dělohy způsobené růstem dítěte. Projevuje se jako nepříjemný pocit v podbřišku s pocitem nafouknutí, cca od 18. týdne těhotenství či později (2. a 3. trimestr), a to hlavně při zvýšené námaze či v souvislosti s pohlavním stykem.
Dále mohou těhotenské bolesti podbřišku souviset s nadýmáním či např. s různými zažívacími potížemi.
TIP: Při nadýmání jsou pro těhotné vhodné léky s obsahem simetikonu, některé bylinné čaje (např. heřmánkový), případně úprava skladby jídelníčku.
Bolest břicha a podbřišku během těhotenství tedy většinou souvisí s vývojem miminka a změnami v těle. Zdůrazňujeme však, že při pochybnostech je vždy na místě konzultovat stav s lékařem. Varovnými signály pak může být horečka, krvácení, neutichající či zesilující bolest nebo např. řezání při močení.
Bolest v podbřišku u mužů
Bolesti v podbřišku sice častěji trápí ženy, ale pochopitelně se nevyhýbají ani mužům. Může zde souviset např. s následujícími stavy a onemocněními (mimo výše vyjmenovanými negynekologickými onemocněními):
zánět prostaty,
zvětšená prostata,
nádor prostaty,
zánět varlete (bolest varlat a podbřišku),
torze varlete (uskřinutí).
Bolest v podbřišku se nevyplácí ignorovat
Jak jsme již zmínili v úvodu, obecně platí, že všechny, jakkoliv podezřelé projevy související s bolestmi podbřišku, je dobré konzultovat s lékařem. Zvláště pak ty náhlé, u nichž se vyskytují např. bolesti břicha spojené s horečkou, silná a neustupující bolest, zvracení krve, známky šoku či nízkého krevního tlaku (možnost vnitřního krvácení), tmavě krvavá dehtovitá stolice či jiné podezřelé či varovné signály zmíněné v kapitolách výše.
Jednou z možných příčin bolesti podbřišku na levé straně je např. ledvinová kolika. Dále se může jednat o neprůchodnost střev, zánět střevní výchlipky (divertikulitida) či o ulcerózní kolitidu a Crohnovu chorobu, kde se mimo akutní bolesti v podbřišku objevují též krvavé a hlenovité průjmy.
Bolest v podbřišku na pravé straně bývá nejčastěji spojována se zánětem slepého střeva. Existuje ale řada dalších možných příčin jako pravostranná renální kolika, akutní gastroenteritida (střevní chřipka) nebo projekce bolesti u akutní cholecystitidy. Bolest v pravém podbřišku spolu se zácpou, plynatostí či průjmy pak může značit onemocnění konečníku, nádory tlustého střeva, ulcerózní kolitidu či Crohnovu chorobu.
Mírné bolesti podbřišku k těhotenství patří. Nejčastěji se pak jedná o pocity související s etapami těhotenství, vývojem miminka, změnami v těle, případně s nadýmáním či zažívacími potížemi. Při jakýchkoliv pochybnostech je však vždy na místě konzultovat stav s ošetřujícím gynekologem. Varovnými signály může být horečka, krvácení, neutichající či zesilující bolest nebo řezání při močení.
Vegetariánský či veganský způsob stravování přináší tělu řadu výhod – má však i svá úskalí. Jídelníček postavený především na rostlinných produktech sice může pozitivně účinkovat na zdraví, zároveň ale může znamenat i některá potenciální zdravotní rizika. Aby tělo správně fungovalo, je důležité zajistit mu přísun všech důležitých látek. Které vitamíny tělu scházejí a co z jídelníčku naopak vynechat spolehlivě určí třeba laboratorní vyšetření.
Co je fibrilace síní, koho ohrožuje, zda se jí dá předcházet, nebo jak se léčí vysvětluje MUDr. Lucia Barčiaková, kardioložka z EUC Kliniky Praha – Šustova.
Absolvovat onkologickou léčbu bez nutnosti hospitalizace, a navíc v moderním a klidném prostředí, mohou od 3. července pacienti EUC Kliniky Plzeň. Nově otevřené Centrum klinické onkologie v Přešticích se bude zaměřovat na léčbu chemoterapií či hormonální terapií. Sloužit bude také jako poradna. Brzy poskytne možnost preventivního vyšetření i samoplátcům.
Mezi nejčastější letní potíže patří ty způsobené slunečními paprsky – úpal nebo úžeh. Mnoho z nás se mylně domnívá, že se jedná o stejné onemocnění. Není tomu tak – oba stavy se liší ve svých projevech i následcích. Oba jsou však zároveň velmi závažné, a rozhodně není radno je podceňovat. Pokud se totiž onemocnění neřeší včas, může dojít například k poškození mozku i dalších orgánů. V případě příznaků úpalu nebo úžehu je proto třeba ihned zahájit první pomoc. Co ale dělat, pokud lékař není nikde poblíž?
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.