Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Příušnice – příznaky, léčba a prevence

14. března 2021

Příušnice – příznaky, léčba a prevence

Příušnice (parotitis epidemica, parotitida) jsou akutní virové onemocnění typické pro děti a adolescenty. Objevují se ale také u dospělých a mohou být doprovázené nepříjemnými komplikacemi. Mezi nejtypičtější projevy této nemoci patří bolestivé otoky příušních slinných žláz.

Původ, nakažlivost a přenos příušnic

Příušnice jsou vysoce nakažlivá nemoc. Jde o virové onemocnění s otokem slinných žláz a možným postižením centrálního nervového systému (meningitida), slinivky břišní, varlat, případně vaječníků. Původcem příušnic je RNA virus za skupiny paramyxovirů, který se šíří vzduchem (kapénková infekce).

Infikovaný jedinec je nakažlivý cca 3 dny před propuknutím nemoci a maximálně 9 dní po jejím začátku. Virus se množí v nosohltanu, odkud se šíří lymfou do uzlin, dále se pak rozvíjí viremie. Inkubační doba příušnic je 14 až 21 dní a prodělání nemoci zajišťuje celoživotní imunitu.

Dítě s příušnicemi (otok příušních slinných žláz). Foto: CDC/NIP/Barbara Rice, Wikimedia Commons

Průběh a příznaky příušnic

Prvními příznaky příušnic jsou obvykle malátnost, zvýšená teplota (subfebrilie) a pocit napětí v oblasti příušních slinných žláz (parotid), které se asymetricky zvětšují. Posléze se přidávají bolesti při otevírání úst, případně i v oblasti podčelistní a podjazykové, jelikož mohou být postižené také podčelistní a podjazykové slinné žlázy. Mezi příznaky tedy mohou patřit:

 • malátnost a zvýšená teplota nebo horečka,
 • bolesti svalů a kloubů,
 • bolestivé otoky v oblasti příušních slinných žláz,
 • odstávající ušní lalůčky,
 • bolesti při kousání,
 • zarudnutí vývodu slinné žlázy.

Otok obvykle trvá 3 až 7 dní, ovšem zhruba u třetiny nemocných se infekce nemusí nijak projevit (bezpříznakový průběh). Příušnice mohou být také zkomplikované např. zánětem varlat, slinivky nebo mozkomíšních blan (více níže).

Porovnání fotografií před a po nákaze příušnicemi. Foto: Yeanold Viskersenn, Wikimedia Commons

Porovnání fotografií před a po nákaze příušnicemi. Foto: Yeanold Viskersenn, Wikimedia Commons

Možné komplikace příušnic

 • Septická meningitida – je nejčastější komplikací u dětí. Průběh je většinou mírný, až v 70 % případů probíhá nepozorovaně. Mezi hlavní příznaky patří zvýšená teplota, bolest hlavy, nauzea (pocit na zvracení), zvracení, %ADznaky"meningeální příznaky, velmi vzácně se může rozvinout porucha sluchu. Pozor, postižení CNS se může objevit i před zduřením příušních slinných žláz.

 • Meningoencefalitida – jde o zánět mozkové tkáně a přilehlých struktur. Mezi příznaky zde řadíme malátnost, zvracení a další neurologické poruchy.

 • Pankreatitida – čili zánět pankreatu (slinivky břišní), který se může šířit do okolních tkání a dalších orgánů. Projevuje se často nespecificky, a to zejména bolestmi břicha, zvracením, někdy průjmem.

 • Orchitida (zánět varlat) – zde může jít o jednostranný nebo oboustranný zánět. Také se může objevit epididymitida, což je zánětlivé postižení nadvarlete. Tyto komplikace nejčastěji postihují mladé muže a adolescenty, vzácněji se objevují u dětí do 15 let. Příznakem bývá bolest, otok a zarudnutí kůže šourku nad zvětšeným varletem a stoupající teplota. Zhruba u 13 % případů mohou takové komplikace vést ke snížení plodnosti, vzácně pak až ke sterilitě (neplodnost).

 • Další komplikace – poruchy sluchu, dále různé oční komplikace, paréza neboli obrna lícního nervu, nefritida (zánět ledvin), záněty štítné žlázy, myokarditida (zánět srdečního svalu) nebo artritida (zánět kloubů).

Léčba příušnic

Aplikuje se léčba symptomatická, tedy cílící na zmírnění otoku příušních slinných žláz. Pomáhají zde vlažné obklady, přísun chuťově neutrálních tekutin a klid na lůžku. Z léků se podávají antipyretika (ibuprofen, paracetamol a jiné). Lék určený specificky proti viru parotitidy není k dispozici.

V případě komplikace nemoci ve formě zánětu slinivky břišní (pankreatitida) je nutné dodržovat dietu (obvykle shodná s tzv. žlučníkovou dietou). Při zánětu varlat (orchitida) se aplikují chladné obklady a podávají se glukokortikoidy (léky tlumící zánětlivou reakci). Léčba běžně trvá 5 až 14 dní.

TIP: Od bolesti v krku může ulevit kloktání heřmánku, na teplotu pomáhá čaj z květů černého bezu nebo lípy. Po nezbytné konzultaci s lékařem mohou pomoci i specifická homeopatika.

Na bolesti krku pomáhá odvar z květů lípy. Foto: Jenő Szabó, Pixabay

Očkování jako prevence příušnic

Vzhledem k vysoké nakažlivosti příušnic je nejúčinnější ochranou očkování. To je u nás zařazené do pravidelného očkování dětí, formou kombinované vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Od roku 2018 se první dávka podává mezi 13. a 18. měsícem věku, druhá dávka pak mezi 5. a 6. rokem života.

Očkování nechrání stoprocentně, ale případný průběh nemoci u očkovaných je lehčí. S ohledem na fakt, že v současných epidemiích bývají nejčastěji zasaženi adolescenti a mladí dospělí, kteří byli očkovaní před více než 15 lety, je možné v určitých případech zvážit i očkování dospělého jedince.

Příušnice v těhotenství

Pokud příušnicemi onemocní těhotná žena, nepovažuje se takové onemocnění za kritické. Je však nezbytné informovat o něm svého gynekologa a řídit se doporučeným postupem. Z toho vyplývá, že není nutné podstoupit před těhotenstvím očkování.

Pokud žena příušnice už dříve prodělala, nehrozí jí žádné nebezpečí. Pokud je dosud neprodělala, měla by se pochopitelně vyvarovat styku s nakaženou osobou.

Příušnice v kostce

Příušnice jsou vysoce nakažlivý zánět slinných žláz, který může být zkomplikovaný podrážděním slinivky, zánětem varlat nebo např. meningitidou. Mezi nejvýraznější příznaky příušnic patří bolestivé otoky parotid (příušních slinných žláz), ovšem někdy může být průběh nemoci bezpříznakový. Nejúčinnější prevencí příušnic je očkování, které proti nemoci sice nechrání zcela, ale zmírňuje její případný průběh. Buďte ostražití a při podezření na příušnice u sebe nebo svých dětí neváhejte vyhledat lékaře,“ upozorňuje MUDr. Marek Dvořák, praktický lékař pro dospělé, který působí také ve službě Lékař online 24/7

Máte příznaky příušnic? Můžete se obrátit na některého z odborníků ze sítě EUC:

Praktičtí lékaři EUC

 

 

Související články