Upozornění: V případě respiračního onemocnění prosíme o použití roušky nebo respirátoru v prostorách klinik. Chráníte tím sebe i ostatní. Děkujeme!

Denisovo nábřeží 1000/4
Plzeň 301 00

Objednejte se

Spánková laboratoř Plzeň - objednání online nebo na níže uvedeném telefonním čísle.

Zavolejte nám

+420 378 218 111

první vyšetření

Součástí plicní medicíny v EUC Klinice Plzeň je i ambulantní spánková laboratoř, kterou vede přední česká specialistka na problematiku spánku, MUDr. Jana Vyskočilová, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu. 

Od 1.6. 2018 má spánková laboratoř plně nasmlouvanou péči všech pojišťoven.


S platností od 5.8. 2024 do konce února 2025 je spánková laboratoř přestěhována do 2. poloviny 3. patra EUC kliniky Plzeň. Označení pro pacienty je na chodbách zajištěno.

Objednání do spánkové laboratoře pro nové pacienty: +420 378 218 111

K prvnímu vyšetření si prosím přineste: doporučení od Vašeho lékaře a čerstvé vyšetření ORL,které Vám provede naše spolupracující odborná lékařka MUDr. Paulová ve 2.patře naší kliniky. K paní doktorce na ORL vyšetření se můžete objednat na tel: 378 218 111.

Naše a vyšetření na ORL lze objednat na jeden den současně.

Spánková laboratoř se nachází ve 3. patře EUC kliniky.

Spánková laboratoř se specializuje zejména na léčbu syndromu spánkové apnoe. Do problematiky spánkové laboratoře patří i chrápání. Provádíme také kontroly pacientů léčených metodami CPAP a BiPAP.

Spánková laboratoř nabízí: 

  • Monitoraci poruch dýchání ve spánku v domácím prostředí
  • Zavedení na léčbu spánkové apnoe v domácím prostředí
  • Poradenství při problémech s léčbou trvalým přetlakem
  • Edukaci a poradenství při výběru masek při léčbě trvalým přetlakem
  • Specializované vyšetření polysomnografií v případech, kdy nelze zapůjčit přístroj do domácího prostředí. Toto vyšetření po domluvě s MUDr. Vyskočilovou probíhá zde na klinice,během 1 noci.

Co je syndrom spánkové apnoe?

  • Syndrom spánkové apnoe je soubor příznaků a onemocnění, které vznikají na podkladě opakovaných apnoí a/nebo hypopnoí během spánku (apnoe je pauza v dýchání trvající déle než 10 s, hypopnoe je mělké dýchání způsobující snížení proudu vzduchu do plic). Prevalence této zdravotní komplikace je 5–8 % v celé populaci.
  • Pokud dojde k apnoi, poklesne hladina kyslíku v krvi, zvýší se množství oxidu uhličitého a stoupne tlak v dýchacích cestách. O těchto jevech je informován mozek prostřednictvím receptorů a reaguje tzv. mikroprobuzením, kdy se dýchací cesty znovu otevřou. Po usnutí se celý děj opakuje s frekvencí i více než 100 za hodinu, což má samozřejmě zásadní vliv na kvalitu spánku i celkové zdraví pacienta.
  • Výsledkem syndromu spánkové apnoe je narušení struktury spánku, únava a denní spavost, bolesti hlavy, poruchy paměti, pozornosti a koncentrace či snížení psychické a fyzické výkonnosti. Statisticky je prokázána kratší délka života, duševní poruchy, sexuální dysfunkce, hypertenze a vyšší riziko srdečního selhání i cévní mozkové příhody. Tíži onemocnění určuje apnoe/hypopnoe index – AHI, což je počet apnoí a hypopnoí za hodinu spánku.
  • Syndrom spánkové apnoe se dělí na obstrukční, centrální a smíšený. Obstrukční je vyvolán mechanickým uzavřením dýchacích cest, dýchací úsilí je ale zachováno. Souvisí s anatomií dýchacích cest. Centrální forma má příčinu v CNS a dechové úsilí není přítomno. Smíšená forma je pak kombinací obou předešlých.
  • Riziko spánkové apnoe zvyšuje nadváha, konzumace nadměrného množství jídla před spaním, pití alkoholu před spaním, kouření, užívání hypnotik, nepravidelný spánkový režim, mužské pohlaví a výskyt v rodině.
  • Syndrom je zhruba v 50 % spojen i s chrápáním. Spánková apnoe se v převážné většině léčí přístrojem, který vytváří během spánku trvalý přetlak v dýchacích cestách. Nemocný by měl být ale motivován také k režimovým opatřením: vyloučit alkohol zejména před spaním, přestat kouřit, redukovat nadváhu, zavést pravidelný a dostatečně dlouhý spánek. 

Pokud vás problematika spánkové apnoe zajímá, přečtěte si souhrnný text o této diagnóze.

Jak se MUDr. Jana Vyskočilová dostala k léčbě spánkové apnoe a jak vznikla spánková laboratoř v naší klinice? Přečtěte si její článek publikovaný v časopise EUC PULS. 

 

Fotogalerie

Obory léčby

Toto oddělení spadá pod následující obory léčby:

Lékaři a ordinace

Ordinační hodiny

Po
7:00 - 12:00
12:30 - 15:00
Út
7:00 - 12:00
12:30 - 15:00
St
7:00 - 12:00
12:30 - 15:00
Čt
7:00 - 12:00
12:30 - 15:00
7:00 - 12:00
12:30 - 15:00

Adresa

Denisovo nábřeží 1000/4
Plzeň 301 00

vchod A, 3. patro hlavní budovy

Kontaktní osoby

sestry: Zdeňka Krajdlová, Adéla Matusová, Adam Vojvodík
administrativa: Kateřina Venutová, Romana Volčíková