Infekce číhá na každém rohu! Pečujte o své rány důsledně a předejděte rizikům

10. června 2024 Centrum hojení chronických ran

Infekce číhá na každém rohu! Pečujte o své rány důsledně a předejděte rizikům

Péči o rány pacienti často podceňují. Přitom pokud se do rány dostane infekce, v nejlepším případě se proces hojení výrazně prodlouží, v tom nejhorším může dojít knapadení dalších orgánů, což může způsobit velmi vážné následky či dokonce smrt pacienta, způsobenou celkovou sepsí. Mezi nejčastější chyby, kterých se pacienti při péči oránu dopouštějí, patří používání nesterilních obvazů nebo sahání si do rány. Na průběh a přítomnost infekce však vliv i řada vnitřních faktorů, které pacient ovlivnit nemůže – například stav imunitního systému. Se správným hojením rány mohou ve specializovaném prostředí pomoci odborníci z Centra hojení chronických ran.  

Infikovaná rána je noční můrou každého pacienta i lékaře. A oprávněně. Infekce v ráně totiž může výrazným způsobem zpomalit proces hojení – a v některých případech se rána v důsledku infekce ani nemusí plně zahojit. V extrémních případech, kdy problém není léčen a pacientova imunita je oslabena, může dojít k rozšíření infekce dále do těla.  

Rány jako takové přitom pro většinu lidí nejsou nevšední zkušeností. Mohou vzniknout mechanickým poraněním, teplotním nebo chemickým poškozením, ale i v důsledku některých nemocí. „Za ránu označujeme jakékoliv porušení pokožky na povrchu těla. Mnohdy zapomínáme na to, že i naše kůže je orgán, který navíc pokrývá plochu téměř dvou metrů čtverečních.1 Zastává mnoho klíčových funkcí, a proto může jeho porušení představovat pro naše tělo zásadní hrozbu,“ upozorňuje Kristýna Bičanová, DiS. z Centra hojení ran v Praze. 

Jak infekce vzniká? 

Jedním z problémů, které poškození pokožky představuje, je fakt, že kůže není nikdy sterilní – a to ani v případě, kdy je čistá. Povrch našeho těla je totiž trvale osídlen různými druhy mikroorganismů, které tvoří tzv. kožním mikrobiom. Najdeme v něm roztoče, bakterie, viry  
a třeba i kvasinky. Na jediném centimetru kůže žije průměrně milion těchto mikroorganismů z asi 500 různých druhů.2 Vznikne-li na povrchu kůže rána, tito nežádoucí hosté mohou proniknout hlouběji do tkání. Tělo na tuto skutečnost automaticky reaguje tím, že aktivuje imunitní systém a vyvolá zánět. 

„Lidské tělo se s infekcí ve většině případů dokáže vypořádat samo. Organismus se proti ní brání imunitním systémem. Ten v boji proti infekci používá dvě hlavní zbraně. První z nich je tvorba protilátek a druhá je imunita, zprostředkovaná buňkami, které jsou k boji s mikroorganismy přímo určeny. Tyto buňky ovšem také produkují látky zvyšující aktivitu buněk pohlcujících bakterie. V některých případech tak problémy může způsobovat samotná obranná reakce těla, nikoliv mikroby. Například zvýšená tvorba hlenu při zánětu plic je výsledkem obrany těla, který může onemocnění i zhoršit,“ varuje Kristýna Bičanová, DiS. 

Co infekci ovlivňuje? 

Závažnost následků i způsob, kterým se u pacienta infekce projeví, závisí na několika faktorech. Všechny však souvisejí s jeho zdravotním stavem a přístupem k prevenci.  

 • Imunitní systém – Kvalita imunitního systému a schopnost těla vypořádat se s negativními vlivy, které na tělo útočí, je u každého člověka jiná. Čím lepší imunitu máme, tím menší je pravděpodobnost, že nás infekce zasáhne výraznějším způsobem. 
 • Stres – Psychické rozpoložení má bezesporu vliv na schopnost těla léčit se samo. Proto je klíčové při léčbě infekce hladinu stresových hormonů co nejvíce snížit.   
 • Zdravotní stav pacienta – V případě, kdy pacient trpí nějakým dalším onemocněním zatěžujícím jeho zdravotní stav, schopnost těla hojit rány zasažené infekcí se podstatně snižuje. Organismus se totiž musí vypořádávat s několika „útoky“ najednou. 
 • Špatná péče – Jednou z největších chyb, které se pacienti s infikovanou ránou mohou dopustit, je špatná péče o ni. Používání nesprávných přípravků či nesterilních obvazů, sahání do rány bez rukavic nebo zanesení špíny do rány – to vše napomáhá k rozšíření infekce do celého těla. Kromě toho hojicí proces může narušit i opakované vystavování rány přímému slunci,“ říká Kristýna Bičanová, DiS. z Centra hojení ran Praha. 
 • Nezdravý životní styl – Ačkoliv se může zdát, že způsob života na hojení ran nemá výraznější vliv, opak je pravdou. Alkohol, cigarety či špatná strava mohou výrazným způsobem negativně ovlivnit hojení infikované rány.  
 • Sport – Ani pohyb není vždy nejlepším řešením! Důvodem je zvýšená produkce potu, který poškozenou část kůže rovněž výrazně dráždí. 

Jak poznat, že je v ráně infekce? 

Infikovanou ránu naštěstí není příliš těžké rozpoznat. Obvykle si pacient všimne minimálně jednoho, ale i více příznaků najednou.  

 • Zarudnutí a otok – Nejběžnějším projevem infekce je zarudnutí rány a jejího okolí, případně také otok. Pokud však pacient tyto indikátory zaznamená, není ještě nutné panikařit. Mírné a časem ustupující začervenání rány je součástí normálního procesu hojení. Zpozornět by měl pacient ve chvíli, kdy otok nemizí. 
 • HorečkaZvýšená teplota se dá považovat za běžný projev aktivního hojení. Pokud však rtuť v teploměru začne stoupat ke třiceti osmi stupňům Celsia anebo je přesáhne, může se jednat o indikátor infekce v těle. 
 • Výtok z rány – Vytéká-li z rány krev nebo plazma v menším množství, jedná se  
  o normální proces hojení, jehož účelem je ránu zbavit nečistot. Pokud však z rány začne vytékat hnis – žlutá, zapáchající tekutina – je to známkou infekce v ráně. 
 • Bolest, která nemizí – Při poranění je běžné, že rána bolí, ovšem postupem času by se bolest měla snižovat, rozhodně ne naopak. Zvyšující se bolestivost rány je v delším časovém horizontu rozhodně známkou infekce.  
 • Slabost organismu – Hojení rány je pro organismus náročnou činností. Proto pacient může v závislosti na velikosti rány pociťovat únavu, nevolnost či slabost. V některých případech, a obzvláště v kombinaci s jinými symptomy, se však může jednat o náznak přítomnosti infekce v ráně.  

Ačkoliv by pacienti v průběhu léčby měli ráně věnovat zvýšenou pozornost, rozhodně není vhodné spoléhat pouze na vlastní úsudek. Specializovaná Centra pro hojení chronických ran proto poskytují pacientům možnost průběžných kontrol a konzultací. „O tom, zda se v ráně projeví infekce, rozhoduje řada faktorů. Ty vnitřní, jako je imunita pacienta, většinu času ovlivnit nelze. Vnější faktory ale ano. Proto je klíčové, aby se pacienti o své rány starali již od začátku procesu hojení,“ říká Kristýna Bičanová, DiS. a zároveň dodává: „S diagnostikou infekce, její léčbou i prevencí umí vždy nejlépe poradit odborník. Zpozorujeme-li jakýkoliv nežádoucí či nečekaný vývoj hojení, je vždy vhodné tento stav konzultovat s lékařem. V opačném případě totiž riskujeme, že varovné signály přehlédneme či podceníme, čímž si můžeme zadělat na mnohem vážnější problémy i trvalé následky.“ 

Není čas ztrácet čas – požádejte o pomoc odborníka 

Infekci v ráně v žádném případě není vhodné podceňovat. Pokud zpozorujete některý z příznaků, neváhejte a vyhledejte pomoc odborníků. Některé typy ran jsou totiž k infekci náchylnější než jiné a vyžadují zvýšenou péči. „Například rány od popálenin jsou typicky vysoce náchylné ke vzniku infekce. To samozřejmě prodlužuje a stěžuje i proces jejich hojení. Kromě popálenin jsou pak vysoce náchylné k infekci například i diabetické a bércové vředy na dolních končetinách,“ varuje Kristýna Bičanová, DiS. 

Mezi nejspecializovanější pracoviště v oboru se řadí centra hojení ran. „Zamezit infekci je jedním z úplně prvních úkolů, o které se po přijetí pacienta do péče staráme. Velkou roli hraje čisté a bezpečné prostředí, které obvykle v domácích podmínkách není možné zajistit. Při ošetření rány pracují naši lékaři a sestry v rukavicích a používají sterilní nástroje a obvazy. Pokud dojde k otravě krve neboli sepsi, jsme připraveni včas nasadit antibiotickou léčbu a ránu ošetřit antiseptickými přípravky,“ říká Kristýna Bičanová, DiS. z Centra hojení ran Praha a doplňuje, že v průběhu celé léčby mohou odborníci využít takové nástroje a přípravky, aby co nejlépe vyhověli individuálním potřebám pacienta. Důležitá totiž není jen první návštěva Centra. Pacienti by sem měli pravidelně docházet i na převazy rány. Při této příležitosti mohou lékaři a sestry ránu zkontrolovat a v případě, kdy se nehojí, jak má, včas zasáhnout. K návratu do normálu tak obě strany ve finále vynaloží mnohem méně času i prostředků. 

Máte ránu, která se komplikovaně hojí? Kontaktujte některé z našich Center hojení chronických ran.

Centra hojení chronických ran

 

Související články

Více článků