Menopauza: příznaky a léčba

25. dubna 2022 Pro média Nemoci a diagnózy

Menopauza: příznaky a léčba

Menopauza, přesněji klimakterium, představuje období, při kterém dochází k utlumení funkce pohlavních orgánů. S tím souvisejí hormonální změny, které jsou součástí přirozeného procesu stárnutí ženského těla.

Ačkoli se jedná o běžnou součást života, mohou ji někdy doprovázet nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, pocení, problémy se spánkem či špatná nálada. Tyto potíže snižují kvalitu života, ale nejsou nebezpečné. U některých žen se vyskytnou závažnější obtíže a změny, jako například osteoporóza. Ty mohou vést k poškození zdraví. Správnou diagnostikou, prevencí a léčbou se dají úspěšně ovlivnit.

Co je menopauza

„Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je správný výraz pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života. Jedná se o proces vedoucí k přirozenému ukončení reprodukční schopnosti ženského těla. Postupně dochází ke snížení funkce vaječníků produkujících pohlavní hormony progesteron a estrogen, což se viditelně projeví zejména změnami v pravidelnosti cyklu a později vymizením menstruace,“ říká MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC. 

TIP: Menopauza a antikoncepce – v období menopauzy se snižuje reprodukční schopnost, ale stále není zcela nemožné otěhotnět. Proto se vysazení antikoncepce doporučuje až rok po poslední menstruaci.

Ilustrace: Freepik.com

Menopauza příznaky

Prvotním příznakem nastupující menopauzy (resp. klimakteria) jsou změny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či silnější nebo naopak slabší menstruační krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná několik let před posledním vynecháním menstruace.

Kolem 50. roku života nastává tzv. perimenopauza. Během ní dochází k větší nepravidelnosti menstruačního cyklu, ale mohou ji doprovázet také sekundární příznaky způsobené zejména náhlou hormonální nerovnováhou:

„Doprovodné projevy menopauzy jsou velice individuální. Některé ženy kromě změn v menstruaci klimakterium téměř nezaznamenají, jiné si bohužel tuto fázi života vyberou se vším všudy. Je ale nutno říci, že takových žen je menšina. I pro vážnější případy však existují různé možnosti léčby,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová.

Liší se i to, jak dlouho menopauza trvá. Poslední menstruace se obvykle dostaví po 3–5 letech od prvních výkyvů v menstruačním cyklu. Definitivní potvrzení menopauzy je však možné až zpětně v momentě, kdy menstruace vynechá dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Toto období se nazývá postmenopauza a většinou během něj dojde ke stabilizaci hormonů a vymizení doprovodných příznaků.

Předčasná menopauza

Hormonální změny doprovázející klimakterium se většinou objevují mezi 40. a 60. rokem života (průměrný věk nastupující menopauzy je 51 let). Pokud menstruace ustane dříve než ve 40 letech, mluví se o předčasné menopauze.

Ilustrace: Freepik.com

Ne vždy se podaří odhalit její přesnou příčinu, ale často jsou na vině autoimunitní onemocnění, genetické vlivy či užívání léků potlačujících obranyschopnost organismu (cytostatika). Vliv mají i genetické predispozice – obecně u menopauzy platí, že se často objevuje u dcer ve stejném věku jako u jejich matek. Z ovlivnitelných faktorů může způsobit předčasnou menopauzu špatná životospráva, kouření, stres či příliš nízká tělesná hmotnost.

K předčasné menopauze dochází i v důsledku chemoterapie nebo po hysterektomii (chirurgickém odstranění vaječníků či dělohy). V tomto případě se jedná o tzv. indukovanou menopauzu.

„Diagnostika“ menopauzy

Menopauza není nemoc, přesto vyžaduje zvláštní pozornost. Gynekolog ji odhalí snadno na pravidelné preventivní prohlídce na základě věku a dalších příznaků, o kterých ho budete informovat. V případě pochybností doporučí krevní test ověřující hladinu hormonů (kromě poklesu progesteronu a estrogenu dochází během přechodu u žen ke zvýšení produkce folikulostimulačního hormonu – FSH). V lékárnách je dostupný i domácí test na menopauzu zjišťující přítomnost FSH v moči. Jeho výsledek však vždy konzultujte s lékařem.

Léčba příznaků menopauzy

Nutnost léčby závisí na závažnosti a charakteru projevů menopauzy. Při mírném průběhu menopauzy není potřeba užívat žádné léky ani přípravky, často pomůže zdravý životní styl zahrnující vyhýbání se cigaretám, alkoholu, zdravé stravování a dostatek pohybu.

Pravidelná pohybová aktivita se doporučuje i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Tyto závažné obtíže nazýváme odborně “metabolický syndrom z nedostatku estrogenu” a mohou vést k poškození zdraví ženy a ovlivnit délku jejího života.

Kvůli osteoporóze je potřeba dbát na dostatečný pohyb a příjem vápníku a vitaminu D – ať už v potravě, doplňcích stravy nebo v případě vitaminu D dostatečným pobytem na slunci.

„Osteoporóza postihuje po menopauze až třetinu žen. V důsledku řídnutí kostí je tělo náchylnější ke zlomeninám, ke kterým pak dochází i při banálních situacích. Často se jedná o zlomeniny s velice obtížnou léčbou a rekonvalescencí.  I na tuto nemoc je proto potřeba po menopauze myslet, uzpůsobit jí životní styl a poradit se s lékařem o vhodné prevenci. V posledních letech je doporučováno nezapomínat na denzitometrické vyšetření všech u žen nad 60 let, to doporučuji i já. Pozor dáváme u žen s rodinnou anamnézou, uvádí se, že až ⅔ žen se zlomeninou při osteoporóze, mají již v rodině tuto negativní zkušenost!“ upozorňuje MUDr. Tereza Čeledová.

Ilustrace: Freepik.com

Lehčí příznaky menopauzy lze tlumit doplňky stravy na přírodní bázi. Ty obvykle obsahují výtažky z jetele lučního, ploštičníku hroznatého nebo fytoestrogeny – látky s účinkem podobným estrogenům. Od příznaků menopauzy uleví také některé bylinky. Proti pocení a návalům horka pomáhá šalvěj, na psychiku třezalka a na spánek kozlík lékařský. I o užití přírodních preparátů se však vždy poraďte s lékařem.

Příznaky a změny “organické”, ty některé ženy nejvíce pocítí jako změny charakteru kůže a sliznice genitálu – zažívají bolestivý pohlavní styk a sexuální problémy. Mění se vaginální pH a tím i poševní mikroflóra, snižuje se odolnost vůči infekcím. Nedostatek estrogenů má za následek urologické obtíže – nucení na močení, neudržení moči, časté záněty močových cest.

Pokud jsou příznaky závažné a základní opatření nepomáhají, přistupuje se individuálně k léčbě zaměřené na jednotlivé potíže (řešíme inkontinenci, záněty, osteoporózu), využíváme pak eventuálně i hormonální léčbu. Chybějící hormony (estrogeny a gestageny) se doplňují ve formě tablet, náplastí či gelů aplikovaných na kůži, injekcí, případně gelů, tablet, krémů nebo čípků zaváděných přímo do pochvy. Léčba hormony při menopauze není vhodná pro každou ženu, a i o jejím využití proto rozhodne lékař.

Obrátit se můžete také na odborníky z EUC:

Gynekologové EUC

Často kladené otázky

Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je správný výraz pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života.

Prvotním příznakem nastupující menopauzy (resp. klimakteria) jsou změny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či silnější nebo naopak slabší menstruační krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná několik let před posledním vynecháním menstruace. Kolem 50. roku života nastává tzv. perimenopauza. Během ní dochází k větší nepravidelnosti menstruačního cyklu, ale mohou ji doprovázet také sekundární příznaky způsobené zejména náhlou hormonální nerovnováhou.

Nutnost léčby závisí na závažnosti a charakteru projevů menopauzy. Při mírném průběhu menopauzy není potřeba užívat žádné léky ani přípravky, často pomůže zdravý životní styl zahrnující vyhýbání se cigaretám, alkoholu, zdravé stravování a dostatek pohybu.

Související články