Rakovina slinivky břišní patří k nejagresivnějším nádorovým onemocněním s nejhorší prognózou, tj. s zhruba 95% úmrtností. V raných stádiích totiž bývá obtížně odhalitelná a z primárního tumoru velmi rychle metastazuje. V ČR je ročně diagnostikováno cca 2 300 nových případů, přičemž přes 50 % z nich tvoří muži. V článku najdete popis nemoci, jejích příznaků, shrnutí rizikových faktorů a informace o možnostech současné léčby.
Kde je slinivka a jaké má funkce?
Slinivka břišní (pankreas) je žláza v břišní dutině mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, střeva a další orgány. Leží v blízkosti hlavních tepen a žil v břiše, měří cca 15 cm, tvar listu tvoří 3 části – nejširší je hlava, střední tělo a nejužší ocas.
Slinivka hraje zásadní roli v procesu trávení a metabolické přeměny. Produkuje nejen pankreatické šťávy s enzymy pro rozkládání potravy ve střevě, ale také důležité hormony, které plynou do krevního oběhu a pomáhají tělu využít či uchovat energii získanou z potravy.
Nejznámější z těchto hormonů je inzulín. Ten pomáhá regulovat množství cukru v krvi, tudíž zodpovídá za přísun glukózy z krve do buněk. Trávicí enzymy a hormony produkované ve slinivce putují ze slinivky do dvanáctníku pankreatickým vývodem. Část slinivky produkující hormony se nazývá endokrinní slinivka, část produkující trávicí enzymy exokrinní slinivka.
Slinivka hraje zásadní roli v procesu trávení a metabolické přeměny.
Popis a prognóza rakoviny slinivky břišní
Rakovina slinivky patří mezi nejzhoubnější nádory zažívacího ústrojí – je 2. nejčastějším nádorem trávicí trubice po nádoru tlustého střeva, 4. nejčastější příčinou úmrtí nemocných se zhoubnými nádory a její výskyt stále stoupá. Mívá rychlý průběh a častěji se objevuje u mužů. Průměrný věk diagnózy je zde 71 let u mužů a 75 let u žen. Rakovina slinivky u mladých lidí je spíše vzácnější,říká MUDr. Lenka Bambasová, klinický onkolog z EUC Kliniky České Budějovice.
Přes veškeré pokroky moderní medicíny je prognóza rakoviny slinivky velmi špatná a průměrná doba přežití od stanovení diagnózy dosahuje jen 8 měsíců. Velmi častým důvodem úmrtí je zde pozdní stanovení diagnózy – 90 % nádorů bývá odhaleno v již pokročilém stadiu, tedy s velmi omezenými možnostmi léčby.
Radikální operace pro skutečné vyléčení je přitom možná jen u 2 až 5 % nemocných a onkologická léčba (radioterapie, ozařování a chemoterapie, léčba cytostatiky) nepřinesla dosud významně delší přežívání nemocných. Lékaři rozlišují tyto 2 typy nádorů:
Exokrinní nádory – cca 95 % nádorů vzniká v exokrinní epiteliální tkáni slinivky (s vývodem na povrch), konkrétně v kanálcích, jimiž prochází pankreatické šťávy. Asi v 80 % případů se jedná o nejagresivnější typ karcinomu slinivky, tzv. duktální adenokarcinom.
Neuroendokrinní nádory – tvoří 1 % ze všech rakovin pankreatu. Mohou být zhoubné i nezhoubné, což lékaři často zjišťují až tehdy, kdy se nádor již rozšířil mimo slinivku. Nádory se tedy mohou tvořit též v endokrinní slinivce, jsou však vzácnější a mívají méně agresivní průběh.
Stadia rakoviny slinivky
Stadium 0 – postižena je 1 vrstva buněk slinivky, nádor se nešíří.
Stadium 1A – nádor je velký do 2 cm, nešíří se.
Stadium 1B – nádor je větší než 2 cm, nešíří se.
Stadium 2A – nádor prorůstá ze slinivky, zatím nezasáhl uzliny, tepny a žíly.
Stadium 2B – nádor prorůstá ven, šíří se do uzlin, ale nezasáhl tepny a žíly.
Stadium 3 – nádor se šíří do uzlin, tepen i žil, ale nemetastazuje.
Stadium 4 – terminální stadium, nádor tvoří metastáze i ve vzdálených částech těla.
Foto: Unsplash.com
Rakoviny slinivky – příznaky
Rakovina slinivky se těžko diagnostikuje i léčí, jelikož karcinom pankreatu nemá v raných stadiích takřka žádné či velmi nespecifické příznaky. Umístění nádoru bývá navíc špatně přístupné, skryté za okolními orgány. Tvorba drobných metastáz přitom následuje rychle po vytvoření primárního nádoru, proto lékaři onemocnění většinou objeví pozdě.
Symptomy bývají patrnější až v rozvinuté fázi nemoci, kdy se nádor šíří do dalších orgánů. Projevy často závisí na umístění nádoru ve slinivce – rakovina těla a ocasu slinivky souvisí se ztrátou hmotnosti, bolestmi žaludku a zad. Rakovina hlavy slinivky je spojená s větším množstvím příznaků. Mezi příznaky onemocnění, od počátečních po pokročilá stadia, tedy mohou patřit:
Příznaky výše sice svědčí o pravděpodobném lokálním šíření nádoru, nemusí však nutně znamenat, že již nádor metastazuje. Metastázy se pak nejčastěji objevují v játrech, plicích, pobřišnici a retroperitoneu (prostor mezi břišní dutinou, páteří a zádovými svaly).
Příčiny rakoviny slinivky
Rakovina pankreatu obecně vzniká, začnou-li buňky tohoto orgánu nekontrolovaně růst, dělit se a šířit se do okolních tkání, čímž dochází ke vzniku zhoubného nádoru. Přesná příčina vzniku není dosud známa, výzkumy však ukazují, že negativní vliv zde mohou mít jisté rizikové faktory.
Vnější rizikové faktory
Věk – pravděpodobnost vzniku stoupá s věkem (cca nad 65 let).
Pohlaví – častější výskyt je zaznamenán u mužů.
Kouření – u kuřáků existuje až 3x větší pravděpodobnost vzniku.
Alkohol – potvrzen jako nepřímý rizikový faktor.
Dietetické faktory – rizikový je zde vysoký příjem masa, cholesterolu, smažených pokrmů, negativně působí též obezita.
Vnitřní faktory
Chronický zánět slinivky – nese s sebou až 16x vyšší riziko vzniku, zejména v kombinaci s kouřením.
Dědičnost – riziko vzniku stoupá u pacientů s rodinným výskytem rakoviny slinivky, ale též nádorů prsu, kůže a tlustého střeva. Proto je nezbytné sledování těchto pacientů odborníky ve specializovaném centru.
Mezi jiné rizikové faktory dále patří především stav po gastrektomii (odstranění žaludku), cholelithiáza či cholecystektomie.
Foto: Unsplash.com
Diagnostika rakoviny slinivky
Lékař nejprve zkoumá pacientovu rodinnou a osobní anamnézu, pak provede celkové vyšetření a laboratorní testy. Dle nálezu pak doporučí některé z následujících metod:
endoskopická ultrasonografie (EUS) – ultrazvuková sonda je zasunuta do různé hloubky dutých orgánů, čímž lze získat ultrazvukový obraz zevnitř těla;
CT břicha – hloubkové rentgenové vyšetření na počítačovém tomografu;
ERCP – zavedení optické sondy přes ústa, jícen a žaludek do horní části tenkého střeva a znázornění žlučových a pankreatických kanálků kontrastní látkou;
biopsie – odběr části tkáně na histologické vyšetření;
molekulární diagnostika – umožňuje komplexní vyšetření vlastností nádorového onemocnění a pomáhá předvídat odpovědi nádorů na léčbu a případnou individualizaci léčby.
Léčba rakoviny slinivky
Léčbu je nutno přizpůsobit pacientovi. Způsob pak obecně závisí na velikosti nádoru, stadiu onemocnění, celkovém stavu pacienta a přidružených chorobách.
V současnosti lze rakovinu slinivky zcela vyléčitjen chirurgicky, operace je však možná jen v časném stadiu. Před či po operaci zpravidla následuje adjuvantní chemoterapie či radioterapie snižující riziko návratu nemoci.
Většinou je však rakovina diagnostikováno v pokročilé fázi, kdy již nádor operačně odstranit nelze. Tehdy je onemocnění nevyléčitelné (viz 4. stadium výše) – dle celkového stavu pacienta lze indikovat paliativní léčbu pro prodloužení přežití.
Operace – lze provést u cca pětiny pacientů. Nádor musí být včas odhalen, velmi malý a nerozšířený mimo slinivku. Chirurgický zákrok je zde navíc nesmírně komplikovaný a záleží i na umístění nádoru. Odstraňuje se zasažená část slinivky, případně celý orgán. Zůstanou-li však v těle, byť jen mikroskopické, nádorové buňky, nemoc se vrací. Existují různé druhy operací – distální pankreatektomie, totální pankreatektomie a Whippleho operace.
Radioterapie a chemoterapie – běžně se k nim přistupuje společně s operací. Ačkoliv je nádor vůči těmto metodám celkem odolný, mohou prodloužit pacientův život a snížit riziko návratu nemoci.
Biologická léčba – útočí na specifické části zhoubných nádorových buněk, brání jejich množení, růstu a následnému metastazování. Oproti chemoterapii a radioterapii má o dost méně nežádoucích účinků.
Paliativní léčba – indikuje se ve 4. nevyléčitelné fázi rakoviny slinivky. Umí chemoterapií zpomalit růst nádoru, s cílem zlepšit kvalitu života nemocného a zachovat jeho důstojnost. Mírní bolesti, avšak dožití prodlužuje většinou jen o pár měsíců. Bez této léčby se nemocní dožívají 3 až 8 měsíců po odhalení nemoci.
Doplňující léky – součástí léčby jsou i léky k tišení bolesti a prodloužení dožití, pokud již onemocnění nelze vyléčit. Jde o opioidní analgetika a antidepresiva při depresi, která je v pozdějších fázích nemoci častá. Dále se pacientům dodávají enzymy a hormony, které již slinivka neprodukuje, a také může být zaveden stent žlučovodu zmírňující ztrátu chuti k jídlu, svědění a žloutenkové projevy.
Foto: Unsplash.com
Naděje v léčbě a diagnostice rakoviny slinivky
V roce 2021 se objevily nové možnosti léčby tzv. PARP inhibitory, které lze využít u případů, kde sehrávají roli geny BRCA.
Objevena byla také nová metoda umožňující včasnou diagnostiku rakoviny slinivky. Pomocí analýzy tuků v krevním séru pacienta ji lze rozpoznat již v časném stádiu nemoci a pravděpodobně také v raných bezpříznakových stádiích. Nová metoda vychází z tekuté biopsie – z odběru tělních tekutin a následné analýzy pomocí hmotnostní spektrometrie. Výhodou je zde minimální zátěž pro pacienta a dostatečně vysoká citlivost a přesnost.
Riziko onemocnění tímto či jiným typem rakoviny pochopitelně snižuje kvalitní životospráva, dostatek pohybu a udržování optimální tělesné váhy.
Prevence rakoviny slinivky
Riziko onemocnění tímto či jiným typem rakoviny pochopitelně snižuje kvalitní životospráva, dostatek pohybu a udržování optimální tělesné váhy. Jak již padlo, pro slinivku je naopak škodlivé kouření, nadměrné pití alkoholu a nevhodné stravování vedoucí k obezitě. Vznik nemoci negativně ovlivňuje i dlouhodobý stres a chemická zátěž.
Kdy zajít k lékaři?
Navštívit lékaře v okamžiku, kdy se již projeví příznaky, zde nestačí – na účinnou léčbu bývá pozdě, jelikož nádor již napadá další části těla. Pokud se u vás v rodině vyskytují příbuzní s nádorovým onemocněním, rozhodně konzultujte svou situaci s lékařem. Pravidelná vyšetření jsou velmi užitečná a brzké odhalení nádoru dokáže minimálně prodloužit dobu přežití.
Slinivka břišní je žláza v břišní dutině mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, střeva a další orgány. Leží blízko hlavních tepen a žil v břiše a hraje důležitou roli v procesu trávení a metabolické přeměny. Produkuje pankreatické šťávy s enzymy pro rozklad potravy ve střevě (exokrinní slinivka) a důležité hormony (např. inzulín), které pomáhají tělu využít či uchovat energii z potravy (endokrinní slinivka).
Rakovina slinivky nemá v raných stádiích takřka žádné příznaky. Symptomy bývají patrnější, až když se nádor šíří do okolí. Často také závisí na umístění nádoru ve slinivce. Souhrnně mezi příznaky mohou patřit bolesti zad (bederní oblast) a břicha, ikterus, nevolnost, zvracení, hubnutí, nechutenství, slabost, mastné průjmy, tmavá moč, zvýšený cukr, svědění, záněty žil či deprese.
Přes veškeré pokroky moderní medicíny je prognóza rakoviny slinivky břišní velmi špatná – 95% úmrtnost a průměrná doba přežití od diagnózy 8 měsíců. Velmi častým důvodem úmrtí bývá pozdní stanovení diagnózy, jelikož 90 % nádorů je odhaleno v již pokročilém stadiu, tedy s velmi omezenými možnostmi léčby.
I have to admit that before joing EUC PLS, I knew the area of occupational medical services only in the context of the mandatory examinations that my employer required me to undergo from time to time. I was surprised by the degree of sophistication of this system in which companies take on even providers such as us.
The EUC healthcare group has opened a new Chronic Wound Healing Centre in Prague’s Jižní Město district. In total, there are now five such centres in the Czech Republic. These are specialised facilities based on interdisciplinary cooperation between surgeons, diabetologists, general practitioners, dermatovenerologists and internists. The benefit of this consists in comprehensive patient care and a personal approach. Patients from EUC clinics and from other medical facilities can visit the new centre from 23 March 2023.
Přiznám se, že před nástupem do EUC PLS jsem oblast pracovnělékařských služeb znala jen zběžně jako povinné prohlídky, kam mě jednou za čas vyslal zaměstnavatel. Jak je to propracovaný systém, na který si firmy berou dokonce poskytovatele jako jsme my, pro mě bylo překvapením.
Zdravotnická skupina EUC otevřela v Praze na Jižním Městě nové Centrum hojení chronických ran. Celkově jde již o páté zařízení tohoto typu v rámci republiky. Jedná se o specializované pracoviště, které je založené na mezioborové spolupráci chirurgů, diabetologů, všeobecných praktických lékařů, dermatovenerologů a internistů. Výhodou je komplexní léčebná péče o pacienta a osobní přístup. Centrum mohou od 23. 3. 2023 navštívit jak pacienti z EUC klinik, tak i z ostatních zdravotnických zařízení.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.