Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Angína – vznik, původ a léčba

07. srpna 2020

Angína – vznik, původ a léčba

Časté onemocnění, které se nevyhýbá žádné věkové kategorii. Angína bývá většinou bakteriálního původu (způsobená streptokoky a stafylokoky), ale asi u 10 % pacientů je virová či mykotická. Patří k sezonním onemocněním, častěji se objevuje v zimě a na jaře. Neléčená angína může způsobit srdeční, kloubní a ledvinové potíže.

Původ angíny neboli tonzilitidy


Tento akutní zánět krčních mandlí projevující se bolestí v krku způsobuje ve většině případů bakterie Streptococcus pyogenes nebo Stafylococcus, mluvíme tak o bakteriální angíně, ovšem můžete se setkat i s původcem virovým (herpetické viry, virus Epstain-Baarové) nebo s mykotickou angínou. Ta postihuje spíše imunosuprimované pacienty (např. onkologicky nemocné, HIV pozitivní, pacienty užívající léky, které narušují imunitu atd.).

Hnisavá angína se říká angíně streptokokové, bakteriální. Herpetická angína je angína způsobená viry herpes simplex.

Příznaky onemocnění angínou


Příznaky se liší podle původu onemocnění.  U bakteriální angíny je prvním signálem silná bolest v krku při polykání, škrábání a nutkání ke kašli. Brzy se objeví bílý povlak na jazyku a když si posvítíte do krku, uvidíte začervenalé a oteklé krční mandle. Na nich se brzy objeví zánětlivá, bíle povleklá hnisavá ložiska – čepy na mandlích.

Další příznaky:

 • Horečka 38 ⁰C a vyšší
 • Zimnice
 • Bolest hlavy
 • Zvětšené mízní uzliny pod dolní čelistí a za ušima
 • Otok krku
 • Bolest uší
 • Malátnost a únava
 • Pocit ucpaného nosu
 • Chrapot

U dětí se mohou přidat:

 • Nechutenství
 • Zvracení
 • Mrzutost, plačtivost
 • Neklid
 • Slinění (u kojenců)
 • Pláč při polykání a krmení (u kojenců)

K určení původce angíny (streptokok, stafylokok, viry a jiné) je zapotřebí vyšetření lékařem. Foto: Semevent, Pixabay

Spálová angína


Způsobuje ji také bakterie Streptococcus pyogenes a projevuje se především horečkou a bolestmi v krku. Typicky se vyskytuje v menších epidemiích v dětských kolektivech (nejvíce ve věku 4–12 let).

Kromě typických příznaků angíny ji charakterizují i tzv. doprovodné příznaky:

 • Výrazný bílošedý povlak na jazyku, který se postupně olupuje. Jazyk mění barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk).
 • Na břiše se objeví červená vyrážka, která se postupně šíří na hrudník, do podpaží, loketních jamek, na stehna, dlaně a chodidla.
 • Zarudnutí obličeje s vybledlými místy v okolí úst.
 • Zduření spádových lymfatických uzlin.

Virová angína nemívá tak dramatické příznaky ani průběh. Nemocný nemusí mít vůbec horečku, oteklé mízní uzliny a mandle ani hnisavé čepy.

Angína v těhotenství


Budoucí maminku ani miminko angína neohrozí, nemusíte se bát. Přesto dbejte na vyšší opatrnost, odpočívejte, vyhněte se fyzické námaze, kontaktujte kromě praktického lékaře i gynekologa. V těhotenství lze užívat určité druhy antibiotik, která pro dítě nepředstavují žádné nebezpečí.

Léčba angíny


Lékař vám provede výtěr z krku, který určí původce angíny a podle toho se odvíjí další léčba. Bakteriální angína dobře a rychle reaguje na antibiotika (penicilin, v případě alergie jiná antibiotika). Jako podpůrná léčba se doporučuje dezinfikování krku kloktadly (např. Stopangin, šalvěj) a spreji (např. Stopangin), na škrábání v krku pomáhají pastilky (např. Septolete, Septofort). Na vysokou horečku užívejte antipyretika. „Nezapomínejte na odpočinek, dlouhý spánek, doplňujte tekutiny: vlažné bylinné čaje (heřmánek) vám zklidní podrážděný krk a nutkání ke kašli. Větrejte pravidelně místnost, v níž ležíte, zvlhčujte vzduch. Jezte víc ovoce a zeleniny, nezapomeňte podpořit střevní mikroflóru probiotiky,“ vypočítává MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7, a dodává: „Zároveň je třeba dodržet rekonvalescenci, která po těžším průběhu angíny a užívání antibiotik trvá dva týdny. Jinak se může stát, že oslabený organismus snáze podlehne infekci a angína se může vracet.“

Proti bolesti v krku při angíně pomáhají léčivé spreje a pastilky. Foto: Victoria Borodinova, Pexels

TIP: Jistotou je Priessnitzův obklad: krk obalte studeným vyždímaným šátkem, přes něj převažte igelit a na něj upevněte suchý ručník. Nechte působit 30 minut. Zábal můžete opakovat třikrát denně.

V případě, že se angína často opakuje a přestává reagovat na léčbu antibiotiky, může lékař doporučit odstranění mandlí (tonzilektomii). Tento chirurgický zákrok se provádí se v celkové anestezii.

Pokud trpíte příznaky angíny, mohou vám s diagnostikou a léčbou pomoci odborníci z EUC, a to jak distančně, tak osobně:

Služba Lékař online 24/7

Praktičtí lékaři v EUC       

 

Související články