Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Stafylokoky – příznaky, přenos a léčba

05. července 2021

Stafylokoky – příznaky, přenos a léčba

Stafylokoky (rod Staphylococcus) jsou grampozitivní bakterie, které se běžně vyskytují na pokožce či sliznicích zdravých jedinců, aniž by působily problémy. Pokud však u člověka dojde k oslabení organismu, může být příčinou různých infekcí – od zánětů s mírným průběhem po život ohrožující komplikace. V článku se dočtete, jak se tato zákeřná bakterie projevuje, přenáší, jaké škody může napáchat a jak probíhá léčba.

Přenos bakterie zlatého stafylokoka může probíhat přímým kontaktem s kůží přenašeče, případně nepřímo, a to kontaktem s předmětem, kterého se přenašeč dotýkal.

Kdy a kde zlaté stafylokoky útočí

Z klinického hlediska jsou nejvýznamnější 2 druhy stafylokoka, a to Staphylococcus aureus (tedy zlatý stafylokok, případně stafylokok aureus, lidově zvaný „zlaťák“) a Staphylococcus epidermidis, běžný na kůži. Mezi méně významné patří S. intermedius či S. haemolyticus.

Pokud tělo napadne bakterie zlatého stafylokoka, záleží zejména na odolnosti organismu a místě napadení. Je-li organismus oslaben, zlatý stafylokok může v těle způsobit různé infekční hnisavé procesy, a to na kůži, ale i na sliznicích, vnitřních orgánech a může též zapříčinit sepsi (lidově „otravu krve“). V případě závažnějších komplikací může způsobit i trvalé poškození srdce, ledvin, jater, střev a mozku, přičemž nejtěžší případy mohou dokonce končit smrtí.

Příznaky infekce způsobené zlatým stafylokokem

Zlatý stafylokok může způsobit mnoho různých infekcí a vážných onemocnění, projevy mohou být rozmanité. Jedná se vždy o kombinaci napadeného orgánu či tkáně a intenzity napadení. Mezi hlavní příznaky infekce zlatým stafylokokem mohou patřit:

  • kožní infekce a hnisavá ložiska na kůži;
  • abscesy neboli zánětlivé dutiny v těle;
  • rýma, bolest v krku či horečka;
  • bolesti břicha, průjem či zvracení;
  • dlouhodobé oslabení imunitního systému;
  • mdloby a výpadky vědomí;
  • komplikované hojení po operacích;
  • sepse neboli celkový zánět v těle.

Jak se zlatý stafylokok přenáší

Bakterie zlatého stafylokoka se běžně vyskytuje až u poloviny populace bez klinických příznaků. Nejčastěji je kultivován z krku, z kůže nebo z nosu zdravých jedinců. Není zcela jasné, proč infekce někdy probíhá a jindy se jedná o „spolužití“ člověka a zlatého stafylokoka zcela bez klinických příznaků.

Přenos bakterie zlatého stafylokoka může probíhat přímým kontaktem s kůží přenašeče, případně nepřímo, a to kontaktem s předmětem, kterého se přenašeč dotýkal. Ovšem lékaři dnes zcela nevylučují ani možnost přenosu vzduchem. Mezi faktory zvyšující možnost nákazy patří oslabená imunita a nedostatečná hygiena. Existuje i vysoce nebezpečný druh MRSA (na meticilin rezistentní Staphylococcus aureus), který je rozšířen v nemocnicích a vznikl selekčním tlakem dlouhodobě podávaných antibiotik,“ říká MUDr. Jaroslav Kalina, praktický lékař EUC PLS.

Zlatý stafylokok se na kůži projevuje infekcí, která se těžko hojí. Foto: Anna Nekrashevich, Pexels

Jaká onemocnění může zlatý stafylokok způsobit

Onemocnění se může projevit namnožením zlatého stafylokoka v krku, v nose, na kůži, na obličeji, v oku, v uchu, na vnitřních orgánech a výjimkou není ani zlatý stafylokok v pochvě. Mezi infekce, které tato bakterie způsobuje, patří následující:

Další hrozbou je stafylokoková meningitida, která vzniká přenosem bakterií do organismu krví z hnisavých ložisek na těle (např. při neodborném ošetření ran nebo typicky u narkomanů, kteří si aplikují látky nitrožilně). Stafylokoková meningitida může vést až ke smrti pacienta.

Bakterie zlatého stafylokoka může dále způsobovat různé infekce ran, případně infekce související s lékařským zákrokem.

Existuje i tzv. enterotoxigenní kmen bakterie zlatého stafylokoka, který produkuje enterotoxin typu B, který po vytvoření v nedostatečně tepelně zpracované potravě vyvolává „otravu jídlem“. Taková otrava se typicky projevuje břišními křečemi a silnými průjmy a jedná se o relativně časté onemocnění. Onemocnění působí toxin, nikoli bakterie samotná.

U některých pacientek zlatý stafylokok může vyvolat syndrom toxického šoku, v médiích spojený hlavně s používáním menstruačních tamponů. Toxický šok je velmi nebezpečné onemocnění (může být i smrtelné), projevuje se dezorientací a průjmem, ale hlavně při něm dochází k otravě celého organismu (sepse, lidově otrava krve) a poškození jater a ledvin.

Zlatý stafylokok může vyvolat infekci dýchacího systému s vleklým průběhem. Foto: Pavel Danilyuk, Pexels

Jak zničit zlatého stafylokoka – léčba onemocnění

Vyšetření na přítomnost stafylokoka se provádí výtěrem (z krku či jiného místa, případně kultivací tělních tekutin – hlen, hnis apod.) nebo laboratorním rozborem krve (průkaz kultivací – např. haemoccult). V současné době je přibližně 80 % stafylokoků odolných na penicilin a je třeba použít jiná antibiotika.

Léčba zlatého stafylokoka je vždy přísně individuální a musí odpovídat stavu pacienta a intenzitě onemocnění.

Z odebraných vzorků lékař určí, o jaký kmen bakterie se jedná. Následně testují jeho citlivost na různé druhy antibiotik a teprve potom navrhují specifickou léčbu. Při vážnějších infekcích se antibiotika aplikují nitrožilně.

TIP: Zajímá vás, jak na zlatého stafylokoka přírodní léčbou? Standardní terapii mohou podpořit protizánětlivé byliny jako heřmánek a šalvěj. S likvidací stafylokoka pomůže též česnek, cibule, křen a lichořeřišnice.

Co je MRSA forma zlatého stafylokoka?

Kromě běžného zlatého stafylokoka existuje také forma MRSA (na meticilin rezistentní Staphylococcus aureus).

MRSA může způsobit komplikované situace zejména v nemocnicích, kde se bakterie mohou přenášet z pacienta na pacienta (tzv. nozokomiální infekce). Nejohroženější jsou jedinci s oslabeným imunitním systémem či pacienti s otevřenými ranami na těle. Diagnóza MRSA je kultivační, tj. výtěrem či kultivací z příslušné tkáně.

Zlatý stafylokok MRSA s lidskou bílou krvinkou (neutrofil). Foto: NIAID_Flickr, Wikimedia Commons

Pozor na nadužívání antibiotik

V případě zlatého stafylokoka žádná specifická preventivní opatření neexistují.

Obecně lze doporučit dodržování zdravého životního stylu pro silnou imunitu a obezřetnost v rámci hygienických zásad.

Dále je nezbytná jistá střídmost v užívání antibiotik, jelikož čím častěji tělo antibiotika přijímá, tím je pravděpodobnější vznik rezistentních kmenů bakterií (a tím pádem i rezistentního kmenu bakterie S. aureus). Diagnostika přítomnosti zlatého stafylokoka se provádí výtěrem z krku (či kultivací tělní tekutiny) nebo laboratorním vyšetřením krve, proto při sebemenším podezření vyhledejte lékaře.

Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC:

Praktičtí lékaři v EUC

​​

 

Související články