Arteriální hypertenze neboli vysoký krevní tlak patří celosvětově k nejčastějším srdečně-cévním chorobám. Výskyt hypertenze v ČR je ve věku 25-64 let kolem 40 %, s nárustem ve vyšších věkových kategoriích (od 55 do 64 let má hypertenzi 72 % mužů a 65 % žen).
Příznaky tohoto onemocnění přitom mohou být nenápadné. Jde ale o klíčový rizikový faktor většiny kardiovaskulárních onemocnění a zůstává celosvětově stále jednou z hlavních příčin nemocnosti a smrti (zvyšuje pravděpodobnost infarktu, mozkové mrtvice, selhání ledvin, poškození očí nebo i metabolického syndromu či problémům s pamětí). Právem někdy hovoříme o hypertenzi jako o „tichém zabijáku“, a tak je potřeba klást důraz na prevenci, protože včasné odhalení je předpokladem úspěšné léčby a předcházení komplikacím.
Co je to hypertenze
Za hypertenzi se označuje dlouhodobě vysoká hodnota krevního tlaku, tj. opakovaně naměřené zvýšení tlaku krevního nad 140/90 mm Hg, zjištěné alespoň ve dvou ze tří měření Krevní tlak se měří v milimetrech rtuťového sloupce (mm Hg) a udává se ve dvou hodnotách. První, systolický tlak, odpovídá výši tlaku v cévách během stahu srdce a vypuštění krve do krevního oběhu. Číselný údaj za lomítkem, diastolický tlak, značí výši tlaku v klidové fázi srdce, v době, kdy je srdce uvolněné a je nejnižší tlak v cévách.
Optimální tlak je definován hodnotou 120/80 mm Hg, ale vždy je potřeba posuzovat výsledek individuálně, (nižší hodnotu mají například lidé trpící diabetem nebo kojenci, je závislý na podnětech zevního i vnitřního prostředí, věku, mění se během dne, v závislosti na činnosti). Pokud lékař naměří pacientovi opakovaně hodnotu 140/90 mm Hg nebo vyšší, hovoříme o hypertenzi. Hodnoty v rozmezí 140–159/90–99 mm Hg se považují za mírnou hypertenzi, 160–179/100–109 mm Hg za středně závažnou a 180/110 mm Hg za závažnou hypertenzi.
„Hypertenze je bohužel zrádná v tom, že se často neprojevuje vůbec a upozorní na sebe až závažnými stavy, jako jsou mozková mrtvice či infarkt myokardu. Proto je potřeba dbát na prevenci a nevynechávat pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, jejichž součástí je právě i měření krevního tlaku,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Hansová, praktický lékař pro dospělé a lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.
TIP: Příznaky hypertenze se na první pohled mohou snadno zaměnit za méně závažné onemocnění, nebo se objevit až v momentě, kdy je nemoc v pokročilém stádiu. Dbejte proto na prevenci. Každé dva roky si nechte přeměřit tlak u praktického lékaře, a pokud na sobě výše uvedené příznaky pozorujete, nepodceňujte je a lékaře o nich informujte. Tlak si můžete průběžně měřit také domácími tlakoměry.
Zdroj: Robina Weermei, Unsplash
Měření tlaku
Základem pro včasnou diagnosu a kvalitní vedení léčby je správné měření tlaku, které nás upozorní na potřebu zahájení léčby nebo nutnost její úpravy. I v domácím prostředí je nutné měření provádět za standardních podmínek – v nehlučném prostředí, nejméně po 5 minutách v klidu, vsedě, s opřenou horní končetinou zhruba ve výši srdce, měření provádět 3x po sobě a řídit se průměrem z 2. a 3. měření. Nejvyšší hodnoty tlaku bývají ráno mezi 4.- 6. hodinou ranní a během dopoledne, v této době bývá i nejvyšší počet kardiovaskulárních příhod.
Příčiny hypertenze
Hypertenzi lze podle příčin rozlišit na primární a sekundární. U většiny pacientů se jedná o primární (esenciální) hypertenzi – asi v 90 %, při níž se nedá zjistit přesná příčina nemoci.
Riziko vzniku hypertenze, ale zvyšuje nezdravý životní styl – nedostatek pohybu, obezita, alkohol, kouření, nadměrná konzumace soli, stres či nedostatek spánku. Vliv mají také genetické predispozice.
Zhruba v 5‑10 % případů jde o sekundární hypertenzi. Tu způsobuje jiné onemocnění nebo jiné zjistitelné vlivy. Nejčastěji jsou to:
Renální a renovaskulární hypertenze – ke zvýšení krevního tlaku dochází v důsledku částečného nebo úplného uzavření jedné nebo obou ledvinných tepen nebo jejich větví. Léčba se provádí operativně pomocí PTRA-perkutánní transluminální renální angioplastiky. V případě renální hypertenze jsou příčnou jiná onemocnění ledvin-nejčastěji zánětlivá.
Endokrinní – onemocnění nadledvin, štítné žlázy, centrálního nervového systému…
Vyvolaná léky – například léky proti bolesti typu nesteroidních antiflogistik — Brufen, Diclofenac …, hormony, psychostimulancia….
Neurogenní – při nádorech v mozku
Při syndromu spánkové apnoe, v těhotenství
Zdroj: Jair Lazaro, Unsplash
Léčba hypertenze
K léčbě hypertenze se využívají různé druhy léků snižujících krevní tlak. Patří k nim diuretika, ACE inhibitory, betablokátory, blokátory kalciového kanálu, centrálně působící antihypertenziva a další. V případě sekundární hypertenze dochází ke snížení krevního tlaku v důsledku úspěšného léčení choroby, která hypertenzi způsobila.
Léčba hypertenze se neobejde bez změny životního stylu. Pacienti musí omezit hlavně množství soli v jídle, konzumaci alkoholu a přestat kouřit. Hypertenzi zlepšuje také pravidelné neuspěchané stravování s dostatkem zeleniny a ovoce, omezením cukrů a tuků, dostatek pohybu, kvalitní spánek, omezení stresu a redukce váhy.
Zdroj: Suhyeon Choi, Unsplash
Hypertenze v těhotenství
Ačkoli hypertenze ohrožuje jen zhruba 10 % těhotných žen (v těhotenství bývá naopak problém s nízkým tlakem), představuje život ohrožující riziko pro matku i dítě. Hrozí rozvinutí preeklampsie, nejčastějšího projevu hypertenze v těhotenství, jejíž doprovodnými příznaky jsou kromě tlaku i otoky, nadměrný přírůstek na váze, bílkovina v moči, bolesti hlavy. Hrozící preeklampsii lze rozpoznat už na prvním screeningu prováděném mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Kromě toho je tlak kontrolován na každé preventivní prohlídce. Pokud naměříme opakovaně zvýšený TK (diastola nad 95), zahajujeme mimo režimová opatření i léčbu medikamentózní.
Hypertenze u dětí
Hypertenze výjimečně postihuje i děti. Obvykle se jedná o sekundární hypertenzi doprovázející onemocnění ledvin, ledvinných tepen, žláz s vnitřní sekrecí, srdce a cév apod. Diagnostiku hypertenze u dětí komplikuje skutečnost, že se často neprojevuje žádnými příznaky a její odhalení proto hrozí až v pozdější, rozvinutější fázi. Proto by měl pediatr změřit krevní tlak na každé preventivní kontrole od 3 let věku dítěte.
Trápí vás hypertenze? Můžete se obrátit na lékaře z EUC:
Bušením srdce, bolestmi hlavy, závratěmi, únavou, bolestí na hrudi, dušností. Hypertenze je bohužel zrádná v tom, že se často neprojevuje vůbec a upozorní na sebe až závažnými stavy.
Riziko vzniku hypertenze zvyšuje nezdravý životní styl – nedostatek pohybu, obezita, alkohol, kouření, nadměrná konzumace soli, stres či nedostatek spánku. Vliv mají také genetické predispozice. Může ji také zapříčinit jiné onemocnění.
K léčbě hypertenze se využívají různé druhy léků snižujících krevní tlak. Patří k nim diuretika, ACE inhibitory, betablokátory, blokátory kalciového kanálu, centrálně působící antihypertenziva a další. V případě sekundární hypertenze dochází ke snížení krevního tlaku v důsledku úspěšného léčení choroby, která hypertenzi způsobila. Léčba hypertenze se neobejde bez změny životního stylu.
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
Co je to chronická rána? Jak vzniká, jak se léčí a kde se o pacienty s tímto problémem postarají? Problematiku péče o chronické rány představuje MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoveneroložka a odborná garantka Centra hojení chronických ran v EUC Klinice Plzeň.
Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.
Připravte se na léto! Právě teď je nejvhodnější čas chránit své zdraví a nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.