Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Opar – příznaky a léčba

19. listopadu 2020

Opar – příznaky a léčba

Vysoce nakažlivé virové onemocnění projevující se ve formě puchýřků na rtu. Přenáší se přímým kontaktem nebo vzduchem ve formě kapének. Jakmile se virus jednou usadí v těle, nelze se ho zcela zbavit a vznik oparů se pak opakuje po celý život, zejména při oslabení organismu (nemoc, únava, stres).

Příznaky onemocnění

Opar prochází několika fázemi v horizontu 7–10 dnů. Nejprve se projevuje svěděním, brněním či pálením v postiženém místě. To následně zrudne a vytvoří se puchýřky plnící se vodou. Puchýřky často splývají. Poté puchýřek praskne, vyschne a dojde k vytvoření strupu. Většinou se opar objeví na rtu, ale ojediněle může být i v okolí úst, na nose, bradě.

 

Léčba

Na léčbu oparu se využívají antivirové masti, případně tablety. Nejúčinněji fungují, začne-li se s léčbou hned při prvních příznacích. Proces uzdravování lze podpořit také úpravou životosprávy a dostatkem spánku. Z potravin působí pozitivně pivovarské kvasnice, hnědá rýže, cibule, česnek a celkově ovoce a zelenina. Proti znovuobjevení oparu pomáhá dostatečný příjem vitamínů B12 a C a zinku.

Léčbu zvládnete obvykle i bez návštěvy lékaře. Pokud je však postižena větší část rtu či oba rty nebo se váš celkový zdravotní stav zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc. Konzultaci vám snadno poskytnou i naši lékaři online.

 

Rizika neléčení oparu

Pokud se opar neléčí, může dojít k jeho rozšíření a prodloužení doby hojení. Vzhledem k vysoké infekčnosti navíc můžete snadno nakazit své blízké.

 

Obvyklá medikace

Nejčastěji se využívají antivirové masti dostupné i bez lékařského předpisu. Léčbu můžete podpořit také doplněním vitamínů B12 a C či zinku. Při závažnějším průběhu vám lékař předepíše antivirotika v tabletách.

Trápí vás opar? Svůj problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články