Plané neštovice: Příznaky, inkubační doba a přenos

01. dubna 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Plané neštovice: Příznaky, inkubační doba a přenos

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se zejména svědivými puchýřky. Na rozdíl od prakticky vymýcených pravých neštovic se obvykle jedná o nemoc s mírnými příznaky, po jejímž prodělání vzniká doživotní imunita. Nejčastěji postihují plané neštovice děti předškolního a školního věku. U dospělých představují vyšší riziko hlavně pro těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou.

Přenos planých neštovic a inkubační doba

Plané neštovice způsobuje herpetický virus Varicella zoster. K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým nebo kapénkami (tedy vzduchem). Nemocný může své okolí nakazit už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a v průběhu onemocnění až do vymizení posledního puchýřku. Inkubační doba od nákazy po první příznaky pak může být 10-21 dní. Po celou dobu onemocnění se nedoporučuje chodit ven a do společnosti, a to nejen kvůli vysoké nakažlivosti, ale také snížené imunitě nemocného a větší náchylnosti k dalším infekcím.

Jak poznat plané neštovice

Typickým příznakem planých neštovic je vyrážka po celém těle. Už 1–3 dny před vyrašením prvních puchýřků se však plané neštovice mohou projevit podobně jako chřipka nebo nachlazení:

Samotná vyrážka mění v průběhu nemoci svou podobu. Z počátku se objevuje na hlavě, obličeji a ve vlasech či trupu a poté se přesouvá na zbytek těla. Nejprve jde o malé červené skvrnky. Ty se po několika hodinách promění v 3–6milimetrové puchýřky naplněné čirou tekutinou, která se později zakalí do mléčné barvy. V poslední fázi puchýřky zaschnou a vzniklý stroupek časem odpadne. Neštovice se navíc objevují v několika vlnách, takže po pár dnech můžete vedle uschlých pupínků najít také puchýřky zcela nové. Tvorba nových puchýřků většinou ustává přibližně po 4 dnech.

Zdroj: Pexels

Další příznaky a komplikace planých neštovic

Průběh onemocnění planými neštovicemi bývá obvykle mírný. V nejlehčích případech se dokonce objeví jen několik desítek puchýřků a nemoc proběhne bez teplot. Na planých neštovicích je každopádně vždy nepříjemné zejména svědění puchýřků. Intuitivnímu škrábání je však potřeba zamezit, protože při něm hrozí zanesení další infekce a trvalé zjizvení pokožky. K obzvlášť nepříjemným příznakům planých neštovic patří výsev puchýřků na sliznicích (v puse, nose, zvukovodu nebo oku).

Horší průběh hrozí zejména při nákaze v dospělosti nebo osobám s oslabenou imunitou, novorozencům, dětem starším 13 let a těhotným ženám. Plané neštovice mohou být v závažnějších případech doprovázeny také silnou bolestí břicha, krvácením a poškozením vnitřních orgánů či zánětem plic, jater nebo mozku. Pro těhotné ženy představují plané neštovice riziko vývojových vad plodu, potratu či předčasného porodu.

Očkování proti planým neštovicím

Prodělání neštovic v dětském věku do 12 let bývá obvykle snazší než v pubertě a dospělosti. Někdy se proto pořádají dětské večírky s cílem nakazit děti v tzv. vhodnou dobu. Nižší věk však není zárukou mírného průběhu nemoci, a navíc může neúmyslně dojít k nakažení dalších, rizikových, osob.

„Jediným efektivním preventivním opatřením proti planým neštovicím je očkování. Očkovat lze děti od 9 měsíců do 12 let, a to buď kombinovanou vakcínou Priorix-Tetra určenou pro plané neštovice, spalničky, zarděnky a příušnice (většinou se podává od 13. měsíce života), nebo jednoduchou vakcínou Varilrix. V dospělosti se očkování doporučuje zejména rizikovým skupinám, pokud neprodělaly onemocnění v dětství,“ vysvětluje MUDr. Daniel Fenakel, pediatr z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Očkování proti planým neštovicím se aplikuje ve dvou dávkách a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny na něj však přispívají v rámci svých preventivních programů.

Zdroj: Pexels

Léčba planých neštovic

Plané neštovice se léčí tlumením jednotlivých příznaků. Na rychlejší vysychání a tím i hojení puchýřků se nejčastěji využívají tekutý pudr nebo chladivé gely. Svědění lze zmírnit také užíváním antihistaminik. Podle dalších konkrétních příznaků sáhněte po lécích na horečku, rýmu nebo kašel.

TIP: Léčbu planých neštovic usnadňují také režimová opatření. Nemocný by se neměl vystavovat slunci, aby nedošlo ke zbytečnému pocení a zapařování puchýřků. Dbejte na důslednou hygienu, upřednostněte však rychlé sprchování před koupáním a pokožku poté důkladně vysušte. Nepodceňujte ani mytí rukou a stříhání nehtů, zpod kterých se do puchýřků může snadno dostat infekce. Oblečení vybírejte volné a bavlněné, aby rozcitlivělou pokožku zbytečně nedráždilo.

Zdroj: Pexels

Doživotní imunita?

Proděláním planých neštovic vzniká proti onemocnění doživotní imunita. Virus však v těle zůstává a při pozdějším oslabení imunitního systému se může znovu projevit v podobě pásového oparu. Očkování proti planým neštovicím tak snižuje i riziko tohoto onemocnění.

Plané vs. pravé neštovice

Plané neštovice mívají obvykle mírnější průběh. Mnohem závažnějším onemocněním byly v minulosti pravé neboli černé neštovice. Ty se projevovaly vysokými horečkami a hnisavými bolestivými puchýřky a vedly ke smrti 30 % nakažených (jen během 20. století to bylo více než 500 milionů lidí). I uzdravení pacienti si však často nesli následky v podobě jizev nebo dokonce oslepnutí. Pravé neštovice se však naštěstí v 70. letech minulého století podařilo díky plošnému očkování zcela vymýtit.

Máte-li příznaky neštovic, neváhejte se poradit s praktickým lékařem. Můžete se obrátit na odborníky z EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Často kladené otázky

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se zejména svědivými puchýřky. Na rozdíl od prakticky vymýcených pravých neštovic se obvykle jedná o nemoc s mírnými příznaky, po jejímž prodělání vzniká doživotní imunita.

K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým nebo kapénkami (tedy vzduchem). Nemocný může své okolí nakazit už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a v průběhu onemocnění až do vymizení posledního puchýřku.

Plané neštovice se léčí tlumením jednotlivých příznaků. Na rychlejší vysychání a tím i hojení puchýřků se nejčastěji využívají tekutý pudr nebo chladivé gely. Svědění lze zmírnit také užíváním antihistaminik. Podle dalších konkrétních příznaků sáhněte po lécích na horečku, rýmu nebo kašel.

Související články