Žlučník je orgán hruškovitého tvaru zajišťující hlavně správné trávení tuků. Mnoho z nás však ani netuší, kde je žlučník v těle uložen – dokud na sebe neupozorní intenzivní bolestí. Pokud se z ní vyklube chronické onemocnění, je nejlepším řešením operace a odstranění žlučníku.
Mnoho pacientů o onemocnění žlučníku nemusí vůbec vědět. Žlučníkové kameny se mohou ve žlučníku tvořit, aniž by pacienta nějak ohrožovaly.
Příznaky onemocnění žlučníku
Zdravý žlučník slouží jako zásobárna žluči vyprodukované játry a nachází se proto v pravém podžebří v těsné blízkosti jater. Právě žluč umožňuje trávení a vstřebávání tuků a vylučování odpadních či toxických látek z těla.
Podrážděný žlučník se primárně projevuje bolestí, která může vystřelovat až do zad k pravé lopatce nebo k žaludku. Onemocnění žlučníku mohou doprovázet i další příznaky:
píchání, napětí či pocit plnosti břicha,
nadýmání,
říhání,
nevolnost,
zvracení,
poruchy stolice,
zažloutlé oční bělmo.
Nejčastější obtíže: žlučníkové kameny a zánět žlučníku
Nejčastějším onemocněním žlučníku jsou žlučníkové kameny (cholelitiáza). Vznikají krystalizací cholesterolu a dalších látek obvykle v důsledku vysokého množství cholesterolu ve žluči nebo poruchou hybnosti žlučníku. Riziko tvorby žlučníkových kamenů zvyšují genetické faktory, vyšší věk, obezita, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a cukrovka. Za vznikem stojí také diety založené na snížení obsahu tuků a hladovění. Žlučníkové kameny se navíc objevují častěji u žen než u mužů.
Zdroj: Edgar Soto, Unsplash
Běžnou komplikací žlučníkových kamenů je zánět žlučníku. Ten vedle bolesti doprovází horečka a zimnice. Zánět žlučníku může být způsoben také bakteriální infekcí, špatnou životosprávou, jiným onemocněním (například cukrovkou) nebo šokovým stavem po operaci.
Žlučník mohou postihnout i další nemoci a problémy:
rakovina žlučníku,
ucpání vývodu žlučovodu,
perforace žlučníku,
porucha pohyblivosti žlučových cest (biliární dysfunkce),
funkční poruchy žlučníku.
Na problémy se žlučníkem upozorní bolest
Mnoho pacientů o onemocnění žlučníku nemusí vůbec vědět. Žlučníkové kameny se mohou ve žlučníku tvořit, aniž by pacienta nějak ohrožovaly. Problém nastává v momentě, kdy se zaseknou ve žlučových cestách. Pak nemá žluč kudy odcházet, hromadí se a může způsobit žloutenku, zánět jater či slinivky břišní.
Stěžejním ukazatelem vyzývajícím k řešení onemocnění je tedy právě bolest žlučníku, tzv. žlučníková kolika. K té obvykle dojde zhruba hodinu po konzumaci dráždivého jídla. Pokud potíže trvají několik hodin, je vždy potřeba konzultovat svůj stav a vhodnou léčbu s lékařem. Při akutní bolesti se využívají analgetika tišící bolest, léky na zvýšení produkce žluči a usnadňující její vylučování. Podrážděný žlučník pomohou zklidnit také bylinné čaje z máty, meduňky, heřmánku, měsíčku nebo pampelišky.
Kdy je potřeba operace žlučníku
K operaci žlučníku se přistupuje zejména v případě chronického onemocnění žlučníku. Provádí se obvykle laparoskopicky v celkové anestezii a trvá 40–60 minut. Pacient je po 2–3 dnech propuštěn domů, ale celková rekonvalescence po operaci žlučníku vyžaduje čas 2–4 týdnů. Během nich musí pacient dodržovat klidový režim a přísnou žlučníkovou dietu.
Dieta se doporučuje nejen pacientům po operaci žlučníku, ale také jako první pomoc a prevence v případě potíží se žlučníkem. K problémovým potravinám, které je potřeba z jídelníčku dle závažnosti vyřadit nebo je v něm alespoň omezit, patří:
tučné potraviny a smažená jídla,
kořeněné pokrmy,
nadýmavá zelenina a luštěniny,
bobulovité ovoce s malými jadérky (borůvky, maliny, jahody, ostružiny),
kakao, ořechy
TIP: Doporučil vám ošetřující lékař operaci žlučníku? Objednejte se na ni pohodlně přes náš nový web.
Život bez žlučníku
Pacienti mají často obavu, jak mohou nadále bez žlučníku fungovat a zda jim to přinese nějaká omezení. Žlučník však slouží pouze jako zásobárna žluči, nevytváří ji. Po jeho odstranění bude zkrátka žluč proudit nepřetržitě, což není velký problém. Ze začátku může po operaci žlučníku docházet ke špatnému trávení, například k průjmům nebo nadýmání. To se však většinou časem srovná. Jediným omezením bývá vynechání potravin, které trávicí systém nebude bez žlučníku snášet, ale není to pravidlo.
Byla vám doporučena operace žlučníku? Můžete se objednat na webu operační péče v EUC:
Okultní neboli skryté krvácení do stolice není makroskopicky, tedy pouhým okem patrné. Zjistit jej lze pouze vyšetřením vzorku stolice tzv. testem na okultní krvácení (TOKS). Příčin skryté i zřejmé přítomnosti krve ve stolici může být mnoho – od zánětu až po nádor tlustého střeva či konečníku. V článku se dozvíte, jaká onemocnění mohou s tímto příznakem souviset, jaké varovné projevy se mohou připojit a proč je vyšetření na přítomnost krve ve stolici tak důležité.
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se klinicky podobá streptokokové angíně. Mezi hlavní příznaky patří nateklé mandle, bolest v krku, horečka a zvětšená játra. Na rozdíl od angíny však nereaguje na antibiotickou léčbu. Mononukleóza se většinou přenáší slinami a v ČR patří mezi poměrně častá onemocnění. Jak se mononukleóza projevuje, je u mononukleózy důležitá dieta? Jak probíhá přenos nemoci a jaký je postup léčby?
Lidé z Liberce a okolí se na magnetickou rezonanci dostanou průměrně do deseti dnů. Zatímco v jiných částech republiky čekají mnohdy týdny až měsíce, v EUC Klinice Liberec mají jistotu, že se na toto důležité vyšetření dostanou včas. Klinika pro velký zájem pacientů rozšiřuje od ledna odpolední ordinační hodiny, nově nabídne i sobotní termíny a plánuje vyšetřit až o 150 pacientů měsíčně více.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.