Menopauza, přesněji klimakterium, představuje období, při kterém dochází k utlumení funkce pohlavních orgánů. S tím souvisejí hormonální změny, které jsou součástí přirozeného procesu stárnutí ženského těla.
Ačkoli se jedná o běžnou součást života, mohou ji někdy doprovázet nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, pocení, problémy se spánkem či špatná nálada. Tyto potíže snižují kvalitu života, ale nejsou nebezpečné. U některých žen se vyskytnou závažnější obtíže a změny, jako například osteoporóza. Ty mohou vést k poškození zdraví. Správnou diagnostikou, prevencí a léčbou se dají úspěšně ovlivnit.
Co je menopauza
„Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je správný výraz pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života. Jedná se o proces vedoucí k přirozenému ukončení reprodukční schopnosti ženského těla. Postupně dochází ke snížení funkce vaječníků produkujících pohlavní hormony progesteron a estrogen, což se viditelně projeví zejména změnami v pravidelnosti cyklu a později vymizením menstruace,“ říká MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.
TIP: Menopauza a antikoncepce – v období menopauzy se snižuje reprodukční schopnost, ale stále není zcela nemožné otěhotnět. Proto se vysazení antikoncepce doporučuje až rok po poslední menstruaci.
Ilustrace: Freepik.com
Menopauza příznaky
Prvotním příznakem nastupující menopauzy (resp. klimakteria) jsouzměny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či silnější nebo naopak slabší menstruační krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná několik let před posledním vynecháním menstruace.
Kolem 50. roku života nastává tzv.perimenopauza. Během ní dochází k větší nepravidelnosti menstruačního cyklu, ale mohou ji doprovázet také sekundární příznaky způsobené zejména náhlou hormonální nerovnováhou:
„Doprovodné projevy menopauzy jsou velice individuální. Některé ženy kromě změn v menstruaci klimakterium téměř nezaznamenají, jiné si bohužel tuto fázi života vyberou se vším všudy. Je ale nutno říci, že takových žen je menšina. I pro vážnější případy však existují různé možnosti léčby,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová.
Liší se i to, jak dlouho menopauza trvá. Poslední menstruace se obvykle dostaví po 3–5 letech od prvních výkyvů v menstruačním cyklu. Definitivní potvrzení menopauzy je však možné až zpětně v momentě, kdy menstruace vynechá dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Toto období se nazývá postmenopauza a většinou během něj dojde ke stabilizaci hormonů a vymizení doprovodných příznaků.
Předčasná menopauza
Hormonální změny doprovázející klimakterium se většinou objevují mezi 40. a 60. rokem života (průměrný věk nastupující menopauzy je 51 let). Pokud menstruace ustane dříve než ve 40 letech, mluví se o předčasné menopauze.
Ilustrace: Freepik.com
Ne vždy se podaří odhalit její přesnou příčinu, ale často jsou na vině autoimunitní onemocnění, genetické vlivy či užívání léků potlačujících obranyschopnost organismu (cytostatika). Vliv mají i genetické predispozice – obecně u menopauzy platí, že se často objevuje u dcer ve stejném věku jako u jejich matek. Z ovlivnitelných faktorů může způsobit předčasnou menopauzu špatná životospráva, kouření, stres či příliš nízká tělesná hmotnost.
K předčasné menopauze dochází i v důsledku chemoterapie nebo po hysterektomii (chirurgickém odstranění vaječníků či dělohy). V tomto případě se jedná o tzv. indukovanou menopauzu.
„Diagnostika“ menopauzy
Menopauza není nemoc, přesto vyžaduje zvláštní pozornost. Gynekolog ji odhalí snadno na pravidelnépreventivníprohlídce na základě věku a dalších příznaků, o kterých ho budete informovat. V případě pochybností doporučí krevní test ověřující hladinu hormonů (kromě poklesu progesteronu a estrogenu dochází během přechodu u žen ke zvýšení produkce folikulostimulačního hormonu – FSH). V lékárnách je dostupný i domácí test na menopauzu zjišťující přítomnost FSH v moči. Jeho výsledek však vždy konzultujte s lékařem.
Léčba příznaků menopauzy
Nutnost léčby závisí na závažnosti a charakteru projevů menopauzy. Při mírném průběhu menopauzy není potřeba užívat žádné léky ani přípravky, často pomůže zdravý životní styl zahrnující vyhýbání se cigaretám, alkoholu, zdravé stravování a dostatek pohybu.
Pravidelná pohybová aktivita se doporučuje i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Tyto závažné obtíže nazýváme odborně “metabolický syndrom z nedostatku estrogenu” a mohou vést k poškození zdraví ženy a ovlivnit délku jejího života.
Kvůli osteoporóze je potřeba dbát na dostatečný pohyb a příjem vápníku a vitaminu D – ať už v potravě, doplňcích stravy nebo v případě vitaminu D dostatečným pobytem na slunci.
„Osteoporóza postihuje po menopauze až třetinu žen. V důsledku řídnutí kostí je tělo náchylnější ke zlomeninám, ke kterým pak dochází i při banálních situacích. Často se jedná o zlomeniny s velice obtížnou léčbou a rekonvalescencí. I na tuto nemoc je proto potřeba po menopauze myslet, uzpůsobit jí životní styl a poradit se s lékařem o vhodné prevenci. V posledních letech je doporučováno nezapomínat na denzitometrické vyšetření všech u žen nad 60 let, to doporučuji i já. Pozor dáváme u žen s rodinnou anamnézou, uvádí se, že až ⅔ žen se zlomeninou při osteoporóze, mají již v rodině tuto negativní zkušenost!“ upozorňuje MUDr. Tereza Čeledová.
Ilustrace: Freepik.com
Lehčí příznaky menopauzy lze tlumit doplňky stravy na přírodní bázi. Ty obvykle obsahují výtažky z jetele lučního, ploštičníku hroznatého nebo fytoestrogeny – látky s účinkem podobným estrogenům. Od příznaků menopauzy uleví také některé bylinky. Proti pocení a návalům horka pomáhá šalvěj, na psychiku třezalka a na spánek kozlík lékařský. I o užití přírodních preparátů se však vždy poraďte s lékařem.
Příznaky a změny “organické”, ty některé ženy nejvíce pocítí jako změny charakteru kůže a sliznice genitálu – zažívají bolestivý pohlavní styk a sexuální problémy. Mění se vaginální pH a tím i poševní mikroflóra, snižuje se odolnost vůči infekcím. Nedostatek estrogenů má za následek urologické obtíže – nucení na močení, neudržení moči, časté záněty močových cest.
Pokud jsou příznaky závažné a základní opatření nepomáhají, přistupuje se individuálně k léčbě zaměřené na jednotlivé potíže (řešíme inkontinenci, záněty, osteoporózu), využíváme pak eventuálně i hormonální léčbu. Chybějící hormony (estrogeny a gestageny) se doplňují ve formě tablet, náplastí či gelů aplikovaných na kůži, injekcí, případně gelů, tablet, krémů nebo čípků zaváděných přímo do pochvy. Léčba hormony při menopauze není vhodná pro každou ženu, a i o jejím využití proto rozhodne lékař.
Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je správný výraz pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života.
Prvotním příznakem nastupující menopauzy (resp. klimakteria) jsou změny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či silnější nebo naopak slabší menstruační krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná několik let před posledním vynecháním menstruace.
Kolem 50. roku života nastává tzv. perimenopauza. Během ní dochází k větší nepravidelnosti menstruačního cyklu, ale mohou ji doprovázet také sekundární příznaky způsobené zejména náhlou hormonální nerovnováhou.
Nutnost léčby závisí na závažnosti a charakteru projevů menopauzy. Při mírném průběhu menopauzy není potřeba užívat žádné léky ani přípravky, často pomůže zdravý životní styl zahrnující vyhýbání se cigaretám, alkoholu, zdravé stravování a dostatek pohybu.
Zdravotnická skupina EUC podpořila slavnostní závěrečné prezentace projektu Příběhy našich sousedůna Praze 4 neziskové organizace Post Bellum. Částkou 25 000 Kč přispěla na podporu akce (dárky pro žáky, občerstvení apod.) a vouchery v hodnotě 500 Kč do EUC Lékáren v Praze obdarovala pamětníky, o kterých děti připravovaly videa nebo s nimi dělaly rozhovory.
Štítná žláza je jeden z nejhezčích orgánů v lidském těle – strukturou totiž připomíná motýla.[1] Zároveň je to i jeden z nejdůležitějších orgánů. Pokud onemocní, může nás pořádně potrápit. Příznaky nesprávného fungování štítné žlázy mohou být různorodé a vyvíjí se velmi pomalu. V České republice se s tímto onemocněním léčí více než 600 000 lidí, další desítky tisíc o něm vůbec nevědí.[2] Častěji onemocní ženy než muži, až 20 % žen ve věku 50 let trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy.[3] Důležitou roli hraje tento orgán i v souvislosti s těhotenstvím a vývojem plodu.
V EUC Klinice Praha - Šustova bude od 23. 3. 2023 pacientům k dispozici nové oddělení – Centrum hojení chronických ran. Jedná se o další centrum tohoto typu v rámci zdravotnické skupiny EUC vedle již fungujících v Plzni, Českých Budějovicích, Přelouči a Ostravě. Vzniká tak ucelená síť Center hojení chronických ran.
Hostem pořadu Dva na Dvojce Českého rozhlasu byl prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. z Mamodiagnostického centra Waltrovka.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.