Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Žlučník: Proč bolí a kdy je nutná operace?

20. srpna 2021

Žlučník: Proč bolí a kdy je nutná operace?

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru zajišťující hlavně správné trávení tuků. Mnoho z nás však ani netuší, kde je žlučník v těle uložen – dokud na sebe neupozorní intenzivní bolestí. Pokud se z ní vyklube chronické onemocnění, je nejlepším řešením operace a odstranění žlučníku.

Mnoho pacientů o onemocnění žlučníku nemusí vůbec vědět. Žlučníkové kameny se mohou ve žlučníku tvořit, aniž by pacienta nějak ohrožovaly.

Příznaky onemocnění žlučníku

Zdravý žlučník slouží jako zásobárna žluči vyprodukované játry a nachází se proto v pravém podžebří v těsné blízkosti jater. Právě žluč umožňuje trávení a vstřebávání tuků a vylučování odpadních či toxických látek z těla.

Podrážděný žlučník se primárně projevuje bolestí, která může vystřelovat až do zad k pravé lopatce nebo k žaludku. Onemocnění žlučníku mohou doprovázet i další příznaky:

 • píchání, napětí či pocit plnosti břicha,
 • nadýmání,
 • říhání,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • poruchy stolice,
 • zažloutlé oční bělmo.

Nejčastější obtíže: žlučníkové kameny a zánět žlučníku

Nejčastějším onemocněním žlučníku jsou žlučníkové kameny (cholelitiáza). Vznikají krystalizací cholesterolu a dalších látek obvykle v důsledku vysokého množství cholesterolu ve žluči nebo poruchou hybnosti žlučníku. Riziko tvorby žlučníkových kamenů zvyšují genetické faktory, vyšší věk, obezita, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a cukrovka. Za vznikem stojí také diety založené na snížení obsahu tuků a hladovění. Žlučníkové kameny se navíc objevují častěji u žen než u mužů.

Zdroj: Edgar Soto, Unsplash

Běžnou komplikací žlučníkových kamenů je zánět žlučníku. Ten vedle bolesti doprovází horečka a zimnice. Zánět žlučníku může být způsoben také bakteriální infekcí, špatnou životosprávou, jiným onemocněním (například cukrovkou) nebo šokovým stavem po operaci.

Žlučník mohou postihnout i další nemoci a problémy:

 • rakovina žlučníku,
 • ucpání vývodu žlučovodu,
 • perforace žlučníku,
 • porucha pohyblivosti žlučových cest (biliární dysfunkce),
 • funkční poruchy žlučníku.

Na problémy se žlučníkem upozorní bolest

Mnoho pacientů o onemocnění žlučníku nemusí vůbec vědět. Žlučníkové kameny se mohou ve žlučníku tvořit, aniž by pacienta nějak ohrožovaly. Problém nastává v momentě, kdy se zaseknou ve žlučových cestách. Pak nemá žluč kudy odcházet, hromadí se a může způsobit žloutenku, zánět jater či slinivky břišní.

Stěžejním ukazatelem vyzývajícím k řešení onemocnění je tedy právě bolest žlučníku, tzv. žlučníková kolika. K té obvykle dojde zhruba hodinu po konzumaci dráždivého jídla. Pokud potíže trvají několik hodin, je vždy potřeba konzultovat svůj stav a vhodnou léčbu s lékařem. Při akutní bolesti se využívají analgetika tišící bolest, léky na zvýšení produkce žluči a usnadňující její vylučování. Podrážděný žlučník pomohou zklidnit také bylinné čaje z máty, meduňky, heřmánku, měsíčku nebo pampelišky.

Kdy je potřeba operace žlučníku

K operaci žlučníku se přistupuje zejména v případě chronického onemocnění žlučníku. Provádí se obvykle laparoskopicky v celkové anestezii a trvá 40–60 minut. Pacient je po 2­–3 dnech propuštěn domů, ale celková rekonvalescence po operaci žlučníku vyžaduje čas 2–4 týdnů. Během nich musí pacient dodržovat klidový režim a přísnou žlučníkovou dietu.

Dieta se doporučuje nejen pacientům po operaci žlučníku, ale také jako první pomoc a prevence v případě potíží se žlučníkem. K problémovým potravinám, které je potřeba z jídelníčku dle závažnosti vyřadit nebo je v něm alespoň omezit, patří:

 • tučné potraviny a smažená jídla,
 • kořeněné pokrmy,
 • nadýmavá zelenina a luštěniny,
 • bobulovité ovoce s malými jadérky (borůvky, maliny, jahody, ostružiny),
 • kakao, ořechy
TIP: Doporučil vám ošetřující lékař operaci žlučníku? Objednejte se na ni pohodlně přes náš nový web.

Život bez žlučníku

Pacienti mají často obavu, jak mohou nadále bez žlučníku fungovat a zda jim to přinese nějaká omezení. Žlučník však slouží pouze jako zásobárna žluči, nevytváří ji. Po jeho odstranění bude zkrátka žluč proudit nepřetržitě, což není velký problém. Ze začátku může po operaci žlučníku docházet ke špatnému trávení, například k průjmům nebo nadýmání. To se však většinou časem srovná. Jediným omezením bývá vynechání potravin, které trávicí systém nebude bez žlučníku snášet, ale není to pravidlo.

Byla vám doporučena operace žlučníku? Můžete se objednat na webu operační péče v EUC:

Operační péče v EUC

Související články