Opar – příznaky a léčba

03. května 2021

Opar – příznaky a léčba

Opar neboli herpes je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem, jehož nositelem a přenašečem je člověk. Přičemž osoby se silnou imunitou mohou vir přenášet i bez toho, aby se u nich infekce jakkoliv projevila. V článku se dočtete o příčinách, jednotlivých typech oparů a možnostech jejich léčby.

Virus herpes simplex patří mezi běžné lidské patogeny. Je pro něj charakteristické, že onemocnění se po nákaze nemusí projevit hned...

Co způsobuje opary a jak se nemoc přenáší

Za opary stojí herpes virus vyskytující se v mnoha formách. Nejvýznamnější z nich jsou herpes simplex virus a varicella zoster virus. Herpes simplex virus má další 2 poddruhy, a to HSV-1 a HSV-2. HSV-1 se zpravidla projevuje v oblasti a okolí úst a nosu. Přenáší se kapénkami, tzn. zejména slinami a přímým kontaktem s nakaženým. Virus HSV-2 se projevuje v oblasti genitálií a přenáší se sexuální cestou nebo z matky na novorozence.

Do skupiny herpetických virů patří také varicella zoster virus, který způsobuje pásový opar a plané neštovice, dále virus EBV (Epstein-Barrové virus) zodpovědný za infekční mononukleózu, a z dalších virů např. cytomegalovirus.

„Virus herpes simplex patří mezi běžné lidské patogeny. Je pro něj charakteristické, že onemocnění se po nákaze nemusí projevit hned, virus dokáže spočívat v tzv. latentní fázi. K jeho reaktivaci poté dochází typicky u jedinců s oslabenou imunitou,“ vysvětluje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Herpetická onemocnění způsobená HSV-1 a HSV-2

HSV-1 a HSV-2 jsou běžné lidské patogeny způsobující bolestivé a často se opakující onemocnění. Průběh je obvykle mírný, ale projevy mohou být rozdílné, jelikož závisí na mnoha faktorech – nejdůležitější je stav imunitního systému. Infekce tak může probíhat v mírnější podobě jako opar na rtu (herpes labialis) nebo genitální opar (herpes genitalis), ale také jako život ohrožující herpetická encefalitida.

Je třeba dbát zvýšené pozornosti u dětí a imunosuprimovaných pacientů (pacienti se sníženou imunitou), u nichž mohou infekce oka či mozku způsobit závažné komplikace, dokonce i smrt. V současnosti neexistuje efektivní očkovací látka proti infekci HSV-1 či HSV-2. Virus může být původcem následujících infekčních onemocnění:

Opary v oku – jsou způsobeny převážně HSV-1, který se do oka dostane manuálně během nachlazení, případně již během primární infekce v dětství. Mohou se projevovat jako konjunktivitida nebo keratokonjunktivitida. Neléčené oční infekce mohou vést až ke ztrátě zraku.

Opary na genitálu – tyto infekce se nejčastěji objevují u sexuálně aktivních jedinců a u žen mívají závažnější průběh než u mužů. Časté jsou také sekundární mykotické či bakteriální infekce.

Novorozenecké opary – neboli adnátní HSV infekce postihují zejména novorozence matek s genitálním oparem

Infekce CNS – HSV mohou způsobovat také encefalitidu a meningitidu.

 

Onemocnění herpes viry se nejčastěji projevuje jako opar na rtu. Foto: cottonbro, Pexels

Opar na rtu a jeho léčba

Onemocnění způsobené herpes simplex virem se nejčastěji projevuje na rtech a okolí jako opar čili herpes labialis. Bezpříznakové období od nákazy či aktivace viru může být 2 až 5 dní. V 1. fázi oparu se objeví brnění na rtu, pálení a teplo. Pak postižené místo otéká, rudne a může se přidat i horečka. Raritně se opar projevuje i v nose, oku, na dásních nebo vnitřní straně tváří. V takových případech je vhodné vyhledat lékaře. Běžný opar na rtu lze léčit několika následujícími způsoby.

 

Mast na opary v raném stádiu – už při počátečních projevech je vhodné sáhnout po krému či masti s obsahem virostatika, např. Herpesin nebo Vectavir. Místo je třeba mazat každé 4 hodiny množstvím krému, které se hned vstřebá.
Mast na pokročilý opar – v pokročilé fázi onemocnění může pomoci Zovirax Duo (kombinuje virostatikum s protizánětlivým hydrocortisonem). Vhodné jsou také přípravky s obsahem zinku (např. Miraclean) nebo kosmetika s obsahem konopí (Cannaderm serum).
Náplast na opary náplasti na opary nebo filmogel fungují na principu vlhkého hojení. Odvádějí přebytečnou vlhkost a vytvářejí vhodné prostředí pro hojení. Brání tak propuknutí výsevu, případně urychlují hojení puchýřků.

 

Pokud se opar na rtu nijak neléčí, doba setrvání a hojení oparu se prodlužuje. Neošetřené puchýřky po hodinách až dnech postupně schnou a na rtu se vytváří strup, který může opakovaně praskat a krvácet. Tehdy je na místě sáhnout např. po Hemagelu, kalciové masti nebo Bepanthenu. Pokud opar nezmizí do 2 týdnů, je vhodné navštívit lékaře.

Co na opar na rtu – prevence a babské rady

Pro osoby trpící na časté opakování oparů či pro urychlení léčby je vhodná podpora imunitního systému. Důležitý je dostatek vitamínů C, D, B12, B6, zinku a selenu, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

K dlouhodobému užívání se hodí také některé bylinné preparáty s obsahem třapatky (echinacea), která podporuje přirozený obranný systém těla. Pro prevenci je však nejdůležitější klid a dostatečný odpočinek.

Třapatka (echinacea) má blahodárný vliv na imunitní systém, a bojuje tak i proti oparům. Foto: amy lynn grover, Unsplash

Pokud se opary objevují častěji, může být na vině i zvýšený příjem potravin s obsahem argininu – ořechy, čokoláda, pšenice, ječmen, oves, kukuřice a růžičková kapusta. Je vhodné se vyhnout také doplňkům stravy s obsahem L-argininu, které se užívají ke zvyšování svalové hmoty a podpory plodnosti a erekce u mužů.

Jak poznat genitální opar

Genitální opar (opar na penisu, vaginální opar) je vysoce infekční onemocnění. Přenos probíhá pohlavním stykem a kontaktem s postiženou sliznicí (genitál, ústa). Stoprocentní ochranou před přenosem genitálního oparu není ani prezervativ.

Infekce se zkraje projevuje pálením, svěděním a zarudnutím sliznice v oblasti genitálu, konečníku a vnitřních stehen. Po několika hodinách se vytvoří puchýřky a bolestivé vřídky. Dále se mohou objevit doprovodné příznaky jako únava, malátnost, teplota a zduřelé uzliny.

Inkubační doba je přibližně 2 až 20 dnů, místní příznaky přibližně po 2 týdnech odezní. Virus však latentně infikuje nervová zakončení, může se znovu reaktivovat a po nervech se dostat zpět na původní místo, kde znovu vyvolá genitální opar.

Léčba genitálního oparu

Pro správnou a efektivní léčbu je nezbytné navštívit lékaře, který předepíše antivirotika v tabletách. Podpořit léčbu mohou také lokální krémy s obsahem virostatika, ovšem samostatně nejsou dostatečně účinné. Včasná aplikace léků zkrátí dobu výsevu, zabrání zhoršení stavu oparu a dalšímu šíření puchýřků, nevyloučí však návrat a propuknutí infekce v budoucnosti. Léčbu musí absolvovat oba (všichni) sexuální partneři. Na lokální ošetření jsou vhodné kosmetické přípravky se zinkem jako Imazol krémpasta či Sudocrem. Zinek puchýřky vysouší, zklidňuje pokožku a mírní svědění a pálení.

TIP: O pásovém oparu, který způsobuje varicella zoster virus, se detailně dočtete v našem starším článku.

Nepodceňujte včasnou léčbu oparu

Existuje mnoho druhů oparů, které mohou probíhat v lehčí verzi jako herpes labialis nebo herpes genitalis, ale také jako závažná herpetická encefalitida. V případě genitálního oparu je vždy nutné léčbu řešit s lékařem, stejně tak při komplikovanějším průběhu jiné herpetické infekce či při pásovém oparu.

V případě jakýchkoliv potíží se můžete obrátit také na odborníky z kliniky EUC. Opar je také jedno z témat, které s našimi lékaři můžete konzultovat online:

Lékař online 24/7     

Praktičtí lékaři EUC

Související články