Sedmá dětská nemoc je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Nejčastěji postihuje kojence a děti do 5 let, výjimečně však i dospívající či dospělé jedince. Mezi charakteristické příznaky patří bolest v krku, afty, svědivá vyrážka, puchýřky, zvýšená teplota a dvoudenní horečka. V článku najdete detaily o přenosu, projevech i léčbě.
Sedmá nemoc může být ve svém úvodu u dětí zaměňována za spálu, pásový opar, impetigo nebo plané neštovice.
Co je sedmá nemoc
Sedmá dětská nemoc, syndrom ruka-noha-ústa či jen 7. nemoc je celkem mladá záležitost, která se u nás rozšířila až v 90. letech 20. století. Jedná se o enterovirové onemocnění, pro nějž je typická zejména aftózní stomatitida (afty v dutině ústní) a exantém (vyrážka) na dlaních a ploskách. Původcem sedmé nemoci jsou tedy enteroviry, zejména pak Coxsackie A16.
Infekčnost a inkubační doba sedmé nemoci
Jde o velmi infekční onemocnění, které se přenáší kapénkově nebo orofekálně, tzn. kontaktem se stolicí, slinami či hleny nemocného. Přenos se však může uskutečnit taktéž přímým kontaktem s vyrážkou postiženého, případně nepřímo, skrze kontaminované předměty.
„Sedmá dětská nemoc se nejvíce šíří v letních měsících, případně na podzim. Inkubační doba je 3 až 6 dní, přičemž nemocný je nejvíce nakažlivý v moment, kdy se objeví první puchýřky (viz níže). Stolice pacienta je posléze infekční cca další měsíc po prodělané nemoci. Nejúčinnější prevencí je tudíž přísná hygiena rukou a poctivé omývání kontaminovaných předmětů,“ popisuje MUDr. Martina Spaziererová, dětská lékařka z EUC Kliniky Kladno.
Kvůli vysoké nakažlivosti bývají často společně nemocní např. sourozenci, případně jejich rodiče atp. Děti si sedmou nemoc většinou přinesou za školky, kroužků, koupaliště nebo třeba z veřejných záchodků. Nejohroženější skupinou jsou zde kojenci a předškoláci, ale nakazit se mohou i dospívající či dospělé osoby.
Příznaky sedmé nemoci
Sedmá nemoc může být ve svém úvodu u dětí zaměňována za spálu, pásový opar, impetigo nebo plané neštovice. Pro stanovení správné diagnózy slouží zejména zhodnocení fyzických příznaků lékařem a vyšetření sérologie enterovirů.
Příznaky též mohou zkraje připomínat běžné nachlazení. Nejprve se objeví zvýšená teplota a bolest v krku. Přidružit se může též zduření lymfatických uzlin, nechutenství, bolest břicha, nevolnost či průjem. Oproti klasické viróze se však následně přidá zarudlá vyrážka na dlaních, ploskách chodidel a v okolí úst, někdy také v oblasti třísel, hýždí a paží. Později pak výsev našedlých puchýřků o velikosti 3 až 7 mm, které se následně mění v krusty a eroze s rudým lemem a taktéž mohou svědit.
Zdroj: Bigstock
Typické a nespecifické příznaky sedmé nemoci
Mezi typický příznak sedmé nemoci patří též puchýřky na sliznici dutiny ústní a na jazyku, celkově označované jako herpangina. Puchýřky se mění v bolestivé vřídky podobné aftům, což může způsobovat odmítání stravy a tekutin. Objevit se může i horečkatrvající cca 2 dny. Takový stav se může protáhnout až na 10 dní, ovšem jedná se o příznaky přechodné, které cca po týdnu samovolně mizí. Mezi prvotní projevy tedy patří tyto nespecifické příznaky:
zvýšená teplota (38 až 39 °C),
bolest v krku,
nechutenství a bolest břicha,
zduřelé lymfatické uzliny,
nevolnost, až zvracení, průjem,
lehká apatie.
Následně se projevuje vlastní onemocnění s těmito typickými příznaky:
Léčba je zde pouze symptomatická, tedy se zaměřuje na léčbu aftů, snížení teploty, mírnění bolesti a svědivosti vyrážky. Důležitý je též klidový režim, dostatečný příjem tekutin a vitamínů (hlavně B a C). Je také na místě zamezit pobytu v kolektivu. Z léků a bylinek jsou vhodné následující:
léčba aftů – antiseptické přípravky s hojivým účinkem, z bylinek pak odvary z heřmánku a šalvěje.
Jelikož si v případě sedmé nemoci lidské tělo umí vytvářet protilátky jen proti kmenu, který nemoc vyvolal, může se vracet i několikrát za život. Nejčastěji se tak děje u pacientů s oslabenou imunitou.
Možné komplikace sedmé nemoci
Sedmá nemoc není příliš závažná a zvlášť děti ji obvykle dobře zvládají. V raritních případech ovšem může dojít např. k odloučení nehtů horních i dolních končetin, případně k pozůstatkům ve formě drobných jizev. Ojediněle se taktéž mohou objevit komplikace ve formě zápalu plic, zánětu mozkových blan (serózní meningitida) nebo zánětu srdečního svalu.
TIP: O zápalu plic či různých druzích meningitidy si můžete zevrubněji přečíst v našich starších článcích.
Zdroj: Bigstock
Sedmá nemoc u dospělých a v těhotenství
Drtivá většina pacientů jsou sice malé děti, ovšem sedmá nemoc dokáže skolit i dospělé. Průběh nemoci u starších osob bývá stejný jako u dětí, také příznaky během několika dní samovolně mizí. Může se však stát, že se symptomy projeví intenzivněji, přičemž dospělí je snášejí s většími obtížemi než děti. Proto není radno tuto nemoc podceňovat ani u dospělých a ohledně léčby se vždy raději obrátit na lékaře.
V případě sedmé nemoci běhemtěhotenství je třeba větší obezřetnosti. Během 1. trimestru totiž může nemoc poškodit plod či dokonce vyvolat spontánní potrat. Onemocní-li těhotná nedlouho před porodem, existuje velká pravděpodobnost přenosu na miminko. Tehdy je tudíž nutné neprodleně zahájit vhodnou léčbu, aby nemoc neohrozila těhotenství ani zdraví dítěte.
Sedmá nemoc v kostce
Sedmá dětská nemoc nebo též syndrom ruka-noha-ústa je vysoce nakažlivé enterovirové onemocnění. Nejčastěji trápí kojence a děti do 5 let, většinou má mírný průběh a k úplnému uzdravení obvykle dochází za 7 až 10 dní. Komplikace se vyskytují vzácněji, zpravidla jde o neurologické záležitosti jako meningitida, encefalitida či parézy. Proti sedmé nemoci dosud neexistuje očkování a jelikož si organismus vytváří imunitu pouze na kmen, jenž nemoc vyvolal, může se toto onemocnění vracet.
V případě potíží kontaktujte ošetřujícího lékaře či pediatra, obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.
Sedmá dětská nemoc, syndrom ruka-noha-ústa či jen 7. nemoc je celkem mladá záležitost, která se u nás rozšířila až v 90. letech 20. století. Jedná se o enterovirové onemocnění, pro nějž je typická zejména aftózní stomatitida (afty v dutině ústní) a exantém (vyrážka) na dlaních a ploskách.
Jde o velmi infekční onemocnění, které se přenáší kapénkově nebo orofekálně, tzn. kontaktem se stolicí, slinami či hleny nemocného. Přenos se však může uskutečnit taktéž přímým kontaktem s vyrážkou postiženého, případně nepřímo, skrze kontaminované předměty.
Mezi typický příznak sedmé nemoci patří puchýřky na sliznici dutiny ústní a na jazyku, celkově označované jako herpangina. Puchýřky se mění v bolestivé vřídky podobné aftům, což může způsobovat odmítání stravy a tekutin. Objevit se může i horečka trvající cca 2 dny. Takový stav se může protáhnout až na 10 dní, ovšem jedná se o příznaky přechodné, které cca po týdnu samovolně mizí.
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se klinicky podobá streptokokové angíně. Mezi hlavní příznaky patří nateklé mandle, bolest v krku, horečka a zvětšená játra. Na rozdíl od angíny však nereaguje na antibiotickou léčbu. Mononukleóza se většinou přenáší slinami a v ČR patří mezi poměrně častá onemocnění. Jak se mononukleóza projevuje, je u mononukleózy důležitá dieta? Jak probíhá přenos nemoci a jaký je postup léčby?
Tourettův syndrom je odchylka, která se může přidružovat k autismu – dle odhadů se vyskytuje cca u 6,5 % autistů. Jde o vrozené celoživotní neurologicko-psychiatrické onemocnění projevující se zpravidla již v dětství. Mezi základní příznaky patří pohybové a zvukové tiky, později se mohou objevit též přidružené poruchy chování. Příčina není dosud zcela objasněna. Více o příznacích, předpokládaných příčinách, diagnostice a možnostech léčby najdete v našem článku.
Prostata je mužská pohlavní žláza, která je důležitou součástí mužského reprodukčního systému. Nachází se pod močovým měchýřem a za normálních okolností je velká zhruba jako vlašský ořech. Jejím středem prochází močová trubice, proto je jedním z prvních příznaků potíží s prostatou problém s močením. V článku si prostatu popíšeme z hlediska anatomie, jejích funkcí, možných souvisejících obtíží a onemocnění a ve stručnosti zmíníme též možnosti léčby a prevence.
Zdroj: Freepik.com
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.