Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se zejména svědivými puchýřky. Na rozdíl od prakticky vymýcených pravých neštovic se obvykle jedná o nemoc s mírnými příznaky, po jejímž prodělání vzniká doživotní imunita. Nejčastěji postihují plané neštovice děti předškolního a školního věku. U dospělých představují vyšší riziko hlavně pro těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou.
Přenos planých neštovic a inkubační doba
Plané neštovice způsobuje herpetický virus Varicella zoster. K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým nebo kapénkami (tedy vzduchem). Nemocný může své okolí nakazit už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a v průběhu onemocnění až do vymizení posledního puchýřku. Inkubační doba od nákazy po první příznaky pak může být 10-21 dní. Po celou dobu onemocnění se nedoporučuje chodit ven a do společnosti, a to nejen kvůli vysoké nakažlivosti, ale také snížené imunitě nemocného a větší náchylnosti k dalším infekcím.
Jak poznat plané neštovice
Typickým příznakem planých neštovic je vyrážka po celém těle. Už 1–3 dny před vyrašením prvních puchýřků se však plané neštovice mohou projevit podobně jako chřipka nebo nachlazení:
Samotná vyrážka mění v průběhu nemoci svou podobu. Z počátku se objevuje na hlavě, obličeji a ve vlasechči trupu a poté se přesouvá na zbytek těla. Nejprve jde o malé červené skvrnky. Ty se po několika hodinách promění v 3–6milimetrové puchýřky naplněné čirou tekutinou, která se později zakalí do mléčné barvy. V poslední fázi puchýřky zaschnou a vzniklý stroupek časem odpadne. Neštovice se navíc objevují v několika vlnách, takže po pár dnech můžete vedle uschlých pupínků najít také puchýřky zcela nové. Tvorba nových puchýřků většinou ustává přibližně po 4 dnech.
Zdroj: Pexels
Další příznaky a komplikace planých neštovic
Průběh onemocnění planými neštovicemi bývá obvykle mírný. V nejlehčích případech se dokonce objeví jen několik desítek puchýřků a nemoc proběhne bez teplot. Na planých neštovicích je každopádně vždy nepříjemné zejména svědění puchýřků. Intuitivnímu škrábání je však potřeba zamezit, protože při něm hrozí zanesení další infekce a trvalé zjizvení pokožky. K obzvlášť nepříjemným příznakům planých neštovic patří výsev puchýřků na sliznicích (v puse, nose, zvukovodu nebo oku).
Horší průběh hrozí zejména při nákaze v dospělosti nebo osobám s oslabenou imunitou, novorozencům, dětem starším 13 let a těhotným ženám. Plané neštovice mohou být v závažnějších případech doprovázeny také silnou bolestí břicha, krvácením a poškozením vnitřních orgánů či zánětem plic, jater nebo mozku. Pro těhotné ženy představují plané neštovice riziko vývojových vad plodu, potratu či předčasného porodu.
Očkování proti planým neštovicím
Prodělání neštovic v dětském věku do 12 let bývá obvykle snazší než v pubertě a dospělosti. Někdy se proto pořádají dětské večírky s cílem nakazit děti v tzv. vhodnou dobu. Nižší věk však není zárukou mírného průběhu nemoci, a navíc může neúmyslně dojít k nakažení dalších, rizikových, osob.
„Jediným efektivním preventivním opatřením proti planým neštovicím je očkování. Očkovat lze děti od 9 měsíců do 12 let, a to buď kombinovanou vakcínou Priorix-Tetra určenou pro plané neštovice, spalničky, zarděnky a příušnice (většinou se podává od 13. měsíce života), nebo jednoduchou vakcínou Varilrix. V dospělosti se očkování doporučuje zejména rizikovým skupinám, pokud neprodělaly onemocnění v dětství,“ vysvětluje MUDr. Daniel Fenakel, pediatr z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.
Očkování proti planým neštovicím se aplikuje ve dvou dávkách a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny na něj však přispívají v rámci svých preventivních programů.
Zdroj: Pexels
Léčba planých neštovic
Plané neštovice se léčí tlumením jednotlivých příznaků. Na rychlejší vysychání a tím i hojení puchýřků se nejčastěji využívají tekutý pudr nebo chladivé gely. Svědění lze zmírnit také užíváním antihistaminik. Podle dalších konkrétních příznaků sáhněte po lécích na horečku, rýmu nebo kašel.
TIP: Léčbu planých neštovic usnadňují také režimová opatření. Nemocný by se neměl vystavovat slunci, aby nedošlo ke zbytečnému pocení a zapařování puchýřků. Dbejte na důslednou hygienu, upřednostněte však rychlé sprchování před koupáním a pokožku poté důkladně vysušte. Nepodceňujte ani mytí rukou a stříhání nehtů, zpod kterých se do puchýřků může snadno dostat infekce. Oblečení vybírejte volné a bavlněné, aby rozcitlivělou pokožku zbytečně nedráždilo.
Zdroj: Pexels
Doživotní imunita?
Proděláním planých neštovic vzniká proti onemocnění doživotní imunita. Virus však v těle zůstává a při pozdějším oslabení imunitního systému se může znovu projevit v podobě pásového oparu. Očkování proti planým neštovicím tak snižuje i riziko tohoto onemocnění.
Plané vs. pravé neštovice
Plané neštovice mívají obvykle mírnější průběh. Mnohem závažnějším onemocněním byly v minulosti pravé neboli černé neštovice. Ty se projevovaly vysokými horečkami a hnisavými bolestivými puchýřky a vedly ke smrti 30 % nakažených (jen během 20. století to bylo více než 500 milionů lidí). I uzdravení pacienti si však často nesli následky v podobě jizev nebo dokonce oslepnutí. Pravé neštovice se však naštěstí v 70. letech minulého století podařilo díky plošnému očkování zcela vymýtit.
Máte-li příznaky neštovic, neváhejte se poradit s praktickým lékařem. Můžete se obrátit na odborníky z EUC:
Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění projevující se zejména svědivými puchýřky. Na rozdíl od prakticky vymýcených pravých neštovic se obvykle jedná o nemoc s mírnými příznaky, po jejímž prodělání vzniká doživotní imunita.
K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým nebo kapénkami (tedy vzduchem). Nemocný může své okolí nakazit už 1–3 dny před propuknutím vyrážky a v průběhu onemocnění až do vymizení posledního puchýřku.
Plané neštovice se léčí tlumením jednotlivých příznaků. Na rychlejší vysychání a tím i hojení puchýřků se nejčastěji využívají tekutý pudr nebo chladivé gely. Svědění lze zmírnit také užíváním antihistaminik. Podle dalších konkrétních příznaků sáhněte po lécích na horečku, rýmu nebo kašel.
Zdravotnická skupina EUC podpořila slavnostní závěrečné prezentace projektu Příběhy našich sousedůna Praze 4 neziskové organizace Post Bellum. Částkou 25 000 Kč přispěla na podporu akce (dárky pro žáky, občerstvení apod.) a vouchery v hodnotě 500 Kč do EUC Lékáren v Praze obdarovala pamětníky, o kterých děti připravovaly videa nebo s nimi dělaly rozhovory.
Štítná žláza je jeden z nejhezčích orgánů v lidském těle – strukturou totiž připomíná motýla.[1] Zároveň je to i jeden z nejdůležitějších orgánů. Pokud onemocní, může nás pořádně potrápit. Příznaky nesprávného fungování štítné žlázy mohou být různorodé a vyvíjí se velmi pomalu. V České republice se s tímto onemocněním léčí více než 600 000 lidí, další desítky tisíc o něm vůbec nevědí.[2] Častěji onemocní ženy než muži, až 20 % žen ve věku 50 let trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy.[3] Důležitou roli hraje tento orgán i v souvislosti s těhotenstvím a vývojem plodu.
V EUC Klinice Praha - Šustova bude od 23. 3. 2023 pacientům k dispozici nové oddělení – Centrum hojení chronických ran. Jedná se o další centrum tohoto typu v rámci zdravotnické skupiny EUC vedle již fungujících v Plzni, Českých Budějovicích, Přelouči a Ostravě. Vzniká tak ucelená síť Center hojení chronických ran.
Hostem pořadu Dva na Dvojce Českého rozhlasu byl prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. z Mamodiagnostického centra Waltrovka.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.