Šestá nemoc: Příznaky a léčba nejen u dětí

26. října 2021

Šestá nemoc: Příznaky a léčba nejen u dětí

Šestou nemoc, virové onemocnění objevující se zejména u dětí, znají všichni rodiče. Projevuje se náhlou horečkou a narůžovělou vyrážkou. Ačkoli ji obvykle nedoprovází vážné komplikace, je šestá nemoc zrádná pro svou vysokou infekčnost a delší inkubační dobu.

Příčina šesté nemoci

„Šestá nemoc, známá také jako třídenní horečka nebo dětská růžovka, je virové onemocnění způsobené herpetickým virem HHV-6. Postihuje především děti ve věku od 6 měsíců do 3 let, ale výjimečně se může objevit i u dospělých. K přenosu šesté dětské nemoci dochází kapénkami obsaženými ve slinách nakaženého, a proto se mezi dětmi šíří velmi snadno“, říká MUDr. Lucie Pechočová, praktická lékařka pro děti a dorost z EUC Kliniky České Budějovice.

Inkubační doba šesté nemoci a infekčnost

Inkubační doba šesté nemoci je 5–12 dní. Nemocné dítě v tomto období nemusí mít žádné příznaky, ale přesto může být infekční a nakazit ostatní. Infekčnost šesté nemoci končí až po úplném odeznění příznaků.

TIP: Proti šesté dětské nemoci neexistuje očkování, ale dá se jí do určité míry předcházet posilováním imunitního systému. Zařaďte do jídelníčku dětí dostatek ovoce a zeleniny a veďte je k pravidelné pohybové aktivitě. Imunitní systém můžete podpořit také doplňky stravy vhodnými pro děti.

Příznaky šesté dětské nemoci

Prvním příznakem šesté nemoci je náhle stoupající horečka až 39 nebo 40 °C. Když skončí, objeví se na těle (zejména trupu) růžová skvrnitá vyrážka. Ta naštěstí nesvědí ani není nijak nepříjemná a někdy dokonce nevyraší vůbec. K dalším komplikacím šesté nemoci patří:

  • febrilní křeče,
  • neklid, podrážděnost,
  • únava.

Léčba šesté dětské nemoci

Příznaky šesté nemoci obvykle vymizí samy během několika dnů. Přistupuje se pouze k symptomatické léčbě horečky využitím antipyretik (léků obsahujících paracetamol nebo ibuprofen). Vyrážka se ničím nemaže. Důležité je také dodržovat klidový režim a dbát na dostatečný příjem tekutin. V horečnatých počátcích šesté nemoci se navíc nedoporučuje koupání dítěte.

Šestá nemoc foto, Zdroj: Shutterstock 

Šestá nemoc u dospělých

Šestá nemoc postihuje obvykle děti a po jejím prodělání se proti ní vytvoří doživotní imunita. Dospělý se může nakazit v případě, že má oslabenou imunitu (trvale či aktuálně) a neprodělal onemocnění v dětství. U dospělých se šestá nemoc projevuje podobně jako u dětí. Navíc ji často doprovází výrazná únava, nechuť k jídlu, zduřelé uzliny a bolest v krku. Příznaky šesté nemoci u dospělých se tak podobají spíše chřipkovému onemocnění a léčba může trvat i déle než týden.

Šestá nemoc v těhotenství

Ačkoli má šestá nemoc většinou mírný průběh bez závažnějších komplikací, představuje velké riziko v těhotenství. Vysoká horečka totiž může ohrozit plod, a tak by se těhotné ženy v případě podezření na šestou nemoc měly bezodkladně obrátit na lékaře.

Šestá nemoc fotografie, Zdroj: Bigstock

První, druhá, pátá a šestá nemoc...

Šestá dětská nemoc není zdaleka jediná, která nese číselný název. Celkem se tak označovalo dokonce sedm dětských nemocí, jejichž společným příznakem byla vyrážka. Šlo o:

Číselné označení převažuje stále u páté, šesté a sedmé dětské nemoci. Pseudospála už se nepovažuje za samostatné onemocnění, protože ji způsobují stejné viry jako sedmou dětskou nemoc. Pro zbývající tři nemoci se vžily jejich konkrétnější názvy.

Můžete se také poradit s pediatry ze sítě EUC:

Pediatři z EUC

 

 

Často kladené otázky

Šestá nemoc, známá také jako třídenní horečka nebo dětská růžovka, je virové onemocnění způsobené herpetickým virem HHV-6. Postihuje především děti ve věku od 6 měsíců do 3 let, ale výjimečně se může objevit i u dospělých.

Prvním příznakem šesté nemoci je náhle stoupající horečka až 39 nebo 40 °C. Když skončí, objeví se na těle (zejména trupu) růžová skvrnitá vyrážka. Ta naštěstí nesvědí ani není nijak nepříjemná a někdy dokonce nevyraší vůbec. K dalším komplikacím šesté nemoci patří febrilní křeče, neklid, podrážděnost, únava.

Příznaky šesté nemoci obvykle vymizí samy během několika dnů. Přistupuje se pouze k symptomatické léčbě horečky využitím antipyretik (léků obsahujících paracetamol nebo ibuprofen). Vyrážka se ničím nemaže. Důležité je také dodržovat klidový režim a dbát na dostatečný příjem tekutin.

Související články